Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея

Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея

Зарубіжна література 7 клас І семестр - розробки уроків

Мета: поглибити знання учнів про творчість англійського письменника Р. Кіплінґа, проаналізувати його вірш, «Якщо...»; розвивати навички аналізу поетичного твору, логічного мислення, усного зв'язного мовлення, уміння робити узагальнення; сприяти моральному вихованню школярів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми і мети уроку.

Виразне читання вірша «Якщо...».

Бесіда за змістом прочитаного.

— Яким зображений світ у вірші? (Суєтним і облесливим, ненависним і злим.)

— Якою має бути людина? (Бути мужньою, не схибити, не боятися ризикувати.)

— Що головне для людини? (Не відступати від правди, не втрачати надії, боротися.)

— Які риси характеру слід мати? (Волю, честь, совість, розум, віру в краще.)

— Як слід сприймати успіхи й поразку? (Спокійно, адже у житті всяке трапляється.)

— Як слід розуміти вислів: «Мудрості нема без доброти»? (Бути добрим Незважаючи на усілякі негаразди, заздрощі, ненависть, мабуть, і є найбільшою мудрістю.)

Проблемні запитання.

— Як ви вважаєте, чи легко жити по честі і совісті? (Звичайно, ні. Але до цього кожному слід прагнути.)

— Чи можна боротися з брехнею? (Це дуже важко, й іноді на це можна витратити все життя. Але правда рано чи пізно переможе. Треба вірити в це.)

Словникова робота.

Анафора (грецьк.— піднесення) — єдинопочаток. Одна з риторичних фігур; вживаний на початку віршованих рядків звуковий, лексичний повтор чи повторення протягом цілого твору або його частини синтаксичних, строфічних структур. Використовується для підсилення емоційно-смислової значимості окремих слів чи фраз.

Завдання учням.

— Знайдіть у тексті вірша приклад анафори. (У тексті вірша повторюється слово «якщо». Так починаються 13 рядків поезії.)

— З якою метою використовує автор цей прийом? (Слово «якщо» кожного разу; посилює складність життєвих обставин, які має пройти ліричний герой)

Творче завдання.

— Знайдіть у тексті інші художні засоби.

Коментар учителя.

У тексті широко використовується прийом антитези. Це зокрема і втілюється у використанні контрастної лексики: «успіх» — «поразка», «загубили» — «відродив», «оплески» — «каміння», «вистоїш» — «упали духом», «юрба» — «король» та ін. Саме цей прийом дозволяє повно розкрити ідейний зміст вірша. Є у вірші й епітети: «дальня путь», «бідний люд», «диши в повні груди». У вірші переважають іменники і дієслова. Перші допомагають створити враження констатації факту другі надають текстові динамізму.

— Яка головна думка твору? (Людиною може називатися лише той, хто в будь-яких ситуаціях прагне і вміє залишатися самим собою, йти своїм шляхом, бути вірним своєму вибору, не втрачати почуття гідності, робити добрі справи, не хизуючись цим.)

— Які проблеми порушує автор у творі? (Проблеми сенсу буття, вибору шляху, морально-етичні проблеми.)

— Яка ваша власна думка з цього приводу?

Дослідницька робота.

Порівняння тексту оригіналу з перекладом.

(У перекладі О. Ніколенко збережено головну ідею вірша, стилістику, художні засоби виразності. Єдине, що прямо не вказано на адресата вірша. А у Р. Кіплінґа є вказівка на. це в останній фразі.)

Творча робота.

— Вірш «Якщо...» вважається своєрідним кодексом поведінки джентльмена

— Які риси повинен мати справжній джентльмен?

Колективна робота. Складання кодексу честі справжнього джентльмена.

(Риси справжнього джентльмена: витримка за будь-яких обставин, розум, чесність, порядність, мужність, совість, почуття власної гідності.)

Проблемне запитання.

— Чому слово «Людина» у кінці вірша написано з великої літери? (Тому що мається на увазі справжня людина, досконала і порядна.)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Проблемні запитання.

— Як ви думаєте, чи можливо жити за такими моральними норма ми, які викладено у вірші Р. Кіплінґа?

— Чи можете ви назвати людину, життя якої було підпорядковане таким нормам?

Дійсно так, жити за такими нормами дуже важко. Але головне — прагнути до цього. Таких людей не багато, але, на щастя, вони є. Наприклад, усьому світові відома жінка — мати Тереза (1910—1997). її справжнє ім'я Агнес Гонджа Бояджіу. Албанка за походженням, донька багатого купця, вона половину свого життя прожила в Індії і всю себе присвятила допомозі бідним людям. Вона створила близько 50 шкіл, заснувала ряд притулків для хворих бідняків, організувала лепрозорій у Західній Бенгалії. Девізом її життя стали слова: «Бідні мають знати, що ми їх любимо». Почесний доктор богословських наук Кембриджського університету, мати Тереза у 1979 році була удостоєна Нобелівської премії миру, усі кошти від якої вона вклала у діяльність своєї місії. 1999 року Папа Римський прийняв рішення про канонізацію матері Терези.

Але сама мати Тереза свою працю вважала краплею в морі. Вона працювала по 16 годин на добу. Маючи хворе серце, мати Тереза не погоджувалася на операцію, мотивуючи відмову тим, що для її підопічних така операція була б недоступною.

Вона ніколи не давала інтерв'ю, не виголошувала промов. Вона просто допомагала, підтримувала, полегшувала страждання. Зневаженому всіма злидареві вона говорила: «Ти не самотній!» І свято в це вірила.

Мати Тереза так говорила про життя:

Життя — це шанс. Скористайся ним.

Життя — це краса. Милуйся нею.

Життя — це мрія. Здійсни її.

Життя — це виклик. Прийми його.

Життя — це обов'язок. Виконай його.

Життя — це гра. Стань гравцем.

Життя — це цінність. Цінуй його!

Життя — це скарб. Бережи його.

Життя — це любов. Насолоджуйся нею.

Життя — це таїна. Пізнай її.

Життя — це юдель бід. Перебори усе.

Життя — це пісня. Доспівай її.

Життя — це боротьба. Почни її.

Життя — це безодня невідомого. Не бійся вступити в неї.

Життя — це удача. Шукай цю мить!

Життя таке чудове — не загуби його.

Це твоє життя. Борони його.

Завдання учням.

— Подумайте, чи є щось спільне між віршем Р. Кіплінґа і словами матері Терези. (Так, вони обоє виступають за активну життєву позицію)

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до письмової роботи.

· Напишіть листа другові з іншої країни про необхідність миру на Землі (на матеріалі «Балади про Схід і Захід» Р. Кіплінга).

· «Їм обом потрібен час...» (за оповіданням Д. Олдріджа «Останній дюйм»)

· «Якою має бути справжня Людина?» (за віршем Д. Кіплінга «Якщо...»)