ІДЕЙНО-ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ ТРАГЕДІЇ В. ШЕКСПІРА «РОМЕО І ДЖУЛЬЄТТА» - ВІДРОДЖЕННЯ
Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік
Мета: проаналізувати з учнями ідейно-художні особливості трагедії «Ромео і Джульєтта», виявити утворі ознаки жанру трагедії, зав'язку, кульмінацію і розв'язку, сформулювати ідею п'єси; розвивати навички аналізу драматичного твору, зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати інтерес до творчості Шекспіра, до мистецтва театру.
Обладнання: повний текст трагедії «Ромео і Джульєтта» в перекладі І. Стешенка, ілюстрації до трагедії різних художників (на вибір учителя).
Перебіг уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Слово вчителя
У добу Відродження існувало багато (близько десяти) творів на сюжет кохання юнака і дівчини з ворогуючих родин. Але знаменитим на весь світ став лише шекспірівський. Проаналізуємо ідейно-художню своєрідність п’єси та з’ясуємо, у чому таїна її неповторної чарівності.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
- Бесіда
1. Які драматичні жанри вам відомі?
2. Що таке трагедія? Які ознаки трагедії ви відзначили в п’єсі Шекспіра, виконуючи домашнє завдання?
3. Літературознавець О. Смирнов назвав трагедію «Ромео і Джульєтта» оптимістичною. Як ви вважаєте, чому?
4. Як уже йшлося на одному з попередніх занять, у творах Шекспіра, як і в житті, трагічне поєднано з комічним. Знайдіть елементи комічного в п’єсі «Ромео і Джульєтта». (Смішними видаються закоханість Ромео в Розаліну, його картинні страждання, веселі пустощі Меркуціо та Бенволіо, діалог мамки Джульєтти з синьйорою Капулетті.)
5. Кого з героїв твору можна віднести до комічних? Яка їхня роль у трагедії?
6. Які засоби для створювання комічного ефекту використані в п’єсі? (Головний засіб — жартівливі сварки героїв. Крім того у вуста комічних героїв вкладено численні жартівливі приказки. Наприклад, мамка Джульєтти говорить: «Я чотирнадцять дам зубів своїх,— / Дарма, що маю їх лише чотири». Нарешті, мамка розповідає про анекдотичні випадки з дитинства Джульєтти, що мають грубуватий відтінок.)
7. Чим мовлення комічних персонажів відрізняється від мовлення головних героїв?
8. Як ви вважаєте, яка роль хору у творі?
- Виконання завдань (робота в парах)
1. Визначте та запишіть, які сцени трагедії становлять її зав’язку, кульмінацію та розв’язку. (Зав’язкою трагедії є перша зустріч юних героїв на балу. У наступних сценах відбувається розвиток дії. Кульмінаційним є момент, коли Ромео приходить до склепу та бачить Джульєтту, яка спить. Це мить найвищої напруги дії. Розв'язка п’єси — це смерть обох головних героїв.)
2. Визначте та запишіть ідею трагедії. (Справжнє кохання не знає перешкод. Герої керуються у своїх вчинках лише почуттям, порушуючи традиції та умовності: Ромео рішуче йде на таємний шлюб, незважаючи на те, що кохана належить до ворожого клану Джульєтта не розігрує сором’язливу леді, а сміливо віддається пристрасті. Героїв на лякають ані складнощі, ані смерть.)
Пари учнів представляють результати роботи.
Клас доповнює їхні відповіді.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Постановка проблемного питання
Зробіть висновок: у чому полягає ідейно-художня своєрідність трагедії Шекспіра? Що її відрізняє від відомих вам літературних творів про кохання?
- Творче завдання
Уявіть, що ви режисер, який знімає фільм за п’єсою «Ромео і Джульєтта». Які вказівки ви дали б акторам? Які декорації доручили б виготовити художникам?
2—2 учні представляють відповіді.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Подивитися фільм Ф. Дзеффіреллі «Ромео і Джульєтта» (1968, Італія, Англія).
Завдання групам. Підготувати проекти ««Ромео і Джульєтта&rdquo В. Шекспіра в живописі та музиці», ««Ромео і Джульєтта&rdquo В. Шекспіра на сцені та в кіно».