Урок-підсумок - Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

Урок-підсумок - Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік

Розробки уроків - Зарубіжна література 8 клас - 2016 рік

Мета: повторити й систематизувати знання з літератури, згадати про письменників і твори, що вивчалися протягом року й викликали найбільше роздумів, суперечок, зацікавлення; повторити теорію літератури; розвивати образне та критичне мислення, закріпити вміння висловлювати власні міркування про найулюбленіші твори, навички визначення художніх засобів та їхньої ролі у творі; виховувати кращі риси характеру, прагнення до самопізнання та самовдосконалення, усвідомлення того, що літературна освіта, розвинутий естетичний смак — важливі якості особистості.

Теорія літератури: художній образ, художній твір, історичні пісні, думи, філософська лірика, громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика, вільний вірш, драматичний твір, комедія, трагікомедія.

Обладнання: «портретна галерея» письменників, виставка книжок, ілюстративні матеріали.

Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого.

Хід уроку

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

- Вступне слово вчителя.

Ось і закінчується наш навчальний рік. Хочеться, щоб гарна художня книга стала вашим другом і порадником, читання книг — цікавим і необхідним, а не нудним обов’‎язком. Ви добре попрацювали, і на сьогоднішньому уроці ми згадаємо про кращі наші здобутки, відзначимо найстаранніших учнів.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

- Експрес-анкетування.

— Життя якого письменника вас найбільше вразило?

— Який твір запам’‎ятався найбільше?

— Який герой став моральним взірцем, дав якісь моральні уроки?

- Визначення та відзначення переможців.

Номінації:

Кращий доповідач класу — ...

Кращий декламатор віршів — ...

Кращий ілюстратор (веб-дизайнер) — ...

Кращий знавець української літератури — ...

Кращий зошит у ...

Кращий читацький щоденник у ...

- Робота за методом Едварда де Боно «Шість мислячих капелюхів».

Білий (інформація)

Дізналися про давню історію України з історичних пісень, дум, про народні погляди на ці події; про письменників, які своє життя, свою творчість присвятили боротьбі за кращу долю народу — Т. Шевченка, Лесю Українку; про сучасну поезію та прозу — проблеми, які вона піднімає, засоби художнього вираження

Жовтий (позитивне)

Література представила героїв із високими моральними якостями — патріотів (ліричні герої поезій В. Сосюри, В. Підпалого, В. Голобородька, герої оповідання 0. Довженка), мужніх захисників рідної землі, борців за волю, проти несправедливості (історичні пісні та думи, твори Т. Шевченка, Лесі Українки, О. Довженка, і М. Коцюбинського та ін.), людей чесних, дружелюбних, що вміють любити, розуміють і цінують природу, мають почуття гумору, життєвий оптимізм тощо

Чорний (негативне)

У вивчених творах української літератури ми зустрілися з негативними героями та явищами: непомірною жадібністю Герасима Калитки й нерозуміння ним справжніх цінностей, жорстокістю людей стосовно інших заради вирішення своїх і проблем та задоволення амбіцій (князь, його дочка з твору «Місце для дракона»); приниження, пристосуванство коня Шептала та ін.

Червоний (почуття)

Вивчені твори української літератури не залишали читачів байдужими, викликали найрізноманітніші емоції: і захоплення, і гнів, і осуд, і усмішку

Зелений (креативність)

Кожен отримав певні моральні уроки, збагатився певним досвідом, коли проводив аналогії із сучасним життям, аналізував «вічні» образи та «вічні проблеми»

Синій (узагальнення, висновки)

Вивчені твори української літератури — скарбниця мудрості, емоційного багатства та естетичної насолоди

- Повторення відомостей із теорії літератури.

Установіть відповідність між назвами художніх засобів та прикладами.

- Ознайомлення зі списком літератури, що буде вивчатися в 9 класі.

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Читати влітку за списком рекомендованої літератури.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

- Інтерактивна вправа «Коло друзів».

Висловіть одне одному подяку за співпрацю та щирі побажання.