УТВЕРДЖЕННЯ ПРАВА ЛЮДИНИ НА ЩАСТЯ, ПРАГНЕННЯ ДО РАДОЩІВ ЖИТТЯ В ПОЕЗІЇ ОМАРА ХАЙЯМА. ЛАКОНІЗМ І ТЕМАТИЧНА РІЗНОМАНІТНІСТЬ РУБАЇ ПОЕТА - СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: продовжувати аналізувати з учнями рубаї О. Хайяма, поглибити поняття про жанр рубаї, порівняти твори О. Хайяма і Д. Павличка; розвивати навички аналізу ліричних творів, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати естетичний смак, прищеплювати оптимізм, інтерес до культури Сходу.
Обладнання: хрестоматія (або дібрані вчителем у бібліотеці чи в інтернеті для аналізу рубаї О. Хайяма), портрет поета.
Перебіг уроку
Ми — сонце щастя й горя океан...
Злі й добрі ми, довершені й нікчемні...
Омар Хайям
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання
Учні представляють знайдені вдома афоризми з рубаї Омара Хайяма, беруть участь у конкурсі читців. Клас визначає найкращого читця.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА ДО УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота з епіграфом
1. Як, на вашу думку, слід розуміти слова Омара Хайяма, котрі є епіграфом до уроку?
2. Чи можна стверджувати, що саме людина є головним об’єктом спостереження майстра? Аргументуйте свою відповідь.
- Слово вчителя
Судячи з рубаї Омара Хайяма, поет ніколи не вклонявся перед багатством та чинами. Єдине, що він цінував у людині — це її розум. Усе життя поет-філософ прагнув пізнати людину й зрозуміти сенс її буття.
Якою ж Омар Хайям бачив людину і про що мріяв, які ідеали утверджував? Найкраще нам про це розкажуть його вірші.
- Виразне читання художніх творів
Учні та вчитель виразно читають вірші О. Хайяма, в яких ідеться про людину, які оспівують кохання, радощі життя.
- Бесіда
1. Що, на вашу думку, найбільше любив поет у житті? До чого закликав у своїх віршах?
2. Якою постає людина у творах поета? Яким Хайям бачить її життєвий шлях?
3. Як Омар Хайям ставився до радощів буття? (Він утверджував право кожної людини на щастя. Поет любив життя, сприймав його в усій повноті.)
4. Яким настроєм пронизані вірші поета? Чи відрізняються вони за емоційним забарвленням від творів, розглянутих на минулому уроці?
- Словникова робота
Учитель. У Омара Хайяма є вірші, сповнені роздумів про швидкоплинність життя, про небеса («байдужого лиходія»), що посилають людям нескінченні випробування та тягарі. Проте поет не був песимістом, не цурався земних радощів і вважав, що кожна людина має право на щастя. Оспівування земних утіх, вина (але не пияцтва!) надають життєствердного звучання його творам. У ліриці поета, крім філософських, звучать і гедоністичні мотиви.
Гедонізм (від грецьк. hedone — насолода) — етичне вчення, яке проголошує сьогоденну насолоду й чуттєві втіхи найвищим благом та метою життя.
- Виконання завдань
1. Визначте особливості рубаї як ліричного жанру. Які з них можна спостерігати у творах Хайяма? (Лаконізм, філософська глибина, гнучкість форми, чітка ритмомелодика.)
2. Які художні засоби виразності використав перекладач рубаї Хайяма? Заповніть таблицю «Художні засоби виразності в ліриці Омара Хайяма».
ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ВИРАЗНОСТІ В ЛІРИЦІ ОМАРА ХАЙЯМА
Назва засобу |
Приклад |
IV. ЗАСТОСУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
- Виконання завдання (робота з картками в групах)
(Матеріал для карток див. на сайті interactive.ranok.com.ua)
Переклади рубаї східних поетів (Омара Хайяма, Рудакі, Хафіза) користувалися великою популярністю в європейських літературах. Але мало хто наважувався перенести східну ліричну форму на рідний ґрунт. В Україні це вдалося поету Дмитрові Павличку. 1987 р. він видав збірку «Рубаї». Прочитайте рубаї Д. Павличка, порівняйте їх із творами О. Хайяма. Що об’єднує вірші авторів, які належать до різних епох та цивілізацій?
Групи представляють результати спостережень.
- Підсумкова бесіда
1. Які теми розкривав у своїх рубаї Омар Хайям?
2. Поезії Хайяма присвячено багато інтернет-сайтів, з’являються нові переклади його творів. Як ви гадаєте, чим приваблюють поезії Омара Хайяма сучасного читача?
3. У чому, на вашу думку, полягає значення поезії Хайяма для світової літератури?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
У бібліотеці або в інтернеті знайти твори Рудакі. До уроку позакласного читання підготуватись виразно читати ці вірші. (Твори Рудакі див. на сайті interactive.ranok.com.uа)
Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення про життя і творчість Рудакі.