КОНТРОЛЬНА РОБОТА №2 ЗА ТЕМОЮ «АНТИЧНІСТЬ» - СВЯЩЕННІ КНИГИ ЛЮДСТВА ЯК ПАМ'ЯТКИ КУЛЬТУРИ І ДЖЕРЕЛО ЛІТЕРАТУРИ
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: визначити рівень засвоєння учнями знань із вивченої теми, навчати практично застосовувати вивчений матеріал; розвивати письмове мовлення, вміння концентруватися; виховувати акуратність, старанність.
Обладнання: картки з завданнями контрольної роботи (для кожного учня).
Перебіг уроку
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Учитель роздає учням картки з завданнями контрольної роботи (у двох варіантах).
II. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
- Написання контрольних робіт
Варіант І
Початковий рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала)
1. Укажіть, що таке антична література.
а) Література І тисячоліття до н. е.;
б) література Західної Європи, створена латинською мовою;
в) література Середземномор’я до Різдва Христового;
г) література Давньої Греції та Риму.
Відповідь: г.
2. Укажіть, як ще називали греків у творах Гомера.
а) Італійці;
б) європейці;
в) ахейці;
г) латини.
Відповідь: в.
3. Укажіть, який жанр античної лірики розвинувся з фольклорної обрядової заплачки — голосіння на похороні або голосіння нареченої на весіллі.
а) Елегія;
б) гімн;
в) ода;
г) послання.
Відповідь: а.
4. Укажіть, хто викував щит Енея.
а) Гефест;
б) Вулкан;
в) Зевс;
г) Марс.
Відповідь: б.
Середній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 1 бал)
5. Назвіть основні цикли давньогрецьких міфів.
Відповідь: фіванський, троянський, міфи про аргонавтів.
6. Напишіть, як називають героїчну розповідь про минуле, у центрі якої стоїть герой-богатир.
Відповідь: героїчний епос.
7. Напишіть назви найвідоміших творів Овідія.
Відповідь: «Метаморфози», «Сумні елегії».
Достатній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 2 бали)
8. Коротко опишіть, у чому полягає сутність «гомерівського питання».
Відповідь: «Гомерівське питання» — це сукупність проблем, що стосуються авторства творів «Іліада», «Одіссея» та особистості Гомера. Деякі вчені мають сумніви в тому, що епос було створено однією людиною, і наполягають, що в цих творах об’єднано народні пісні, які з’являлися протягом тривалого часу.
9. Визначте тему оди Горація «До Мельпомени».
Відповідь: тема ролі митця, увічнення пам’яті поета в його доробку.
Високий рівень
(за повне розкриття теми нараховується 3 бали)
10. Напишіть невеликий твір-роздум на одну з запропонованих тем.
а) Ідеал людини в Давній Греції.
б) Мої враження від поезії римських класиків.
Варіант II
Початковий рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 0,5 бала)
1. Укажіть провідну рису античної літератури.
а) Міфологічна тематика;
б) використання винятково латинської мови;
в) анонімне авторство багатьох творів;
г) заборона зображувати та описувати діяння богів.
Відповідь: а.
2. Укажіть ім'я і титул чоловіка героїні грецьких міфів Єлени.
а) Цар Фів Едіп;
б) цар Трої Пріам;
в) правитель Афін Фемістокл;
г) цар Спарти Менелай.
Відповідь: г.
3. Укажіть, яким віршовим розміром написано «Іліаду» Гомера та «Енеїду» Вергілія.
а) Гекзаметром;
б) дактилем;
в) пентаметром;
г) ямбом.
Відповідь: а.
4. Укажіть, сучасником яких класиків був Овідій.
а) Есхіла, Софокла;
б) Сапфо, Тіртея;
в) Вергілія, Горація;
г) Гомера, Евріпіда.
Відповідь: в.
Середній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 1 бал)
5. Назвіть три періоди античної літератури.
Відповідь: докласичний (архаїчний ), класичний, елліністичний.
6. Напишіть, як називають моральне очищення, до якого призводить трагедія, викликаючи у глядача жах і співчуття.
Відповідь: катарсис.
7. Напишіть, який вид античної лірики розробляла Сапфо.
Відповідь: мелічну (пісенну) лірику.
Достатній рівень
(за кожну правильну відповідь нараховується 2 бали)
8. Назвіть основні теми давньогрецької лірики.
Відповідь: в елегіях було передано роздуми на різні теми: воєнну, політичну, любовну; ямбічна лірика мала суспільну спрямованість; у мелічній ліриці автори зверталися до любовної теми, уславлення богів.
9. Визначте провідну думку поеми Вергілія «Енеїда».
Відповідь: поетизація римської доблесті, величі Риму, патріотичного служіння державі.
Високий рівень
(за повне розкриття теми нараховується 3 бали)
10. Напишіть невеликий твір-роздум на одну з запропонованих тем.
а) Мій улюблений твір давньогрецького автора.
б) Спільне і відмінне між творами Гомера «Іліада» і Вергілія «Енеїда».
- Збір учителем контрольних робіт
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання групам. Підготувати повідомлення «Характеристика Середньовіччя: хронологічні межі, історія поняття, періодизація, основні історичні події доби», «Релігія і філософія середньовічної Європи», «Культура та наука середньовічної Європи».