Урок позакласного читання. Ствердження величі та краси справжнього кохання у трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» - ЗЛЕТ ЛЮДСЬКОГО ДУХУ В ЛІТЕРАТУРІ ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ - ІІ семестр
Усі уроки Зарубіжної літератури 8 клас
Мета: охарактеризувати героїв п’єси; поміркувати над таємницею вічних образів, різними поглядами на кохання; розвивати акторські здібності; виховувати чуйність, шанобливість до чужих почуттів, гуманізм.
Обладнання: тексти трагедії; елементи костюмів.
Нет повести печальнее на свете, Чем повесть о Ромео и Джульетте.
В. Шекспір
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
— П’ єса «Ромео і Джульєтта» — одна з найсвітліших і в той же час найтрагічніших історій про кохання у світовій літературі. Головні герої трагедії, так, як і Дон Кіхот та Гамлет, стали «вічними образами», що уособлюють силу і велич справжнього кохання. Тому в наш час юних закоханих так і називають — Ромео та Джульєтта.
1. Виявлення читацьких вражень учнів
— Які враження виникли у вас під час читання п’єси, над чим ви замислилися? Які епізоди привернули вашу особливу увагу? Чому?
2. Перевірка знання тексту трагедії
Тест
1) У чому полягала причина туги Ромео?
а) У коханні до Джульєтти;
б) у коханні до Розаліни;
в) у ворожнечі двох сімей.
2) За кого батьки хотять видати заміж Джульєтту?
а) За Тібальта;
б) за Бенволіо;
в) за Паріса.
3) Як познайомилися Ромео і Джульєтта?
а) На балу у Капулетті;
б) на святі у Монтеккі;
в) на площі у Вероні.
4) У поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:
а) Ромео;
б) Меркуціо;
в) Тібальт.
5) Чому загинув Тібальт?
а) Був заколотий Ромео;
б) помер від чуми;
в) був убитий Бенволіо.
6) Як Ромео був покараний князем?
а) Посаджений під домашній арешт;
б) посаджений до в’язниці;
в) висланий із міста.
7) Що радить Ромео брат Лоренцо?
а) Розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою;
б) перечекати у Мантуї;
в) поїхати з міста.
8) Що вирішує зробити Джульєтта, щоб не одружуватися з Парісом?
а) Утекти з міста;
б) випити «отруту»;
в) кинутися з башти.
9) Чому Ромео отруївся?
а) Дізнався про «смерть» Джульєтти;
б) життя не мало сенсу для нього;
в) був винен у смерті інших людей.
10) Що було причиною смерті Ромео та Джульєтти?
а) Примхи долі;
б) ворожнеча Монтеккі та Капулетті;
в) сильне взаємне кохання.
11) Як ведуть себе Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей?
а) Примиряються;
б) ворогують ще сильніше;
в) не звертають уваги один на одного.
12) Що стане пам’яткою про кохання Ромео та Джульєтти у Вероні?
а) Трагедія про їхню любов;
б) пам’ятники із золота;
в) любов їхні батьків.
Взаємоперевірка тестових робіт
ІІ. Узагальнення та систематизація знань
1. Інсценування уривка з трагедії (дія І, сцена 2)
2. Бесіда
• Де і коли відбувається дія п’єси? (Італія, Верона і Мантуя, XVIст.)
• Розкажіть про головних героїв п’єси (вік, соціальний статус, риси характеру).
• Які уявлення про любов та сім’ю існують у героїв трагедії? (Мамка, батьки Джульєтти, Ромео та Джульєтта)
• Яка з цих думок є ближчою вам? Чому?
3. Робота з текстом
Прочитайте ті рядки про кохання, які сподобалися вам найбільше.
4. Висновки
• У чому причина трагічної гибелі Ромео та Джульєтти?
• Що довели герої своєю смертю?
• Чи є трагедія песимістичною? Чому?
III. Підсумки уроку
«Мікрофон»
Чому трагедія «Ромео та Джульєтта» залишається актуальною і в наші дні? Чому вона викликає інтерес у наших сучасників? (Це зразок чистого, прекрасного, ідеального кохання)
IV. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичної атестації № 6.