Розробки уроків із зарубіжної літератури 7 клас - 2024

Вірші зарубіжних письменників про дружбу і кохання. Р. Бернс Любов

Мета: здійснити цілісний аналіз вірша Роберта Бернса «Любов», схарактеризувати особливості зображення любовних переживань у творі; показати роль засобів зображально- виражального ряду у передачі почуттів ліричного героя; вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів; сприяти формуванню морально-етичних цінностей учнів.

Обладнання: відеоряд «Пісня Енді М. Стюарта «А red, red rose»; аудіозапис пісні Ярослава Нудика «Моя любов - рожевий квіт» на вірші Роберта Бернса (україномовний переклад М. Лукаша, виконання - «Піккардійська Терція»); відеоряд «В полях под снегом и дождём.

Любов - над бурі зведений маяк.

Вільям Шекспір

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Створення проблемної ситуації

Прослуховування пісні О. Градського «В полях под снегом и дождём» на вірші Роберта Бернса (російськомовний переклад С. Маршака)

- Щойно ви прослухали пісню відомого російського рок-музиканта, співака й композитора 80-х років XX століття Олександра Градського «В полях под снегом и дождём». Про що ця пісня?

- Яке враження вона на вас справила? Спробуйте пояснити свої емоції.

- Чи знаєте ви, хто автор віршів? Чи нагадує вам музика Градського фольклорні народно-пісенні мотиви? Якого саме народу? (Складається враження, що звучать старовинні шотландські балади, й це ключ до відгадки, хто ж є автором тексту.)

- Це відомий шотландський поет Роберт Бернс.

- Погодьтеся, що наш урок сьогодні розпочався нетрадиційно. Й це не випадково, адже й поет Роберт Берне був неординарною особистістю. З його творчістю ми вже частково знайомі, у 6 класі вивчали вірш «Моє серце в верховині» .

- Що вам вже відомо про особистість й творчість цього митця? (Роберт Берне - поет-патріот, відданий своїй землі, залюблений у неї, нерозривно з нею пов'язаний, незалежно від того, де б він не був. Одна із провідних тем його творчості - це любов до батьківщини, до рідної землі, до народу-трудівника.)

III. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Сьогодні ми відкриваємо для себе нову грань особистості й надзвичайного таланту Роберта Бернса. Ми будемо говорити про закоханого Роберта Бернса, про особливість відтворення любовних почуттів у вірші «Любов» («Моя любов - рожевий квіт»).

Перегляд відео «Роберт Бернс» (мультимедійної презентації або повідомлення учнів).

IV. Цілісний аналіз вірша Роберта Бернса «Любов» («А Red Red Rose»).

Самостійне читання вірша Роберта Бернса, визначення теми твору - С. 162-163.

З’‎ясування первинного рівня сприйняття твору у формі фронтальної бесіди.

- Чим привабив вас вірш Роберта Бернса «Моя любов - рожевий квіт»?

- Які емоції охопили вас під час прослуховування та особистого прочитання вірша?

- Який настрій переважає у вірші - оптимістичний чи песимістичний? Аргументуйте свою думку.

- Які образи вірша видалися вам найбільш вражаючими? Чому ви так вважаєте?

Аналітичне дослідження тексту

- Як ви вважаєте, цей вірш Роберта Бернса про кохання чи про кохану? Порівняйте: в оригіналі «ту Luve’‎s»; у перекладі М. Лукаша «моя любов»; у перекладі В. Мисика «моя кохана».

- Наведіть аргументи на підтвердження вашої думки. (Цей вірш і про кохану, й про кохання. Ми бачимо метафоричний образ коханої ліричного героя («рожевий квіт», «веселий спів»), що зливається зі сприйняттям реальної жінки - «Єдиная моя!» «Моя любов» у перекладі М. Лукаша сприймається як синкретичний образ, у якому злилися й почуття ліричного героя, й образ жінки, яку він безмежно кохає. В. Мисик підсилює в своєму перекладі почуття ліричного героя, поєднуючи предметну й абстрактну метафори («пишна рожа» й «краса весняних днів»), метафора «спів» розширюється не одним, а двома епітетами - «мелодійний, /Приємно-зграйний спів». Тож з перших рядків ми відчуваємо потужну хвилю кохання, що переповнює все єство ліричного героя. Цікаво знати, що в шотландському діалекті англійської мови слово «luve» (любов, любити) написане з великої літери, у цьому випадку воно означає - «кохана».)

- Як ви вважаєте, ліричний герой відчуває гармонію зі світом природи чи відчуження від нього? Аргументуйте відповідь.

- Опишіть стан ліричного героя. Доведіть, що він бачить навколишній світ очима закоханої людини.

- Яку роль у зображенні коханої ліричного героя та його почуттів до неї відіграє світ природи?

Схарактеризуйте природні компоненти вірша. Для аргументації використайте слова поета: «Любов - це світлий дар Природи. Можу сказати про себе, що я ніколи не мав жодної думки чи схильності стати поетом, доки не закохався. А тоді рима і мелодія стали... голосом мого серця».

- Який сенс, по-вашому, має розлука ліричного героя з його коханою?

- Чому з усіх пір року у вірші опосередковано йде мова лише про весну?

- Доведіть, спираючись на текст, що силі почуття ліричного героя не загрожує час. Прочитайте слова Вільяма Шекспіра, узяті за епіграф до нашого уроку. Як вони підсилюють вашу впевненість у глибині й силі любові героя вірша?

- Хто із персонажів вірша присутній у тексті безпосередньо, а хто - опосередковано? За якими ознаками ми можемо стверджувати, що почуття між ліричними героями вірша взаємне?

- Що вам відомо про біографічну основу вірша Роберта Бернса «Моя любов - рожевий квіт»? Схарактеризуйте роль і смислове навантаження метафоричного образу троянди у вірші («rose»).

Поміркуйте, як ситуація, зображена на картині Ч. Люсі, підтверджує головну думку вірша Роберта Бернса «Моя любов - рожевий квіт»? Наведіть аргументи з тексту.

Ч. Люсі.

Роберт Бернс і його кохана.

1844 р.

V. Рефлексія

- Який із перекладів, по-вашому, більш близький до оригіналу? Аргументуйте оригіналом і підрядником.

- Прослухайте пісню Енді М. Стюарта «А red, red rose» на вірші Роберта Бернса.

Як мелодія та голос співака допомагають передати тріумф почуттів ліричного героя? Доведіть, що вірш Роберта Бернса ввібрав у себе народно-пісенні традиції.

- Прослухайте пісню Я. Нудика «Моя любов - рожевий квіт» у виконанні колективу «Піккардійська Терція». Яка пісенна версія вам сподобалася більше? Чому?

- Виразно прочитайте російськомовний переклад вірша Роберта Бернса, здійснений С. Маршаком. Поміркуйте, чому перекладач використав саме таку назву вірша. У якому сенсі це відповідає оригіналу? Які смислові нюанси вніс переклад Маршака у ваше сприйняття вірша Роберта Бернса «Моя любов - рожевий квіт»? Наскільки цей переклад близький до авторського тексту?

Любовь, как роза красная,

Цветет в моем саду.

Любовь моя - как песенка

С которой в путь иду.

Сильнее красоты твоей

Моя любовь одна.

Она с тобой, пока моря

Не высохнут до дна.

Не высохнут моря, мой друг,

Не рушится гранит,

Не остановится песок,

А он как жизнь бежит...

Будь счастлива, моя любовь,

Прощай и не грусти.

Вернусь к тебе, хоть целый свет

Пришлось бы мне пройти!

- Доведіть, що вірш Роберта Бернса «Моя любов - рожевий квіт» може бути піснею кохання, піснею зізнання коханій для кожної людини в світі, в тому числі й для українців.

VI. Домашнє завдання:

С. 164-165 опрацювати, за бажанням вірш Гейне вивчити напам’‎ять.