Література і культура. Роди літератури (епос, лірика, драма), їхні характерні ознаки
Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік
Мета:
• навчальна: пригадати основні види мистецтва та їх характерні ознаки; з'ясувати, яке місце серед них посідає література; навчити учнів розрізняти поняття «культура» і «література»; дати визначення понять рід літератури, епос, лірика, драма, вказавши їх характерні ознаки; порівняти ознаки епосу, лірики, драми;
• розвивальна: розвивати увагу та усне мовлення учнів;
• виховна: виховувати повагу до літератури як мистецтва слова.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.
Обладнання: епіграфи, таблиця, словник-довідник «Зарубіжна література».
Мистецтво — саме життя, і воно безсмертне.
Оскар Уайльд
Що є мистецтво? Це могутній голос народу, що лунає з уст обраних умільців.
П. Загребельний
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Відомий німецький філософ Георг Вільгельм Фрідріх Гегель колись сказав: «Справжні безсмертні твори мистецтва залишаються доступними і дарують насолоду всім часам і народам». Що ж таке мистецтво і чому воно здатне принести велику насолоду людям?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Інтерактивна вправа» «Продовж речення "Мистецтво — це..."»
2. Бесіда
• Які види мистецтва ви знаєте?
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота з епіграфами уроку
Бесіда
• Поясніть, як ви розумієте запропоновані епіграфи.
2. Лекція вчителя
Література (лат. literature — написане, від litera — буква, літера) — сукупність писаних і друкованих творів певного народу, епохи, людства; різновид мистецтва — мистецтво слова, що відображає дійсність у художніх образах, створює нову художню реальність; результат творчого процесу автора, зафіксований у відповідному тексті за допомогою літер.
Вирізняють літературу технічну, наукову, довідкову та художню, призначену спеціально для задоволення пізнавальних, інтелектуальних та естетичних потреб.
У 8 класі ми розпочинаємо вивчати основні етапи розвитку літератури на тлі світової культури, дізнаємося про специфічні особливості різних родів і жанрів літератури, досліджуватимемо їх розвиток у хронологічній послідовності.
3. Словникова робота
Рід літератури — це частина творів літератури (у тому числі й усної народної творчості, або фольклору), для яких спільною є специфіка зображуваного в них життя й характер його подання в словесному матеріалі.
Лірика (від грец. lyra — струнний музичний інструмент, під акомпанемент якого в Стародавній Греції виконували пісні й вірші) — один із трьох основних літературних родів, у якому життя відображається через передання почуттів, думок, переживань людини (ліричний герой) за певних обставин, під впливом певних подій. Специфікою лірики є те, що в ній з особливою виразністю виявляється емоційне ставлення автора (або ліричного героя) до об’єкта зображення й сюжет фактично відсутній. Вести мову про сюжет, подієвість у ліриці можна лише з огляду на певний розвиток почуттів, про які йдеться у творі.
Драма (від грец. drama — дія) — один із трьох основних літературних родів, який об’єднує твори, що змальовують світ у формі дії, яка розгортається через діалоги і монологи дійових осіб. Драматичні твори здебільшого призначені для сценічного втілення.
Епос (від грец. epos — слово, розповідь) — один із трьох основних родів художньої літератури (нарівні із лірикою й драмою), який об’єднує твори, орієнтовані на зображення зовнішнього світу, розповідь про людей (персонажі, герої) і події від третьої особи й найчастіше репрезентовані прозою.
4. Робота з таблицею «Роди та жанри літератури»
Роди та жанри літератури
Рід літератури |
Жанри |
Жанрові різновиди |
Лірика |
Вірш, пісня, елегія, послання, медитація, гімн, ідилія, мадригал, епіталама, ліричний портрет, етюд, ода, епіграма та ін. |
Інтимні, або особисті; громадянські, або політичні; патріотичні, пейзажні, філософські та інші твори |
Драма |
Комедія, драма, трагедія, трагікомедія, трагіфарс, водевіль та ін. |
Історичні, соціально-побутові, соціально-психологічні, філософські та інші твори |
Епос |
Епопея, роман, повість, оповідання, новела, нарис, казка, есе, ескіз, шкіц, образок та ін. |
Історичні, соціально-побутові, соціально-психологічні, пригодницькі, фантастичні та інші твори |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Робота з уривками текстів
• На основі запропонованих уривків учні визначають рід літератури, аргументують свою думку.
2. Рефлексія
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити опрацьовані на уроці терміни.
2. Випереджувальні завдання для окремих учнів: підготувати короткі повідомлення за темами: «Стародавня література», «Середньовічна література», «Література епохи Відродження», «Література епохи Просвітництва», «Література XIX ст.», «Література модернізму», «Література постмодернізму».