Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944 рр.). Маленький принц - філософська алегорична казка-притча - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944 рр.). Маленький принц - філософська алегорична казка-притча - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: зацікавити біографією та творчістю А. де Сент-Екзюпері, розкрити особливості його світогляду, ознайомити учнів з історією створення казки «Маленький принц»; засвоїти нові літературознавчі терміни; розпочати роботу над читанням та аналізом твору;

розвивальна: розвивати вміння зіставляти, аналізувати прочитане, аргументувати відповідь, розвивати комунікативні властивості мовлення (точність, експресивність, виразність думки);

виховна: виховувати повагу до книги, активізувати читацький інтерес учнів; виховувати активне ставлення до життя.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: портрет А. де Сент-Екзюпері; виставка книг письменника (різні видання); відеофільм із зображенням Землі з високого польоту; аудіозапис «Зоряна симфонія» у виконанні групи «Спейс»; мультимедійний матеріал для презентації «Життя та смерть Екзюпері».

Найскладніший політ — це політ над собою...

А. де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Аналіз помилок, допущених під час написання контрольної роботи

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

(Прослуховування аудіозапису «Зоряна симфонія». Демонстрування відео- фільму із зображенням Землі з висоти польоту.)

Слово вчителя

— «Як сумно жити!.. Так сумно, що у мене з’‎являється бажання бігти, летіти хтозна-куди, та головне - від самого себе і стати іншим... Мені так потрібно бути вільним. Я люблю політ і ризик. Але говорити про це — марна справа. Ви не можете уявити собі тієї миті.

Коли більше не боїшся ні аварії, ні туману, ні високих гір під тобою. Мотор може відмовити — нехай! Ти впевнений, що з тобою нічого не трапиться. Я люблю політ... Але люблю вдень, а вночі мені дуже самотньо й шкода самого себе. Після польоту в серці глибокий щем, який так і не змогла вилікувати висота...»

Сьогодні ми спробуємо відчути політ разом з автором цих слів — Антуаном де Сент-Екзюпері — і поглянути на своє та його життя з позиції вічності.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з епіграфом уроку

2. Огляд життя Антуана де Сент-Екзюпері

(Виступ учнів за випереджувальним завданням.)

3. Слово вчителя

— Казка-притча «Маленький принц» була написана Екзюпері під час його перебування у вимушеній еміграції в США, звідки письменник рвався на фронт. Книжку замовило 1942 року видавництво як різдвяну історію для дітей. Опублікували ж її 1943 року, незадовго до загибелі письменника. Ця поетична казка — про мужність і просту мудрість дитячої душі, такі важливі «недитячі» поняття, як життя і смерть, любов і відповідальність, дружба і вірність. Прикметно, що малюнки до книги зробив автором, і вони не менш цікаві, ніж сама книга. Важливо, що це не просто ілюстрації, а органічна частина твору: сам автор і герої казки весь час посилаються на малюнки і навіть сперечаються щодо них.

Книгу присвячено Леонові Верту, другу Екзюпері.

4. Робота над текстом казки (Присвята, I-IV розділи)

• Який висновок робить автор у присвяті стосовно світу дорослих та світу дітей? (Усі дорослі колись були дітьми, але «мало хто з них про це пам'ятає».)

• Що розповідає автор про себе? (Через дорослих, які не розуміли його малюнків, він давно втратив віру в себе. Сам себе дорослим він не відчував, а тільки намагався пристосуватись до світу дорослих.)

• Які почуття сповнюють льотчика? (Спочатку це відчуття суму, самотності через нерозуміння оточення, потім — здивування, коли зустрів маленького хлопчика.)

• Що попросив хлопчик намалювати? (Баранця)

• Які перші «прописні істини» озвучив хлопчик? Процитуйте їх та поясніть. («Якщо йти все вперед та вперед, далеко не зайдеш...»; «Дорослі дуже люблять цифри»; «Діти повинні бути поблажливими до дорослих»; «Ми ті, хто розуміє, що таке життя, — ми, звичайно, сміємося над номерами й цифрами!»)

• Як би ви охарактеризували настрій вже прочитаних розділів? (Основний настрій — це сум відчуженості. І пілот, і Маленький принц схожі у своїх почуттях.)

• Як ви думаєте, чому місцем їх зустрічі була саме пустеля? (Пустеля — символ духовної порожнечі суспільства та спустошеності людської душі.)

5. Бесіда-узагальнення

• Як ви вважаєте, чому саме дитина постає в центрі казки? Хто їй протистоїть? (Дитина — душа світу. Її бачення — природніше, людяніше, отже, правильніше, ніжу дорослих. Дитина більше відчуває серцем, ніж розумом, тому її почуття — це ніби духовний барометр світу. Журба дитини говорить про те, що в небезпеці не тільки сучасність, а й майбутнє. Дитині в казці протистоять дорослі.)

• Протистояння «дорослі — діти» подано за віковими категоріями? Чи конкретних людей автор мав на увазі? (Протистояння «дорослі» і «діти» не залежить від віку: пілот також зріла людина, але він зберіг у собі дитячу душу. Вплив має система цінностей, що важлива для них, у них різні прагнення. «Маленький принц» — це розповідь не про конкретних людей, а про людство й душу людини взагалі.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Складання схеми-таблиці «Дорослі — діти»

Дорослі — діти

Дорослі

Діти

Цінності: гроші, влада, кар’‎єра, честолюбство...

Відчуття: задоволення

Цінності: дружба, краса, чесність, совість...

Відчуття: журба

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити значення термінів притча, алегорія, казка, афоризм.

2. Прочитати казку «Маленький принц»; за бажанням намалювати ілюстрації.