ТЕАТР АНГЛІЙСЬКОГО ВІДРОДЖЕННЯ В. ШЕКСПІРА «РОМЕО І ДЖУЛЬЄТТА ». КОНФЛІКТ СПРАВЖНЬОГО ПОЧУТТЯ І ЗАБОБОНІВ У ТРАГЕДІЇ - ВІДРОДЖЕННЯ
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: ознайомити учнів з основними особливостями англійського театру Відродження, історією створення трагедії «Ромео і Джульєтта», проаналізувати конфлікт п'єси, визначити її тему; розвивати навички аналізу драматичного твору; виховувати інтерес до творчості В. Шекспіра, неприйняття жорстокості, прищеплювати здатність співчувати героям літературного твору.
Обладнання: повний текст трагедії «Ромео і Джульєтта» в перекладі І. Стешенка; аудіозапис музичного фрагмента «Монтеккі й Капулетті» з балету С. Прокоф'єва «Ромео і Джульєтта», ілюстрації до твору С. Бродського.
Перебіг уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Бесіда
1. Яке враження на вас справила трагедія Шекспіра «Ромео і Джульєтта»? Над чим змусила замислитися?
2. Хто з героїв вам найбільше сподобався? Чим саме?
3. Поведінка кого з героїв викликала обурення? Чому?
- Слово вчителя
Образи п’єс Шекспіра вже понад 400 років хвилюють читачів і глядачів. Але заслуга Шекспіра не тільки в тому, що він створив яскраві образи, які змушують сміятися і плакати, гостро співчувати долі персонажів. Він виступив новатором у драматургії.
Вільям Шекспір відкрив нові художні принципи. Найважливішим відкриттям драматурга стало створення багатогранного, іноді суперечливого характеру.
Шекспір значно ускладнив композицію драми, увівши дві-три і більше паралельних сюжетних ліній. Крім того, навіть у найглибших і найсерйозніших п’єсах він використовував елементи
комізму, намагаючись відтворити життя, у якому трагічне й комічне нероздільні.
На цьому та наступних уроках розглянемо художні особливості трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєтта».
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Повідомлення учнів
(Текст повідомлення «Театр доби Шекспіра» див. на сайті interactive.ranok.com.ua)
Учитель. Перш ніж звернутися до трагедії «Ромео і Джульєтта», дізнаємося про те, у яких умовах існував театр у добу Шекспіра, якими були його особливості.
- Слово вчителя
(Учні записують визначення поняття «вічний образ».)
Одним із найбільш знаменитих драматичних творів Шекспіра є трагедія «Ромео і Джульєтта» (1597). У її основі лежить сюжет про кохання і смерть нащадків двох ворогуючих родин. Цей сюжет не новий, він відомий іще давній літературі (наприклад, зустрічається в Овідія). Особливої популярності він набув у добу Відродження в Італії. А сучасник і співвітчизник Шекспіра Артур Брук написав на цей сюжет поему.
Шекспір переосмислив і поглибив характери головних героїв класичної історії, зробив дію більш динамічною.
П’єса починається бійкою слуг двох родин — Монтеккі й Капулетті. Хоча серйозного приводу для суперечки немає, до слуг швидко приєднуються вельможні представники двох кланів, а потім їхні голови. На міській площі точиться справжній бій, ллється кров. Городянам ледве вдається розняти забіяк.
У цій невеликій сцені Шекспір майстерно відобразив абсурдність давньої ворожнечі двох сімей. Ніхто навіть не згадує про причини конфлікту між Монтеккі й Капулетті, проте в нього мимоволі втягнуте все місто.
Жертвами ворожнечі стають не тільки юні Ромео і Джульєтта, а й друг Ромео Меркуціо, брат Джульєтти Тібальт, Паріс — друг сім’ї Капулетті, слуги обох родин.
Любов, що спалахує між молодими Монтеккі й Капулетті, ще виразніше підкреслила жорстокість і безглуздість продовження конфлікту. Але ця любов стала водночас поштовхом до примирення ворогів, припинення тривалої ворожнечі.
Покохавши, головні герої змінюються з разючою швидкістю. Джульєтта з лагідної, наївної дівчинки перетворюється на жінку, готову порвати з власного сім’єю та ризикнути життям заради кохання. На початку п’єси Ромео — легковажний юнак, який картинно страждає через захоплення красунею Розаліною. Його оточують схожі на нього молоді люди, з якими він марнує час у розвагах. Але зустрівши Джульєтту й зіткнувшись із перешкодами на шляху до щастя, Ромео виходить із образу пересічного ловеласа, демонструє мужність і рішучість.
Ромео і Джульєтта стали вічними образами.
Вічний образ — це художній образ, що зберігає своє художнє значення для багатьох поколінь. Шекспірівські герої як вічні образи втілюють силу та велич справжнього кохання.
Дослідники відзначали, що «Ромео і Джульєтта» починається як комедія, а закінчується як трагедія. Такі персонажі, як Меркуціо, Бенволіо, мамка Джульєтти, були б цілком доречними в комедії. Лише після сцени смертельного поранення Меркуціо починає переважати трагічний елемент.
Безумовно трагічним є фінал п’єси — загибель юних закоханих. Але незважаючи на те, що твір завершується твердженням «Сумніших оповідей не знайдете, / Ніж про любов Ромео і Джульєтти», фінал можна назвати світлим. Смерть героїв змушує давніх ворогів усвідомити згубність протистояння і примиритися. Таким чином, трагедія несе в собі ідею перемоги кохання над злом і ворожнечею.
- Бесіда
1. Яких тем торкнувся Шекспір у трагедії «Ромео і Джульєтта»? Яка з них є головною? (Драматург розкрив теми кровної помсти та забобонів, забороненого кохання, трагічного випадку. Головною є, безумовно, тема кохання.)
2. Що називають конфліктом твору? Пригадайте відомі вам твори про кохання і скажіть, у чому полягає конфлікт у цих творах.
3. Тема нашого уроку — «Конфлікт справжнього почуття і забобонів у трагедії». Про які саме та чиї почуття й забобони йдеться?
4. Коли у п’єсі вперше виявився цей конфлікт? Назвіть його учасників.
5. Виразно прочитайте в особах першу сцену дії першої до слів князя. Що було причиною протистояння двох родин у цій сцені?
6. Як городяни та правитель Верони ставляться до бійок Монтеккі й Капулетті? У відповіді використовуйте цитати з тексту.
7. Яка першопричина ворожнечі Монтеккі й Капулетті?
8. Хто з представників двох родин більше схильний до ворожнечі та постійно шукає поводу схрестити шпаги з ворогом?
9. Хто з роду Капулетті не відчуває пекучої ненависті до ворогів?
10. Чому, на вашу думку, члени двох родин не прагнуть припинити кровопролиття ?
- Робота з обладнанням
Учні прослуховують аудіозапис музичного фрагмента «Монтеккі й Капулетті» з балету С. Прокоф'єва «Ромео і Джульєтта» висловлюють думки про те, як музика співвідноситься зі змістом п'єси, які передає почуття та настрій.
- Слово вчителя
Головною перепоною на шляху до щастя закоханих є не тільки застаріла ворожнеча двох родин. У п’єсі зображено ще один конфлікт — протистояння юних героїв і невблаганної долі. Уявлення про те, що людина — це іграшка в руках долі, було характерним для давньогрецької трагедії. Воно втілене й у багатьох творах Шекспіра.
- Виконання завдання (робота в парах)
Знайдіть у трагедії сцени, де згадується жорстока доля. Виразно прочитайте їх.
- Бесіда
1. Окрім основного конфлікту, до якого втягнуто майже всіх дійових осіб трагедії, а також протистояння людини і долі, є ще й конфлікт побічний — зіткнення в родині Капулетті. Що це за зіткнення?
2. Як розвивається конфлікт між Джульєттою і її батьками?
3. Як ви вважаєте, яка роль внутрішнього сімейного конфлікту в трагедії?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Бесіда
1. Які дві традиції лягли в основу англійського ренесансного театру?
2. Чим англійський театр доби Шекспіра відрізнявся від сучасного?
3. Який сюжет покладено в основу трагедії «Ромео і Джульєтта»?
4. Які три конфлікти розвиваються в п’єсі?
5. Хто, на ваш погляд, програв, а хто став переможцем у центральному конфлікті трагедії — протистоянні закоханих зовнішнім обставинам, зумовленим ворожнечею родин? Аргументуйте власну думку.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання групам. Скласти характеристику героя трагедії «Ромео і Джульєтта» за планом:
1. Вік.
2. Сім’я.
3. Основні риси характеру.
Перша група складає характеристику Джульєтти, друга — Ромео.