Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Річард Бах (нар. 1936). Чайка Джонатан Лівінгстон. Сюжет твору Р. Баха як філософська метафора людського буття - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: розпочати знайомство із сучасною зарубіжною літературою, ознайомити з життям Річарда Баха та його творчістю; ознайомити учнів з історією створення притчі «Чайка по імені Джонатан Лівінгстон» та її сюжетною лінією; розкрити символізм твору;

розвивальна: розвивати аналітичне мислення, вміння виявляти й інтерпретувати глибинні змістові пласти літературного твору;

виховна: виховувати в учнів любов до життя, повагу до прекрасного та інтерес до сучасної літератури; активізувати читацький інтерес.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: портрет Р. Баха; текст новели «Чайка по імена Джонатан Лівінгстон»; фотоілюстрації до твору Расела Масона; мультимедійний матеріал для презентації.

Існує лише один істинний закон, той,

який допомагає стати вільним. Іншого немає.

Річард Девіс Бах

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— «Якщо я тільки можу повернутися до будь-якої ідеї спиною, залишивши її там, у темряві, за порогом, то я не візьму в руки перо. Але час від часу передня стіна раптово з гуркотом розвалюється, обсипаючи все довкіл водоспадом скляних бризок та цегляною крихтою, і хтось, переступивши оце все сміття, хапає мене за горлянку і ніжно промовляє: Я не відпущу тебе, доки ти не втілиш мене словами і не запишеш їх на папір». Саме так про своє письменство написав Річард Бах, з творчістю якого ми сьогодні почнемо знайомитись.

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Робота з епіграфом уроку

2. Ознайомлення з життям і творчістю Річарда Баха

(Розповідь учителя з використанням мультимедійної презентації.)

3. Слово вчителя

— «Чайка Джонатан Лівінгстон» (1970 р.) — одна з головних книг XX ст. Це стисла і мудра притча про велику мрію, яка живе в душі кожної людини, — мрію про політ, про покликання, мрію про безмежну досконалість.

Ідея написання книги виникла в автора 1959 року і була реалізована через вісім років. Письменник вважав, що він не автор твору, а лише медіум. Одного разу, прогулюючись туманним берегом каналу Белмонт Шор (штат Каліфорнія), він почув Голос, який вимовив загадкові слова: «Чайка Джонатан Лівінгстон». Підкоряючись Голосу, він сів за письмовий стіл і записав марево, що пройшло перед його очима, як кінострічка. Але на цьому історія майже скінчилась. Скільки письменник не намагався власноручно продовжити повість, йому це не вдавалось, аж поки через 8 років примарилось продовження. Повість не одразу вразила видавців і читачів, спроби видати її окремою книжкою

закінчилися невдало. Лише після того, як книгу було ілюстровано чудовими світлинами фотографа-анімаліста Расела Масона, вона стала популярною.

За жанром — це алегорично-філософська повість про призначення людського життя. Річард Бах задумав написати про птаха, який мріяв пройти крізь стіну обмежень і заборон, виявивши наполегливість у подоланні своїх обмежених можливостей, упевненість у необхідність боротьби за досягнення своєї мети.

Притча побудована із трьох частин та епіграфа: «Справжньому Джонатану — Чайці, яка живе в кожному із нас». (Ім'я чайки Джонатан Лівінгстон — ім'я славетного американського льотчика 30-х років XX ст.)

4. Особливості художнього методу Річарда Баха (записи в зошити)

• Максимум правди;

• використання ритму;

• пауза у визначених місцях тексту;

• спектр вузької уваги до події;

• опис техніки і майстерності польоту;

• використання цитат із попередніх творів;

• філософічність і афористичність.

5. Узагальнювальне слово вчителя

— Попри те, що головним героєм повісті є птах, ми усвідомлюємо, що це — втілення людських сподівань і прагнення відірватись від буденності й відкрити для себе Всесвіт.

Автор стверджував: гарантію на складне і щасливе життя можна дістати, але для цього необхідно:

• визначитися з тим, що любиш робити понад усе на світі;

• робити ту справу, яка подобається, незважаючи на будь-які перепони;.

• дарувати іншим те, чого навчився, але тільки тим, хто розуміє цінність такого дару і хоче його мати.

Отже, написана Річардом Бахом книга — це своєрідний інструктаж про те, як врятувати світ і удосконалити себе.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Ґронування. Тема: «Річард Бах»

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Дочитати повість до кінця, бути готовими до переказування уривків.