ЛІТЕРАТУРИ: ЕПОС, ЛІРИКА, ДРАМА. ЇХНІ ХАРАКТЕРНІ ОЗНАКИ - ВСТУП
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: дати визначення поняттям «рід літератури», «епос», «лірика», «драма», назвати їхні характерні ознаки, навчити демонструвати ознаки літературних родів на прикладах із прочитаних творів; розвивати навички конспектування, зв'язного мовлення, логічне мислення, уміння зіставляти літературні явища; виховувати зацікавленість літературознавством, прищеплювати любов до мистецтва слова.
Обладнання: словник літературознавчих термінів, виставка книжок, які учні прочитали влітку.
Перебіг уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання
Учні представляють свої рецензії на прочитані влітку книги. Клас обирає найкращу рецензію. Учні розповідають, після прослухування якої рецензії виникло бажання прочитати той чи інший твір, чим він привернув увагу, зацікавив.
- Бесіда
1. Твори яких жанрів було представлено в рецензіях ваших однокласників?
2. Які ще жанри вам відомі? Назвіть вивчені в попередніх класах твори цих жанрів.
3. У чому відмінності між творами різних жанрів?
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ
- Слово вчителя
(Текст виступу вчителя див. на сайті interactive.ranok.com.uа)
Учні записують визначення понять, заповнюють рядок «Основні ознаки» таблиці «Роди та жанри літератури».
РОДИ ТА ЖАНРИ ЛІТЕРАТУРИ
Роди |
Епос |
Лірика |
Драма |
Основні ознаки (2—3) |
|||
Жанри |
|||
Приклади творів (із визначенням жанру) |
ПЛАН ВИСТУПУ ВЧИТЕЛЯ
1. Поняття про жанр та літературний рід.
2. Історія виникнення класифікації родів літератури.
3. Визначення поняття «епос». Ознаки епосу.
4. Визначення поняття «лірика». Ознаки лірики.
5. Визначення поняття «драма». Ознаки драми.
6. Перехідна родова форма — ліро-епос.
- Перевірка конспектів лекції
Учитель перевіряє 3—4 зaписи учнів.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Підсумкова бесіда
1. Дайте визначення поняттю «літературний рід».
2. Що таке епос? Лірика? Драма?
3. Наведіть приклади творів, що належать до кожного з трьох родів. Які ознаки епосу, лірики чи драми в цих творах ви можете назвати?
4. Які основні відмінності між трьома літературними родами?
5. Твори якого літературного роду більше подобаються вам? Чому?
6. Як ви гадаєте, для чого потрібно вивчати теорію літератури, зокрема літературні напрями, літературні роди та жанри?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Користуючись конспектом та словником літературознавчих термінів, заповнити рядки «Жанри» та «Приклади творів (із визначенням жанру)» таблиці «Роди та жанри літератури ».
2. Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про одну з найдавніших релігій світу — ведизм, а також про світові релігії: буддизм, християнство, іслам. Назвати час, місце та схарактеризувати обставини виникнення релігії; розповісти про її засновника, якщо він є; перелічити основні положення віровчення, регіони, де сповідували чи сповідують релігію.