Давньогрецька міфологія. Основні цикли давньогрецьких міфів. Міфологічна основа героїчного епосу - АНТИЧНІСТЬ

Давньогрецька міфологія. Основні цикли давньогрецьких міфів. Міфологічна основа героїчного епосу - АНТИЧНІСТЬ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: повторити визначення термінів «міф», «міфологія»; довести, що міф є основою і джерелом сюжетів, образів та тем античної літератури; ознайомити учнів з основними циклами давньогрецьких міфів; довести, що міфологічне світосприйняття є особливою стадією в розвитку художнього пізнання людиною дійсності;

розвивальна: розвивати зв'язне мовлення учнів;

виховна: виховувати інтерес до античної спадщини, формувати читацьку культуру.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: ілюстрації до міфів Давньої Греції; тексти.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Література, мистецтво і філософія Стародавньої Греції дали поштовх до розвитку європейської культури. Міфи античності є надбанням минулого й сьогодення, адже в них зберігся світогляд стародавніх греків і римлян. А головне — саме міфи лягли в основу античної літератури, про що ми й поговоримо на сьогоднішньому уроці.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Кола Вена» (колективне складання на дошці та в зошитах)

• «Література Давньої Греції — література Давнього Риму».

• Що спільного та чим різняться література Давньої Греції та Давнього Риму?

2. Словникова робота

Міф (у перекладі з грецької Mύθος — казка, переказ, оповідь) або міт — оповідь про походження певних речей, явищ, світу, за участю надприродних істот — богів, демонів, і героїв. Міф є основою різних релігійних систем, фольклорних традицій, художньої творчості. Окремі міфи, які становлять певну систему, утворюють міфологію того чи іншого народу, яка лежить в основі характерного для нього світогляду.

Міфологія або мітологія (у перекладі з грецької mythos — переказ та logos — слово; виклад стародавніх сказань, переказів) — сукупність пов’‎язаних міфів певних людських спільнот. Архаїчні міфи здебільшого елементарні за змістом, позбавлені зв’‎язної фабули та не утворюють чітких міфологій. З розвитком суспільств міфи перетворюються на розгорнуті розповіді та пов’‎язуються один з одним, утворюючи цикли.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лекція вчителя

— Фантастичні оповідання про виникнення світу, народження богів, появу людей на землі, про початки культури — вміння використовувати і добувати вогонь, про стосунки людей і тварин, про всякі дива, про все «надприродне» — це міфи, що у своїй сукупності становлять міфологію. В античній міфології було вперше сформульовано ідею посмертного суду, але антична міфологія не вирізнялась ані моральним рівнем, ані моралізуванням. Головною чеснотою міфів була мужність, якій протиставлялося боягузтво.

У грецькій міфології, порівняно зі східною, боги віддалені від природних явищ, з якими асоціюються, і проявляють людські слабкості, підкорюються долі. Значне місце посідають герої, котрі зазвичай є дітьми богів і людей, і проявляють не лише силу та безстрашність, а й розум.

2. Робота над прочитаними міфами

Міф про Сізіфа

• Переказ тексту. Словникова робота.

Сізіфова праця — виснажлива й безплідна праця.

Образ Сізіфа використовували Есхіл, Софокл, Еврипід.

Міф про царя Мідаса

• Переказ тексту. Словникова робота.

Цирульник Мідаса — базіка, людина, що не вміє зберігати таємниці.

Мідасові вуха — неуцтво, яке не можна приховати.

Мідасів суд — суд неука.

Мідас — цілком реальна історична особа, один із найбільш відомих фрігійських царів; роки його царювання — 738-696 рр. до н. е. Вважається, що він покінчив життя самогубством чи був убитий кіммерійцями, що захопили країну. У Туреччині знайдено його багате поховання.

Міф про Пігмаліона та Галатею

• Переказ тексту. Словникова робота.

Пігмаліон — у переносному значенні «людина, закохана у свій витвір».

3. Слово вчителя

— Відомими циклами давньогрецьких міфів є Троянський цикл, Фіванський цикл, а також цикл міфів про аргонавтів.

Троянський цикл міфів Стародавньої Греції розповідає про події, пов’‎язані з містом Троєю і Троянською війною. Війна почалася через викрадення Парі- сом Єлени Прекрасної, а завершилася руйнуванням Трої.

Цикл міфів про аргонавтів розповідає про Ясона і його родину, про подорож на кораблі «Арго» за золотим руном, одруження Ясона на Медеї і про подальші події з життя аргонавтів: зраду Ясона і його спробу нового одруження, про страшну помсту Медеї, про закінчення життя Ясона.

Фіванський цикл міфів оповідає про заснування міста Фів у давньогрецькій області Беотії, про долю царя фіванського Едіпа і його нащадків.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія. Інтерактивна вправа «Продовж речення»

• Сьогодні на уроці мені найбільше запам’‎яталось...

• Сьогодні на уроці мене найбільше вразило...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати 2-3 міфи Троянського циклу.