Мольер (1622-1673 рр.). Міщанин-шляхтич. Мольер - майстер класицистичної комедії. Художнє новаторство Мольера у драматургії, вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво - БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ

Мольер (1622-1673 рр.). Міщанин-шляхтич. Мольер - майстер класицистичної комедії. Художнє новаторство Мольера у драматургії, вплив його відкриттів на світове театральне мистецтво - БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про класицизм; ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Мольєра, розкрити художнє новаторство драматурга та його вплив на формування світового театрального мистецтва; сформувати в учнів поняття про комедію як жанр драматургії;

розвивальна: розвивати вдумливе ставлення до навчального матеріалу, навички монологічного мовлення;

виховувати: виховувати читацьку активність учнів.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: портрет Ж.-Б. Поклена; виставка книг із творами Мольєра; мультимедійні матеріали.

Зірка, яка ніколи не згасне...

Н. Буало

Нема нічого, чого б не вистачало його славі,

але для нашої слави не вистачало власне його.

Напис на пам'ятнику Мольеру в залі засідань Французької Академії

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Експрес-опитування

• Що означає термін класицизм?

• Яка причина виникнення класицизму?

• Що наслідував класицизм від античності?

• Яке мистецтво в епоху класицизму вважалося зразком досконалості?

• На яких персонажів поділялись герої у творах класицизму?

• Що ви знаєте про правило трьох єдностей?

• Яка основна для багатьох класицистичних творів сутність конфлікту?

• Кого вважають головним теоретиком класицизму?

• Які жанри набули розвитку в добу класицизму?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Мольєра вважають засновником жанру «високої комедії». Хто ж такий Мольєр? Яким було його життя? Чому Ніколя Буало назвав його «зіркою, яка ніколи не згасне»? Про це ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

(Учні записують тему та епіграф уроку в зошити.)

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Новаторство драматургії Мольєра

(Повідомлення учнів за випереджувальним завданням.)

2. Посилена лекція (з подальшим заповненням другої колонки таблички)

— Мольєр (Жан-Батіст Поклен) — великий французький драматург, театральний діяч народився в Парижі 15 січня 1622 року в буржуазній сім’‎ї. Мав успадкувати професію свого батька, придворного шпалерника, або стати юристом, але він вирішив стати актором. Випробувавши свої акторські сили в шкільних спектаклях і постановках, він вступив до трупи «Блискучого театру» (1644). Актори-аматори вирішили покинути Париж і пошукати щастя в провінції, де вони пробули дванадцять років (з 1646 ДОІ658 рр.).

Працюючи у провінції, Мольєр починає опановувати принципи й прийоми комедійних жанрів, пише сценарії для своєї трупи. Так трупа знайшла свій репертуар і свого глядача.

1658 року трупа Мольера повернулася до Парижа. Вона зіграла перед Людовіком XIV і його двором свою комедію «Закоханий лікар» у дусі італійських комедій масок. Успіх був величезним. Король залишив трупу в Парижі, віддав їй театр Пті-Бурбон і виділив Мольєру щорічний пенсіон. Після втручання недругів трупу виселили з Пті-Бурбона, а будинок театру знесли так швидко, що в ньому загинули всі декорації й костюми. Актори опинилися на вулиці, але не покинули Мольєра, хоча їх запрошували до інших театрів. Король виділив трупі нові приміщення — залу в палаці Пале-Ройяль, де Мольєр працював до кінця свого життя. Король опікував молодий мольєрівський театр: із двадцяти восьми спектаклів половина була вперше показана саме королю, а багато з комедій були написані й зіграні за спеціальним велінням короля.

Молодий Мольєр починав із фарсів, потім перейшов до комедії інтриги, або ситуацій, або помилок, яка поступово перетворювалася на комедію характерів та звичаїв — високу комедію. Мольєр своїм завданням як комедіографа вважав безжалісне викриття пороків — егоїзму, честолюбства, святенництва й користолюбства. Його найкращі комедії («Школа чоловіків», «Тартюф», «Дон Жуан», «Мізантроп», «Скупий», «Міщанин-шляхтич») присвячені саме цьому.

Мольєр помер 17 лютого 1673 року у своєму театрі одразу ж після постановки останньої комедії «Фальшивий хворий», де він виконував головну роль. Він грав у виставі, коли уже був сильно хворий. Він зумів дограти спектакль до кінця, останнім зусиллям волі замаскувавши судоми розкотистим сміхом. Але сам піти з театру вже не зміг. Його на руках перенесли в найближчу квартиру, де за кілька годин він помер.

Мольєрівська трупа була указом короля об’‎єднана з трупою Бургундського готелю, внаслідок чого з’‎явився театр «Комеді Франсез» — «дім Мольєра», як його й донині називають французи.

3. Заповнення таблички порівняння первинних і вторинних знань (як підготовка до посиленої лекції)

Це мені було відомо

Це для мене нове

   

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Бесіда

• Яких персонажів охочіше зображував Мольєр у своїх комедіях?

• Які події життя Мольєра мають особливе значення для розуміння його творчості?

2. Аналіз другої колонки таблички із зачитуванням

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати конспект.

2. Зі словника літературознавчих термінів виписати визначення комедія, комедія масок. Прочитати комедію Мольєра «Міщанин-шляхтич».