Космовська Барбара Буба. Батьки - діти, діди — онуки. Ідея поваги й любові до людини. Сімейні цінності у творі - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Космовська Барбара Буба. Батьки - діти, діди — онуки. Ідея поваги й любові до людини. Сімейні цінності у творі - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: продовжити ознайомлення з твором; продовжити складання характеристики головних героїв роману; розкрити родинні стосунки та сімейні цінності у творі;

розвивальна: розвивати повагу й любов до людини, толерантне ставлення до тих, хто поряд; почуття оптимізму та впевненості у власних силах;

виховна: виховувати читацьку активність учнів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Обладнання: тексти роману Барбари Космовської «Буба»; малюнки учнів до твору.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Вступна бесіда

• Хто така Барбара Космовська? Що ви про неї знаєте?

• Які твори Б. Космовської перекладено українською мовою?

• Хто така Буба? Розкажіть коротко про неї.

2. Презентування малюнків, зроблених учнями, та їх пояснення

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Усне переказування учнями уривків твору, що найбільше запам'ятались

2. Елементи аналізу художнього твору

Бесіда

• Якою ви уявляєте Бубу? Опишіть її.

• Чи є вона найзвичайнісінькою дівчиною?

• Буба дуже позитивна: вона старанно вчить уроки, чемна, слухняна, має зразкового бой-френда, переймається клопотами сестри, виграє на чемпіонаті з бриджу. Тобто образ головної героїні ідеальний, Буба — не типова сучасна дівчинка, а вигадана. Бо що є авторитетом для підлітка? Не сім’‎я, не дорослі з їхніми проблемами, а ровесники, музичні кумири. Підлітки тусять на вулиці, катаються на роликах, велосипедах, у гіршому випадку — п’‎ють пиво та палять. Роман же Космовської закінчується перемогою Буби на чемпіонаті з бриджу.

• Чим займаються батьки Буби?

• Як ви вважаєте, чому між Бубою та її батьками немає повного взаєморозуміння?

• Про що, на вашу думку говорить епізод, коли мама Буби пішла на батьківські збори зовсім в інший ліцей?

• Що непокоїть Бубу? Чим вона захоплюється?

• Чи здаються вам проблеми дівчини звичними? Чи можна було б їх уникнути? Як саме?

• Чому дідусь, пан Генрик, людина похилого віку, є найбільш близьким другом Буби? Чому, на Вашу думку, спільну мову підліткам легше знайти зі старими людьми?

Підліток потоваришує з тим, хто його зрозуміє, матиме для нього час і безкорисливо підтримає. Батьки часто вимагають від дітей, аби ті були гарно виховані й мали добрі манери, у них власні уявлення про те, якою повинна бути молодь, і їм бракує часу, щоб краще познайомитися зі своїм сином чи донькою. А дідусеві й бабусі — навпаки. Вони вміють просто любити, нічого не очікуючи натомість. У їхньому житті виникає порожнеча, яку онуки чудово заповнюють. І цього достатньо для чудових взаємних стосунків.

• Як ви гадаєте, як почуватиметься племінник Буби, маленький Францішек, коли трохи підросте? Чому?

• Чи не дивує вас саме таке зображення героїв — мудра дівчина-підліток і абсолютно інфантильні дорослі герої? Чому так?

Дорослі часто не усвідомлюють, що починають в очах власних дітей здаватися смішними, намагаються зберегти авторитет і водночас ведуть боротьбу за своє доросле «бути чи не бути». Цей дорослий заплутаний світ повинен мати свою точку опори в дитячій розсудливості. У Буби немає вибору, і так само, як багато інших молодих людей, вона робить для своєї родини все можливе, при цьому часто переймаючи на себе роль власних батьків.

• Що ви можете сказати про майстерність автора в зображенні героїв роману?

• Чи всіх героїв твору автор описує з однаковим ставленням?

Автор виписує кожного персонажа настільки добре, що про нього можна самому вигадати ще одну гумористичну історію. Герої «Буби» тримають читача в напруженні, від них весь час чекаєш несподіванки. У результаті читач не встигає оговтатися від одного сюжетного повороту, коли на нього очікує новий: то знову у батьківський дім несподівано повертається старша сестра Буби Олька, то її син дзюрить на дорогий килим, щоб привернути увагу дорослих, то пан Генрик дурить своїх дітей із квитками спортлото, то Марися стає сектанткою, то Маньчаки з’‎їдають усі голубці ...

• Що ви можете сказати про гумор у творі?

• Чи є почуття гумору в головної героїні? Доведіть.

Особливість твору — неперевершено лукавий гумор. У романі іронізують усі, навіть мовчазна хатня робітниця Барташова. Польський гумор — гострий, в’‎їдливий, але зовсім не образливий, тверезий. До речі, у романі на прикладі образу Бубиної подруги Агати, яка приходить на уроки із синцями і дуже соромиться свого батька-пияка, порушено проблему пияцтва.

• Які ще подробиці із життя Буби вас цікавлять?

• Чи хотіли б ви дізнатись про неї більше?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання есе за темою «Буба» (або лист авторові — Барбарі Космовській)

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Читати інші твори Б. Космовської.

2. Підготувати виразне читання поезій Ристо Раси та Леса Вікса та короткі повідомлення про них (випереджувальне завдання для двох-трьох учнів).