Новела Останній листок - гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього. Образи дівчат, їхня динаміка. Особливості художньої мови новели, розповідач

Новела Останній листок - гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього. Образи дівчат, їхня динаміка. Особливості художньої мови новели, розповідач

Зарубіжна література 7 клас ІІ семестр - розробки уроків

Мета: розкрити зміст новели «Останній листок», розвивати зв’‎язне мовлення учнів, вчити аналізувати вчинки героїв, виховувати дружбу і колективізм, бажання допомогти в тяжку хвилину, вміння відчути допомогу.

Обладнання: відео презентація «О. Генрі»; репродукції картин Гюстава Курбе «Порив вітру» (1865) та Люсьєна Леві-Дермера «Порив вітру» (1896); виставка творів О. Генрі.

Ви чекаєте на скарби, що, як манна небесна,

впадуть до вас, а між тим кожен із вас

має величезні скарби, які ви мало цінуєте.

О. Генрі

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань з теми «Літературний детектив»

Учитель. Життя — нелегка річ. Особливо це стосується людини, котра вболіває за долі інших. А письменники, як відомо, є саме такими, Дуже часто їхнє життя — це суцільні труднощі. Складною виявилася й доля американського митця О. Генрі. Але він досить мужньо боровся з негараздами. О. Генрі любив повторювати: «Життя — не трагедія і не комедія. У ньому поєднуються і комічне, і трагічне одночасно...» Можливо, саме тому, читаючи твори письменника, людство ось уже майже століття весело сміється і плаче одночасно. Чому? Це і є одним із його секретів, який ми спробуємо сьогодні розгадати.

III. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Пізнавальне значення літератури невичерпне. І в цьому ви переконаєтеся, йдучи від теми до теми у вивченні курсу «Зарубіжна література». Сьогодні для вас продовжить розкривати секрет жанр новели, з яким ми вже частково познайомилися у 6 класі.

Робота з картинами.

- Розгляньте репродукції картин французьких художників Гюстава Курбе та Люсьєна Леві-Дермера «Порив вітру».

- Чи можна вважати їх символом нашої великої теми? Спрогнозуйте, про що йтиме мова у творах розділу? Які моменти життя будуть у центрі нашої уваги як читачів? (Це будуть твори про драматичні, напружені моменти життя, коли людина знаходиться в ситуації «на межі ». Це буде твір про єдність людини і природи; про осінь і вітер, у шаленому вихорі якого зливаються в одне ціле людина і природа.

Це твір про останній листок, що зірвався з дерева, про самотність, про смерть, але про світлу і чисту, ту, що залишає по собі відчуття просвітлення.

Це твір про мистецтво і митця. Можливо, навіть, про картину, що пов’‎язана з темою осені, листопаду.

Це твір про складні стосунки, про відчуженість, про тонку ниточку, яка зв’‎язує і може перерватися будь-якої миті.

Це твір про останній шанс, який потребує напруження не стільки фізичних, як моральних сил)

- Пригадайте, чи вивчали ви на уроках української літератури (або читали самостійно) твори про красу, чистоту людських взаємин, про моральність як основний критерій людяності, про

здатність і в дорослому віці вірити в диво, уміти дарувати його іншим? Що нового відкрилося вам і в літературі, і в людях?

- Як ви думаєте, чому саме твори «Останній листок», «Дари волхвів» О. Генрі, «Чарівна крамниця» Г. Уеллса та «:Павутинка» Р. Акутагави було об’‎єднано в розділі «Світова новела»?

Учитель: Пізнати таємниці людської душі досить непросто. Вдома ви познайомилися з нелегкою долею американського письменника О. Генрі. Виникає питання: чому людина, «життя якої було переповнене такими трагічними моментами, яких не було в жодному із його творів», в історії світової літератури відома як автор світлих, життєстверджуючих текстів, в яких перемагає справедливість, взаєморозуміння та добро, і саме це допомагає його героям долати життєві труднощі, негаразди, зберігаючи чистими і світлими душі й почуття.

Упродовж усього життя У.С. Портера зігрівав світлий вогонь любові. Його долю важко назвати легкою, але він вірив у краще, в людей, в перемогу добра й справедливості над злом і жорстокістю.

Робота з епіграфом

- О. Генрі належать слова: «Ви чекаєте на скарби, що, як манна небесна, впадуть до вас, а між тим кожен із вас має величезні скарби, які ви мало цінуєте». Визначте ключове слово висловлювання. (Скарби.) У якому сенсі, по-вашому, О. Генрі його вживає?

- Створіть асоціативний ланцюжок до виразу «скарби, що, як манна небесна, впадуть до вас». Про що йдеться? (Матеріальні цінності: гроші, достаток, добробут, багатство, кар’‎єра ...)

- Створіть асоціативний ланцюжок до виразу «кожен із вас має величезні скарби, які ви не цінуєте». (Духовні скарби. Їх заховано в найпотаємніших куточках душі, але не кожен вміє їх дістати, а хтось і не знає, чим володіє. Це любов, доброта, бажання робити добрі справи безкорисливо, щирість, уміння прощати, жертвувати собою, своїми інтересами.)

- Як ви розумієте слова письменника? Чому, по-вашому, саме цей вислів О. Генрі ми узяли за епіграф до сьогоднішнього уроку? (У словах письменника відчувається присмак гіркоти і, водночас, світлої любові до людей. Він щиро вірить, що сутність слова «людина» визначає поняття людяність, а справжню суть кожного (скарб) заховано у глибинах душі. Потрібен поштовх, щоб все прекрасне в людині «розквітло» гарним вчинком, справою, дією.)

- Яким же чином майстри художнього слова доносять свою думку-ідею людям? (Через художній твір, через його головну думку, жанр, систему образів, художні засоби й прийоми, що допомагають розкрити ідею, назву художнього твору. Тобто усім комплексом можливостей літератури як мистецтва слова.)

Висновок. Головна ідея творчості О. Генрі: « зумисно прихована істина-скарб» - це імпульс для написання твору. Завдання читача - пізнати, яку істину знав письменник, але вважав за краще приховати її, щоб змусити читача розгадати таємниці тексту, щоб відчути її спочатку серцем, а потім усвідомити розумом і перетворити на власну духовну цінність.

ІV. Аналітичне дослідження змісту новели «Останній листок» О. Генрі

Перегляд буктрейлера «Останній листок».

Бліц-інтерв’‎ю:

- Розкажіть про своє враження від знайомства з текстом новели.

- Чим зацікавив вас текст? Про що він?

- Які думки виникли по закінченні читання?

- Які грані тексту виявилися найбільш парадоксальними?

- Які загадки й таємниці тексту ви помітили?

- Чи все виявилося зрозумілим? Можливо, є слова, які потребують роз’‎яснення?

- Які епізоди/уривки привернули вашу увагу найбільше? Чим саме? Визначте головне.

- Чи вплинуло знайомство з біографією письменника на ваше ставлення до прочитаного твору та його героїв?

Характеристика образів молодих художниць Сью та Джонсі.

- Назвіть головних героїв твору. (Бідні художники Сью, Джонсі, Берман.)

- Чому героями новели стали люди мистецтва? (Письменник сам - людина мистецтва. Всі генії починали з бідності, мова автора - легка, невимушена, в ній відчуваються нотки теплого щирого гумору, доброго ставлення до героїв, адже матеріальні труднощі ніщо для людини, яка живе вірою у прекрасне. Це письменник пізнав із власного життєвого досвіду.)

- Хто такі Сью і Джонсі? Де мешкають дівчата?

- Чи є у них мрія? Яким є їхнє життя?

- Чому захворіла саме Джонсі? Чому вона не хоче боротися? У чому трагедія юної художниці?

- Чи можна назвати дівчат рідними «по духу»? У чому головна різниця між ними?

- Що змусило хвору дівчину повірити в життя?

- Де і коли відбуваються події, зображені у творі? Яку роль в тексті відграє хронотоп? (У Нью Йорку у бідному кварталі Гринвіч-Віллідж, «де вулиці показилися», «на горищі присадкуватого триповерхового цегляного будинку» (простір весь час звужується, замикається!).

Саме тут, де є дешеві квартири, оселяються люди мистецтва, шлях до визнання яких лежить через злидні. Події тривають чотири дні (динамічно, за вимогами жанру): коротка передісторія зустрічі - знайомства, спільного життя героїнь («Це було в травні. А в листопаді ...», декілька днів до подій, «одного ранку», екскурс у минуле Бермана, «цілу ніч періщив дощ», «наступного ранку», «день повільно минув», «коли настала ніч, знову зірвався північний вітер», «розвидніло», «удень прийшов лікар», «наступного дня», «надвечір».)

- Які художні деталі вказують, що тут живуть бідні люди? Чому серед них опинилися Сью і Джонсі?

- Які художні деталі вказують на фінансову неспроможність юних художниць?

(Вони оселяються на горищі триповерхового будинку (невелика платня); «салат з листя цикорію» - страва, яку можуть дозволити собі дівчата.)

- У чому символічний сенс життя в кімнаті на горищі? (Це символ їхнього внутрішнього світу: прагнення висоти, життя «над буденністю», життя з вірою в здійснення мрії (мистецтво), тому всі фінансові проблеми були для них дрібничкою. Крім того, вони молоді!)

- Чим є травень для юних художниць?(Це весна, початок чогось нового, знайомство, спільні плани, надії, мрії, сподівання.)

- Використовуючи ключові деталі тексту, опишіть життя дівчат до трагічних подій.

- Коли змінюється ліричний тон оповіді? Чому?

- Чому персоніфікований містер Пневмонія по Іст-Сайду «розгулював сміливо, ішов швидко», а в Гринвіч-Віллідж «насилу переставляв ноги»?

- Яка подія стала зав’‎язкою у творі? (Восени тендітна Джонсі, яка звикла до теплих західних вітрів-«зефірів» (Каліфорнія), захворіла на пневмонію.)

- Чим для дівчат став листопад? (Це осінь, випробовування холодом, хворобою. Це розчарування, безнадія, втрата інтересу до життя, небажання боротися, очікування смерті Джонсі.)

- Чому жертвою «містера Пневмонії» стала не Сью, а Джонсі? Невже причина тільки у зміні клімату? Визначте головні риси характеру подруг-художниць. Що у них спільного, чим вони відрізняються? (І Сью, і Джонсі мають мрії щодо мистецтва. Але Сью живе не тільки мистецтвом, її цікавлять і буденні речі , вона більш наближена до реального життя, ніж її подружка: «плакала в японську паперову серветку», наспівувала «веселий мотивчик», малює «ковбоя із штату Айдахо в елегантних штанях, з моноклем» для журналу, акторка («чудово вдаючи зневагу»), любить «свинячі котлети». . Внутрішній світ Джонсі більш романтичний, мрійливий, далекий від життя: живе мрією поїхати до Неаполя, щоб там намалювати Неаполітанську затоку (символ мрії; сонце, тепло). Італія - осередок мистецтва, країна, яка надихала багатьох на створення шедевру, але виснажена хворобою, вона розчаровується в живописі, і про мрію не згадує; нічого в житті не пізнала, навіть кохання (хлопця ніколи не було), любила плющ. Її мрійлива тендітна натура виявилася надто слабкою, щоб протистояти реальній хворобі, яка вкладає в ліжко й рум’‎янощоких здорованів.)

- Знайдіть опис пейзажу, який Джонсі бачить за вікном. Виразно його прочитайте. Визначте його роль? На які деталі звертає увагу читача автор? (За весь час хвороби дівчина бачить за вікном (зв'язок із реальним світом) тільки глуху стіну і старезний плющ з голими галузка, який, «помираючи», втрачає листок за листком, чує вітер, відчуває холодний подих осені. Мотив осені породжує зневіру, відчуття безвиході, підточує сили, вбиває надію. Дівчина переконує себе, що коли впаде останній листок, вона помре.)

- Яким є стан дівчини? Чому й читач починає вірити у її неминучу смерть? (Внутрішній надлом, психологічна криза, осінь, хвороба роблять свою темну справу: героїня відчуває себе малесенькою часточкою природи, листком плюща, який помре, «відірветься і полетить». «Джонсі, бліда й непорушна, мов повалена статуя»; «Я стомилася чекати. Стомилася думати. Мені хочеться розслабитись, ні за що не триматися й полетіти - дедалі нижче й нижче, - як один з отих нещасних, виснажених листків».)

- Чому рослиною, з якою Джонсі пов’‎язує свою долю, був саме плющ? (Цю рослину було обрано не випадково. В античній міфології плющ символізує безсмертя, буяння життя. Це вічно зелена рослина, яка, чіпляючись своїми галузками за будь-що, прагне жити. Можливо, героїня знала про це, але, ослаблена, вірила в зворотне. Автор неначе натякає, що ця рослина ще зіграє свою роль у житті бідолашної і буде ключем до розуміння його задуму.)

- Схарактеризуйте мову хворої. Невже це тільки результат фізичної слабкості? (Мова дівчини стає уривчастою, різкою, не закінчені конструкції речень: «Листків. На плющі. Коли впаде останній, я помру. Я знаю це вже три дні». Джонсі починає відчувати втому від життя, байдужість і до мистецтва («А чи не могла б ти малювати в іншій кімнаті?» - холодно спитала Джонсі), і до турбот подруги (розмовляє з нею відчужено, насторожено). Це психологічна криза. Зіткнення дівчини з хворобою передано, як поєдинок: містер Пневмонія звалив з ніг тендітну Джонсі. Хвора, яка ще зовсім не пізнала смаку життя і не знає за що вхопитися, втрачає не тільки здоров’‎я, але й бажання жити.)

- Як лікар пояснює причину важкого стану дівчини? (Її ніщо не зв’‎язує з реальним життям, його матеріальними цінностями (кохання чоловіка, гарний одяг - речі, привабливі для молодої жінки), а сили боротися за те, чого вона не знає, у неї немає. Дівчина пов’‎язала своє життя з листям плюща, що «помирав». Це єдина річ, яку вона любила («А ти ж ... так любила цей плющ»). І тепер вона «починає рахувати карети в своїй похоронній процесії».)

- Що (хто), на думку лікаря може її врятувати? Доведіть, що О. Генрі створює образ лікаря - гуманісті й лікаря-психолога. («І цей шанс у тому, щоб вона хотіла жити»; «Які в неї плани на майбутнє? ...Намалювати? Дурниці! Чи нема у неї чогось такого, про що справді варто було б думати - наприклад, якогось хлопця?»; «Якщо вам удасться, щоб вона хоч раз спитала, який буде цієї зими новий фасон рукавів у пальтах, я зможу поручитися, що в неї один шанс не з десяти, а з п’‎яти».)

- Як ви вважаєте, такий «рецепт» допоможе врятувати Джонсі? (Практичний лікар (далекий від мрій, краси і романтики) дає практичні поради, які мусять побороти хворобу. Комусь іншому вони обов’‎язково б допомогли, але не Джонсі. Поради людини, далекої від мистецтва, обурюють навіть Сью: «Хлопця? - перепитала Сью голосом, схожим на звук натягнутої струни. - Хіба хлопець вартий...»

Дивну хвору з хворою душею могло врятувати тільки диво, яке б потрясло її.

Якщо ніщо не могло змусити дівчину опиратися хворобі, треба було змусити «боротися» листок.)

- Хто став рятівником Джонсі? Чому не добра й співчутлива Сью? (Старий невдаха-художник Берман намалював листок, який і врятував життя дівчині. На перший погляд, дівчата були схожі, але одна із них - реалістка, друга - мрійниця, далека від життя, його радощів та проблем. Джонсі знала, що Сью її не зрозуміє, ось чому довірилася лікарю (чужій, сторонній людині), а не подрузі. Хвороба з кожним днем віддаляла їх, бо слід було шукати ліки для душі: «Душі, яка лаштується вирушити в далеку таємничу подорож, усе на світі стає чуже». Подруга була безсила допомогти.)

- Що саме стало поштовхом до одужання? (Дівчину вразив листок, який мужньо тримався на галузці: «Щось примусило цей останній листок залишитися там, де він є, щоб показати, яка я була противна. Це гріх - хотіти вмерти». З’‎явилася надія на майбутнє. Вона знайшла в собі сили боротися за життя: попросила, щоб їй принесли їсти, потім захотіла поглянути на себе в дзеркало, стала цікавитися тим, що робить подруга. Найголовніше - знову повірила в свою мрію, прагне діяти («Сьюді, я сподіваюсь намалювати коли-небудь Неаполітанську затоку», дов’‎язує непотрібний шарф.)

- Як, чому і якою ціною Берман врятував Джонсі ми поговоримо на наступному уроці.

V. Рефлексія

Вікторина на уважність.

1) Повне ім'я Джонсі. (Джоанна.)

2) Назва ресторану, в якому дівчата познайомилися. («Дельмоніко».)

3) Ім'я старого художника. (Берман.)

4) Річ; яку попросила Сью у Джонсі, коли їй стало краще. (Дзеркало.)

5) Штат, звідки приїхала Джонсі. (Каліфорнія.)

6) «А в листопаді холодний, невидимий пришелець, якого лікарі, називають ... (пневмонія), почав бродити по колонії»,

7) «...Борода у нього [Бермана], як у скульптури Мікеланджело ...» У якої скульптури? («Мойсей».)

8) Що мріяв створити Берман? (Шедевр.)

9) Їжа, яку приготувала Сью для Джонсі. (Бульйон.)

Робота з поетичним текстом.

Останній листок ...(Згадуючи новелу О'Генрі)

Леонід Мазур

Скажений осінній вітер

Завивав в обіймах плюща,

Зриваючи листя сердито

Зі старого чіпкого куща.

Ти дивилась покірно і тихо

У заплакане, мокре вікно,

Де хитався, боровся із вітром

На плющеві останній листок.

І воском стікала надія

По тендітній свічці життя,

Картин -недописана мрія

Манила тебе в небуття.

Та не здався листок у віконці,

Художник старий на стіні

Найкращу картину й останню

Написав у своєму житті.

Малюнок із фарби, як мрія...

Життя -тендітний росток,

В тобі народилась надія,

Коли впав останній листок.

Запитання:

1. Який настрій притаманний поезії? Чи відповідає він настрою новели О. Генрі?

2. Які епізоди новели ви уявляєте, читаючи вірш?

3. Назвіть художні засоби виразності, використані у поезії. З якою метою застосував їх автор?

Бесіда.

- Чому ж тоді твір має назву «Останній листок»? Чиї сюжетні лінії переплітається з образом останнього листка? (З останнім листком на старому плющі пов’‎язала своє життя молода художниця Джонсі. Посмертним шедевром став листок для старого художника Бермана.)

- Які проблеми, по-вашому, порушує автор у творі? (Злиденне життя людей мистецтва; оптимістична боротьба за виживання; взаємопідтримка, самопожертва як засіб подолання життєвих негараздів; показ різних життєвих позицій; сенс життя; мистецький шедевр та життєвий подвиг.)

- Про що змусила вас задуматись новела О. Генрі ’‎’‎Останній листок»? (Життя дане людині, щоб творити добро, людина живе доти, поки мріє про щось, чогось прагне у житті. Гріх втрачати

надію, за життя треба боротись, адже є даже такий вислів: ’‎’‎Надія помирає останньою ». В людині відкриваються найкращі якості тоді, коли вона щось робить заради іншого, співчуває йому, не жаліє себе заради того, кого любить).

VI. Домашнє завдання

Підібрати цитати до характеристики образу художника Бермана, створити малюнки до новели; підготувати стисле повідомлення про біблійного Мойсея*.






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.