Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Елементи народного театру - БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ
Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік
Мета:
• навчальна: вчити визначати засоби творення комічного у творі та робити узагальнення і висновки, уміти визначати основну настанову класицизму — прагнення виховати глядача; повторити відомості із теорії літератури, звернути увагу учнів
на елементи народного театру;
• розвивальна: розвивати навички критичного мислення; сприяти читацькій активності учнів.
• виховна: виховувати почуття людської гідності.
Тип уроку: закріплення та комплексного застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: на дошці — шкала для «Кутків».
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Інтелектуальна розминка
• Завершити речення:
• Головний герой комедії «Міщанин-шляхтич» — ... (пан Журден).
• Пан Журден прагне... (стати дворянином).
• Слуги в комедії — ... (Ков'єль, Ніколь).
• Люсіль — це... (дочка пана Журдена).
• Весела вигадка про сина турецького дворянина належить ... (Ков'єлю).
• Перевдягнувся на турецього вельможу... (Клеонт).
• Пана Журдена посвятили в сан ... (мамамуші).
• На бенкет пан Журден запросив ... (маркізу Дорімену).
• Маркіза Дорімена закохана ... (у графа Доранта).
• У кінці намічаються весілля ... (Доранта і Дорімени; Клеонта та Люсіль; Ков'єля та Ніколь).
2. Повторення термінів
Гумор — вид комічного, коли серйозне в житті зображено в жартівливому тоні, коли про людські вади говориться з добродушною посмішкою.
Іронія — засіб гумору та сатири, заснований на приховано-глузливому, зневажливо-осудливому зображенні людини чи явища.
Сатира — художні твори різних жанрів, у яких різке викриття зображуваного поєднано з його гострим висміюванням.
Антитеза — підкреслене протиставлення протилежних життєвих явищ, понять, почуттів, характерів.
III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. «Кутки» (на основі домашнього завдання — таблиці Елвермана)
• Завдання. Подивіться ще раз на заповнену вдома таблицю і визначте, чи заслуговує пан Журден на вашу підтримку, чи ні. Після міркування нехай кожен з вас зробить помітку на шкалі, підготовленій на дошці. Помітка має відповідати вашій особистій позиції щодо пропонованого питання.
Методичний коментар. На основі позначок учні об’єднуються у три групи: перша група — це ті, чиї позначки перебувають у позиції «Так» від 4 до 9; друга група — позиція «Ні» від 4 до 9; третя група — від 3 у позиції «Так» до 3 у позиції «Ні».
Створені групи обмірковують дібрані аргументи, вибирають речника і готуються до полеміки. Групи по черзі доводять свою позицію. Після виступу кожного речника опоненти можуть поставити запитання, які у них виникли під час переліку аргументів щодо обстоювання позиції; на запропоновані запитання може відповісти будь-хто із групи. Речники формулюють свою відповідь заметодикою «Прес»: «Ми вважаємо, що... оскільки... , наприклад, ... Отже...».
2. Робота в парах
• Завдання. Знайти в комедії приклади використання гумору, іронії, сатири, сарказму.
3. Слово вчителя
— Сміх у комедії має величезну виховну силу, бо з його допомогою автор виявляє справжню сутність людей. Автор втілив у своїх персонажах не стільки індивідуально-конкретне, скільки типове — те, що завжди було й буде притаманне людській натурі: марнославство, лицемірство, невігластво, пихатість тощо.
Сміх Мольєра багатозначний: він то веселий, доброзичливий, життєрадісний, то викривальний, нищівний. У зображенні Журдена, пані Журден, закоханих автор віддає перевагу гумору та іронії. Між тим у розкритті образів аристократів автор застосовує сатиру і сарказм. Якщо вчинки Журдена він лише висміює, то спосіб життя Доранта і Дорімени рішуче засуджує.
Комізм у «Міщанині-шляхтичі» виникає і в окремих ситуаціях, у які потрапляють герої п’єси, і в їхніх висловлюваннях (наприклад, «турецька» мова, вигадана автором). Комічні ефекти в комедії Мольєра ґрунтуються на широкому використанні можливостей народного театру, що надає п’єсі особливої життєвості та дієвості.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Бесіда
(Відповіді учні записують у зошити.)
• Які засоби комічного автор використав, щоб найбільш точно змалювати своїх персонажів? (Основними засобами стали гумор, іронія, сатира. Гумор - у відображенні смішного в життєвих явищах і характерах; іронія—у глузливо-критичному ставленні автора до об'єкта зображення; сатира — у гострому, осудливому висміюванні негативних явищ.)
• Що висміює і що прославляє Мольєр у комедії? (Мольер у комедії викриває тих людей, які прагнуть якнайкраще влаштуватися в суспільстві, збагатитися за рахунок інших. Мольєр також весело сміється і з тих, хто дає себе піддурити, але комедіограф вірив у шляхетність людини. За його переконанням, здоровий глузд і щирість завжди перемагають.)
• Які моральні висновки можна зробити, розглянувши образ пана Журдена? (Людина повинна бути собою, виховувати в собі почуття гідності, учитися, але ні перед ким не плазувати.)
2. Рефлексія
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переглянути раніше забраний цитатний матеріал за комедією Мольєра «Міщанин-шляхтич»; підготуватись до написання твору.