Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за темою Література ХХ-ХХІ століття - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за темою Література ХХ-ХХІ століття - ЛІТЕРАТУРА ХХ-ХХІ ст. У ПОШУКАХ СЕБЕ І ВИСОКОГО ПОЛЬОТУ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: узагальнити знання учнів про епохи, твори та поетів й письменників, з творчістю яких знайомились упродовж І семестру;

розвивальна: розвивати творчі здібності, пізнавальну активність та читацький інтерес учнів, комунікативність та вміння працювати в групі;

виховна: виховувати розуміння ціннісного значення літературної спадщини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: аркуші паперу формату А1, А2, А3; маркери різних кольорів, клей, клейна стрічка для кріплення презентованого матеріалу; яскраві журнали різних видань для виготовлення колажів або плакатів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Групова робота

(Учні об’‎єднані в групи на попередньому уроці, тому вони мали можливість наперед ознайомитися із завданням для виконання, обговорити спільні ідеї та самостійно обрати, що (або кого) «рекламуватимуть».)

Примітка. За бажанням учні мали можливість замість плакату чи колажу створити проект на задану тему.

2. Літературна вікторина (додаток)

3. Оформлення рекламних колажів

Завдання для груп

• Вибрати найяскравіші факти, епізоди з творів, найефектніших персонажів (чи найцікавіші факти із життя авторів); показати своє ставлення до них та зацікавити інших.

1 група. Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц».

2 група. Річард Бах. «Чайка Джонатан Лівінгстон».

3 група. Барбара Космовська. «Буба».

4. Презентування рекламних колажів, плакатів або проектів

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити вивчене за рік; підготувати запитання для взаємоперевірки.

ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ

1) Які три основні драматичні жанри сформувалися у Давній Греції? (Трагедія, комедія, сатирівська драма)

2) Що покладено в основу трагедії Есхіла «Прометей закутий»? (Давньогрецький міф про Прометея)

3) Кому з дійових осіб трагедії «Прометей закути» належать слова: «Безсила вмілість перед неминучістю»? (Прометеєві)

4) Чому образ Прометея є величним? (Прометей свідомо йде на муки задля блага людства.)

5) Кому з українських поетів належать такі рядки: «Споконвіку Прометея там орел карає, що день божий добрі ребра й серце розбиває...»? (Т. Шевченку)

6) Який основний у трагедії Есхіла «Прометей закутий»? (Зіткнення влади деспота Зевса з правдоборцем Прометеем)

7) Кому розповідає Прометей про те, яких ремесел він навчив людей? (Океанідам)

8) Хто з дійових осіб трагедії називає Промете я «вогнекрадцем», «мудрієм гостроязичним», «богів зрадливцем, а людей шановником»? (Гермес)

9) Чому Прометей не розкриває таємниці про падіння Зевса? (Якщо Прометей не розголосить таємниці, то позбавиться мук)

10) Хто з українських поетів є автором цих рядків: «Я честь віддам титану Прометею, що не творив своїх людей рабами, що просвітив не словом, а вогнем, боровся не в покорі, а завзято»? (Леся Українка)

11) Завдяки яким рисам характеру образ Прометея вважають «вічним»? (Нескореності, мужності, витримці, силі духу, волелюбності, готовності боротися за щастя людей)

12) Які національні культури належать до східних? (Китайська, японська, перська, таджицька, індійська, грузинська, арабська та ін.)

13) Хто з китайських поетів у своїй творчості звернувся до традицій народної пісні юефу? (Лі Бо)

14) Хто із середньовічних поетів Сходу мав енциклопедичні знання з різних галузей? (Омар Хайям)

15) Як називається чотиривірш філософсько-ліричного змісту, у якому римується 1,2 і 4 рядки? (Рубаї)

16) Назвіть французький відповідник слова Відродження. (Ренесанс)

17) Що саме відроджується в епоху Ренесансу? (Античний тип культури, античне бачення світу)

18) Де й у кого на все життя закохався Франческо Петрарка? (У церкві св. Клари в Авіньйоні Петрарка закохався у Лауру.)

19) За який твір Ф. Петрарку увінчали лавровим вінком на Капітолійському пагорбі в присутності багатьох римлян? (За поему «Африка»)

20) Як перекладають назву збірки «Канцоньєре» і скільки віршів вона налічує? («Книга пісень», 365 віршів)

21) Які протилежні почуття принесло ліричному героєві його кохання до Лаури? (Радість і страждання)

22) Хто з відомих італійських поетів доби Відродження був не лише учнем, а й другом Ф. Петрарки? (Джованні Бокаччо)

23) У якій формі написав Ф. Петрарка автобіографію? (У формі листа — «Лист до нащадків»)

24) Назвіть митців доби Відродження. (Леонардо до Вінчі, Мікеланджело, Рафаель, Франческо Петрарка та ін.)

25) Який світоглядний напрям став основою доби Відродження? (Гуманізм)