Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея

Редьярд Кіплінг. Якщо. Художні особливості твору, його провідна ідея

Зарубіжна література 7 клас І семестр - розробки уроків

Мета: поглибити знання учнів про творчість англійського письменника Р. Кіплінґа, проаналізувати його вірш, «Якщо...»; розвивати навички аналізу поетичного твору, логічного мислення, усного зв'язного мовлення, уміння робити узагальнення; сприяти моральному вихованню школярів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми і мети уроку.

Виразне читання вірша «Якщо...».

Бесіда за змістом прочитаного.

— Яким зображений світ у вірші? (Суєтним і облесливим, ненависним і злим.)

— Якою має бути людина? (Бути мужньою, не схибити, не боятися ризикувати.)

— Що головне для людини? (Не відступати від правди, не втрачати надії, боротися.)

— Які риси характеру слід мати? (Волю, честь, совість, розум, віру в краще.)

— Як слід сприймати успіхи й поразку? (Спокійно, адже у житті всяке трапляється.)

— Як слід розуміти вислів: «Мудрості нема без доброти»? (Бути добрим Незважаючи на усілякі негаразди, заздрощі, ненависть, мабуть, і є найбільшою мудрістю.)

Проблемні запитання.

— Як ви вважаєте, чи легко жити по честі і совісті? (Звичайно, ні. Але до цього кожному слід прагнути.)

— Чи можна боротися з брехнею? (Це дуже важко, й іноді на це можна витратити все життя. Але правда рано чи пізно переможе. Треба вірити в це.)

Словникова робота.

Анафора (грецьк.— піднесення) — єдинопочаток. Одна з риторичних фігур; вживаний на початку віршованих рядків звуковий, лексичний повтор чи повторення протягом цілого твору або його частини синтаксичних, строфічних структур. Використовується для підсилення емоційно-смислової значимості окремих слів чи фраз.

Завдання учням.

— Знайдіть у тексті вірша приклад анафори. (У тексті вірша повторюється слово «якщо». Так починаються 13 рядків поезії.)

— З якою метою використовує автор цей прийом? (Слово «якщо» кожного разу; посилює складність життєвих обставин, які має пройти ліричний герой)

Творче завдання.

— Знайдіть у тексті інші художні засоби.

Коментар учителя.

У тексті широко використовується прийом антитези. Це зокрема і втілюється у використанні контрастної лексики: «успіх» — «поразка», «загубили» — «відродив», «оплески» — «каміння», «вистоїш» — «упали духом», «юрба» — «король» та ін. Саме цей прийом дозволяє повно розкрити ідейний зміст вірша. Є у вірші й епітети: «дальня путь», «бідний люд», «диши в повні груди». У вірші переважають іменники і дієслова. Перші допомагають створити враження констатації факту другі надають текстові динамізму.

— Яка головна думка твору? (Людиною може називатися лише той, хто в будь-яких ситуаціях прагне і вміє залишатися самим собою, йти своїм шляхом, бути вірним своєму вибору, не втрачати почуття гідності, робити добрі справи, не хизуючись цим.)

— Які проблеми порушує автор у творі? (Проблеми сенсу буття, вибору шляху, морально-етичні проблеми.)

— Яка ваша власна думка з цього приводу?

Дослідницька робота.

Порівняння тексту оригіналу з перекладом.

(У перекладі О. Ніколенко збережено головну ідею вірша, стилістику, художні засоби виразності. Єдине, що прямо не вказано на адресата вірша. А у Р. Кіплінґа є вказівка на. це в останній фразі.)

Творча робота.

— Вірш «Якщо...» вважається своєрідним кодексом поведінки джентльмена

— Які риси повинен мати справжній джентльмен?

Колективна робота. Складання кодексу честі справжнього джентльмена.

(Риси справжнього джентльмена: витримка за будь-яких обставин, розум, чесність, порядність, мужність, совість, почуття власної гідності.)

Проблемне запитання.

— Чому слово «Людина» у кінці вірша написано з великої літери? (Тому що мається на увазі справжня людина, досконала і порядна.)

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Проблемні запитання.

— Як ви думаєте, чи можливо жити за такими моральними норма ми, які викладено у вірші Р. Кіплінґа?

— Чи можете ви назвати людину, життя якої було підпорядковане таким нормам?

Дійсно так, жити за такими нормами дуже важко. Але головне — прагнути до цього. Таких людей не багато, але, на щастя, вони є. Наприклад, усьому світові відома жінка — мати Тереза (1910—1997). її справжнє ім'я Агнес Гонджа Бояджіу. Албанка за походженням, донька багатого купця, вона половину свого життя прожила в Індії і всю себе присвятила допомозі бідним людям. Вона створила близько 50 шкіл, заснувала ряд притулків для хворих бідняків, організувала лепрозорій у Західній Бенгалії. Девізом її життя стали слова: «Бідні мають знати, що ми їх любимо». Почесний доктор богословських наук Кембриджського університету, мати Тереза у 1979 році була удостоєна Нобелівської премії миру, усі кошти від якої вона вклала у діяльність своєї місії. 1999 року Папа Римський прийняв рішення про канонізацію матері Терези.

Але сама мати Тереза свою працю вважала краплею в морі. Вона працювала по 16 годин на добу. Маючи хворе серце, мати Тереза не погоджувалася на операцію, мотивуючи відмову тим, що для її підопічних така операція була б недоступною.

Вона ніколи не давала інтерв'ю, не виголошувала промов. Вона просто допомагала, підтримувала, полегшувала страждання. Зневаженому всіма злидареві вона говорила: «Ти не самотній!» І свято в це вірила.

Мати Тереза так говорила про життя:

Життя — це шанс. Скористайся ним.

Життя — це краса. Милуйся нею.

Життя — це мрія. Здійсни її.

Життя — це виклик. Прийми його.

Життя — це обов'язок. Виконай його.

Життя — це гра. Стань гравцем.

Життя — це цінність. Цінуй його!

Життя — це скарб. Бережи його.

Життя — це любов. Насолоджуйся нею.

Життя — це таїна. Пізнай її.

Життя — це юдель бід. Перебори усе.

Життя — це пісня. Доспівай її.

Життя — це боротьба. Почни її.

Життя — це безодня невідомого. Не бійся вступити в неї.

Життя — це удача. Шукай цю мить!

Життя таке чудове — не загуби його.

Це твоє життя. Борони його.

Завдання учням.

— Подумайте, чи є щось спільне між віршем Р. Кіплінґа і словами матері Терези. (Так, вони обоє виступають за активну життєву позицію)

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до письмової роботи.

· Напишіть листа другові з іншої країни про необхідність миру на Землі (на матеріалі «Балади про Схід і Захід» Р. Кіплінга).

· «Їм обом потрібен час...» (за оповіданням Д. Олдріджа «Останній дюйм»)

· «Якою має бути справжня Людина?» (за віршем Д. Кіплінга «Якщо...»)На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.