Середньовіччя
Ду Фу (712-770). Пісня про хліб і шовк, Весняний краєвид, Подорожуючи, вночі описую почуття (1-2 за вибором учителя). Зв'язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Вплив конфуціанства на світогляд поета. Національні образи, символи в ліриці митця. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину
Мета:
✵ навчальна: продовжити ознайомлення з китайською лірикою епохи Тан; ознайомити учнів з життям та творчістю Ду Фу; показати зв'язок поета з історичною реальністю; простежити вплив конфуціанства на світогляд поета; продовжувати навчати учнів аналізувати поетичний текст;
✵ розвивальна: розвивати образне мислення; виховувати співчуття, доброту, гуманізм.
✵ виховна: виховувати інтерес до китайської поезії та культури.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі нових вмінь та навичок.
Обладнання: картки з біографією Ду Фу; тексти поезій Ду Фу; ілюстрації із зображенням природи Китаю.
Чи важка ж то робота — складати у віршах рядки?
Лі Бо
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
✵ Укажіть художні засоби, за допомогою яких Лі Бо створює картину ночі у вірші «Печаль на яшмовому ґанку».
✵ Пригадайте визначення термінів даосизм, конфуціанство.
2. Виразне читання вірша напам'ять
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Якось один поет шанобливо звернувся до Лі Бо: «О Бо, що не має в поезії суперників, подібний до вітру в просторах, з нетутешніми думками..» Але «творчі суперники» в Лі Бо все-таки були. Принаймні один, і був ним автор наведених рядків — Ду Фу.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Сторінки життя Ду Фу
Самостійна робота учнів над матеріалом, підготовленим вчителем. Після прочитання матеріалу та занотовування окремих фактів в зошити учні колективно відтворюють життєвий шлях поета.
2. Творча спадщина Ду Фу
(слово вчителя з демонструванням мультимедійних матеріалів)
— Творчість Ду Фу нараховує понад 1400 віршів, у яких відтворено настрій протистояння танським вельможам і подано історичну панораму за часів правління династії Тан. Серед віршів Ду Фу офіційна китайська критика виділяла твори політичної тематики (оспівування імператора) і твори, присвячені темі тлінності існування, зображення людської нікчемності. Серед віршів Ду Фу виділяють чотири поезії, які навантажені історичними і міфологічними алегоріями, тож їх важко зрозуміти без коментарів. Твори Ду Фу не лише глибокозмістовні, але й мають філософське значення. У традиційному китайському літературознавстві Ду Фу присвоєно титул «шишен» («священномудрий піїт»).
3. Виразне читання та аналіз вірша Ду Фу «Пісня про хліб і шовк»
Матеріали до аналізу вірша
У вірші «Про хліб і шовк» виразно відтворено тему війни і миру.
Автор використовує художні засоби для зображення війни і миру, закликає людей «перекувати мечі на орала» та зупинити війну. Ліричного героя насамперед непокоять наслідки війни, осмислюючи все з погляду історичних процесів. Точка зору мирного населення, простого народу збігається з позицією ліричного героя, який закликає «повиливати з блискучих лат» «серпи, мотики і рала» — знаряддя мирної праці хлібороба.
Ду Фу оспівує саме хліб і шовк, а не, наприклад, хліб і сіль, тому що він прагне миру не лише для задоволення життєво необхідних потреб, що символізує хліб, а й для занять творчістю, творенням краси довкола. Шовк він сприймає не лише як результат мирної праці, а й краси, продукт творчості, натхнення, якого навряд чи дістанеш, коли зчиниться війна.
Чому вірш називається «Пісня про хліб і шовк»? Хліб і шовк — те, що було основою, символом нормального життя в Китаї. Поет оспівує мирне життя своєї батьківщини, прагне повернути до нього своїх співвітчизників.
4. Узагальнення здобутих знань
(Заповнення учнями таблиці «Особливості поетики Ду Фу».)
Особливості поетики Ду Фу
|
Провідні мотиви поезії Ду Фу |
Особливості поетики віршів Ду Фу |
|
Біль за просту людину, уболівання за долю країни, мотиви самотності, печалі, страждань у вигнанні, сувора критика несправедливості у світі й у державі, конфуціанські мотиви, головна цінність яких — людина, оспівування реальних людей у реальному житті |
Співвідношення «свого» і «чужого», художнє протиставлення: багатства — бідності, війни — миру, чужини — батьківщини; образи-символи; поєднання літературної і розмовної (просторічної) мови у поезії; гострий соціальний зміст творів; лаконізм і простота |
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Бесіда
✵ Майстром якої лірики був Ду Фу?
✵ Які почуття виникають у вас, коли ви читаєте поезію Ду Фу?
✵ Розкрийте національну своєрідність поетичних творів Ду Фу.
✵ Які образи найбільше приваблюють вас у поезії Ду Фу?
✵ Поміркуйте над життєвим і творчим шляхом Ду Фу і доведіть, що поет справді був гуманістом.
2. Рефлексія
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підготувати відповідь на запитання: «У чому полягають відмінності в зображенні дійсності Лі Бо та Ду Фу?».
2. Підготувати подання образу Омара Хайяма від першої особи (за індивідуальним завданням).
Посилання на схожі матеріали:
- Ду Фу. Пісня про хліб і шовк, Весняний краєвид, Подорожуючи, вночі описую почуття. Зв’язок поезії Ду Фу з історичною реальністю. Образ ліричного героя, його сприйняття життя і природи, почуття, мрії, ідеали, дума про батьківщину — Розробки уроків
- ДУМКИ ПІД ЧАС НІЧНОЇ ПОДОРОЖІ - ДУ ФУ (712-770) - КИТАЙСЬКА ЛІРИКА ЕПОХИ ТАН - СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ - Хрестоматія — Хрестоматія
Дата останньої редакції: 02 березня 2026