ТЕМА КОХАННЯ В СОНЕТАХ ВІЛЬЯМА ШЕКСПІРА №116, 130. ОБРАЗ СМАГЛЯВОЇ ЛЕДІ - ВІДРОДЖЕННЯ
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: поглиблювати знання учнів про поетичну творчість В. Шекспіра, проаналізувати сонети на тему кохання (№116 та 130), порівняти втілення образу коханої в сонетах Данте і Шекспіра; розвивати навички аналізу ліричного твору, порівняльного аналізу, зв'язне мовлення; виховувати вміння цінувати красу високих почуттів, прищеплювати естетичний смак.
Обладнання: хрестоматія, текст сонета В. Шекспіра №116 у перекладі Віктора Марача.
Перебіг уроку
Сонети — це ключ, яким Шекспір відкрив своє серце.
В. Вордсворт, англійський поет XVIII—XIX cт.
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Перевірка домашнього завдання
2—3 учні представляють спостереження за перекладами сонета В. Шекспіра №66. Клас доповнює їхні відповіді. Учні роблять висновок, що всі переклади досить точно передають переживання, страждання і відчай ліричного героя, викликані пануванням зла у світі; висловлюють думку, чий переклад і чому їм здається найкращим.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА ДО УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Слово вчителя
В. Шекспір увійшов у літературу в той період, коли митці зосередилися на зображенні внутрішнього світу людини. Англійський автор теж прагнув пізнати таїну людського серця, поринути у світ переживань, почуттів людини. Цей світ відкривається читачеві в сонетах майстра.
- Виразне читання художнього твору
Учитель декламує сонет В. Шекспіра №116.
- Бесіда
1. До якої тематичної групи лірики (любовна, громадянська, пейзажна тощо) належить сонет?
2. За допомогою яких образів поет малює кохання? У чому полягає свіжість, незвичність цих образів?
3. Чим є кохання для поета? (На думку поета, у коханні немає і не може бути ніякого зла: воно дарує надію, слугує в житті провідною зіркою. Справжня любов не залежить від обставин і часу: вона палає в серці людини завжди.)
4. Як ви розумієте останні рядки сонета?
5. А з чим можете порівняти кохання ви?
6. Яким ви уявляєте ліричного героя цього сонета?
7. Згадайте, які є двоскладові віршові розміри.
8. Намалюйте схему розташування наголошених і ненаголошених складів. Визначте віршовий розмір перекладу сонета В. Шекспіра. (П'ятистопний ямб.)
9. Порівняйте переклади сонета Дмитра Паламарчука і Віктора Марача. Чим вони відрізняються? Який з перекладів вам здається більш вдалим? Чому?
СОНЕТ №116
Перешкоджати двох сердець єднанню
Не стану я. Не визнає замін
Любов, не підкоряється бажанню.
їй не страшні ні відстані, ні тлін.
О ні! Вона, мов сонцесяйна мітка,
Яку не згасять бурі і туман,
Немов зоря, мов Аріадни нитка,
Всім, хто в житті бреде серед оман.
Любов не ходить в дурниках у Часу,
Що все стинає, рівня вона з ним:
Хоч щедро тратить дні свого запасу —
Воскреснуть здатна й спомином одним.
Якщо ж це лжа, що в слові залишив, —
То не кохав ще й не писав віршів.
(Переклад В. Марача)
- Виразне читання художнього твору
Учитель декламує сонет В. Шекспіра №130.
- Бесіда
1. Визначте тему сонета.
2. Якою зображена героїня сонета?
3. Які художні засоби використав перекладач для створення образу коханої? Запишіть у зошити їхні назви та наведіть приклади (можна у вигляді таблиці).
ХУДОЖНІ ЗАСОБИ ВИРАЗНОСТІ В СОНЕТІ В. ШЕКСПІРА №130
Назва засобу |
Приклад використання |
4. Із якими почуттями поет говорить про кохану?
5. Пригадайте, якою зображено кохану в сонеті 11 Данте.
6. Порівняйте образи двох жінок у сонетах класиків італійської й англійської літератури. Чим вони відрізняються? (У Данте кохана жінка зображена ідеалізовано, вона — справжнє диво, «нове й прекрасне». Сама її поява змушує змінюватися тих, хто її оточує, дарує добро та втіху. У Шекспіра кохана — звичайна жінка, навіть не красуня. Ані на ліричного героя, ані на інших людей вона не справляє якогось виняткового враження. Проте для ліричного героя вона є найкращою поміж смертних.)
7. Деякі дослідники вважають, що у своєму сонеті Шекспір пародіює численні твори європейських ліриків, у яких краса коханої порівнюється з зірками, квітами та іншими образами природи. Спростуйте або підтвердьте цю думку.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Робота з епіграфом
1. Прочитайте епіграф до уроку. Як ви поясните вибір висловлювання Вільяма Вордсворта епіграфом до заняття?
2. Чи згодні ви з думкою Вордсворта? Аргументуйте свою відповідь.
- Бесіда
1. Які почуття передає В. Шекспір у своїх сонетах?
2. Як розкривається тема кохання в поетичних творах Шекспіра?
3. Якою постає кохана в сонетах Шекспіра?
4. Який з розглянутих сонетів вам сподобався найбільше? Чому?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати трагедію В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта». Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення «Театр доби Шекспіра».