Гомер. Іліада (огляд). Двобій Ахілла і Гектора (пісня 22, вірші 140-410), Пріам у Ахілла (пісня 24, вірші 470-670). Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу. Образи Ахілла і Гектора - АНТИЧНІСТЬ

Гомер. Іліада (огляд). Двобій Ахілла і Гектора (пісня 22, вірші 140-410), Пріам у Ахілла (пісня 24, вірші 470-670). Гомер та його значення в історії розвитку європейських літератур. Міфологічна основа гомерівського епосу. Образи Ахілла і Гектора - АНТИЧНІСТЬ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з фактами життя давньогрецького поета Гомера; з'ясувати, у чому полягає «гомерівське питання»; встановити зв'язки між Троянським циклом міфів та поемою «Іліада»; довести, що поема «Іліада» є енциклопедією життя стародавніх греків;

розвивальна: розвивати мовні, читацькі компетенції, виховувати інтерес до вивчення культури та літератури доби античності;

виховна: виховувати почуття патріотизму, справедливості, мужності та гуманності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: портрет Гомера, ілюстрації до «Іліади»; тексти (за можливості — відеоматеріал «Щит Ахілла»).

Гомер кожному може дати стільки,

скільки кожен візьме в нього.

Старогрецький вислів

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Чи можна чогось навчитися у сліпої людини? Невже вона «бачить» і розуміє краще за нас, зрячих? Чи можна чогось навчитися у стародавньої людини? Невже її духовний досвід може бути корисним людині XXI сторіччя? Саме на ці запитання ми сьогодні спробуємо знайти відповіді, адже в центрі нашої уваги — творчість легендарного засновника європейської літератури Гомера.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

• Складання сенканів «Троя», «Герої Трої», «Ахілл», «Троянська війна» (за вибором учнів).

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з епіграфом уроку

2. Відомості про Гомера

(Повідомлення учнів за домашнім завданням.)

3. Слово вчителя

— «Гомерівське питання» виникло ще за доби еллінізму і охоплює переважно дві проблеми: авторство та обставини виникнення гомерівського епосу. У VI ст. до н. е. за розпорядженням афінського тирана Лісистрата були вперше ретельно досліджені гомерівські тексти. До V ст. до н. е. поету, крім «Іліади» та «Одіссеї», приписували ще багато епічних поем. Але за еллінської доби авторство Гомера стосовно «Одіссеї» заперечувалося.

Наприкінці XVIII ст. з’‎явилося твердження, що «Іліада» Гомера — це сукупність окремих героїчних пісень, зведених буцімто в єдине ціле невідомим редактором тільки у VI ст. до н. е. Однак невдовзі це твердження більшістю академічних учених було категорично відкинуто. Заперечували цю версію і видатні письменники, зокрема Гете, Шиллер і Гоголь, які високо цінували художню досконалість гомерівського епосу.

У наш час завдяки комп’‎ютерним дослідженням було доведено, що поема «Іліада» — це твір одного автора, а не зібрання легендарних оповідей. Також було підтверджено, що «Одіссея» написана на 30-40 років пізніше за «Іліаду». Ці дослідження стало ще одним свідченням, що давньогрецький рапсод справді існував. Але й досі одностайної думки щодо гомерівського питання немає. Одні дослідники стверджують, що Гомер — міфічна особа, тому його поеми слід розглядати як фольклорний твір. Інші вважають, що Гомер — реальна особа, неперевершений співець античної культури.

4. Читання уривка «Двобій Ахілла і Гектора» (пісня 22, вірші 140-410)

5. Бесіда

• Чому Ахілл та Гектор тричі оббігли Трою?

• Хто із богів опікується героями?

• Як вирішується доля героїв?

• Чи була перемога Ахілла чесною?

• Чому Ахілл не погоджується повернути тіло Гектора батькам і як він поводиться після перемоги?

• Які риси характеру виявляють Гектор і Ахілл під час поєдинку?

• Якими засобами Гомер змальовує героїв під час двобою?

6. Словникова робота

Епічна поема (з грец. творити, творіння) — великий віршовий твір, у якому розповідається про значні події далекого та близького минулого. Вони постали на ґрунті народних героїчних сказань та пісень про якісь історичні події.

Гекзаметр (з грец. шестимірний) — вірш шестистопного дактиля, де в кожній стопі, окрім п’‎ятої, два коротких склади можуть замінюватись одним довгим, витворюючи спондей. Остання стопа завжди двоскладова (хорей), з цезурою (паузою) переважно на третій стопі.

7. Слово учителя

— Під час двобою поведінка героїв зображується за допомогою порівнянь, які пов’‎язані з птахами, тваринами, зірками. Це свідчить про особливе бачення світу й себе в ньому давньої людини, яка почувалася часткою природи і залежала від її волі.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Бесіда

• Що таке мужність?

• Що таке благородство?

• Чи можна сказати, що мужність та благородство властиві Гектору та Ахіллу?

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитати уривок із «Іліади» «Викуп Пріамом тіла Гектора» (пісня 24, вірші 470-670), аналізувати прочитане.