Публій Вергілій Марон. Енеїда. Зв’‎язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння, утвердження величі держави

Публій Вергілій Марон. Енеїда. Зв’‎язок твору з гомерівським епосом, міфологією. Ідея громадського служіння, утвердження величі держави

Зарубіжна література 8 клас І семестр - розробки уроків

Мета: подати загальні відомості про «золоту добу» римської культури та літератури, розкрити значення творчості Вергілія; пояснити, що «Енеїда» є літературною обробкою римської легенди про троянця Енея; розвивати духовні, інтелектуальні, творчі здібності; виховувати повагу до набутків світової культури.

Обладнання: мультимедійна презентація, портрети Вергілія та Гомера, тексти поеми.

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

III. Робота над темою уроку.

Учитель. Раніше ми мали змогу ближче познайомитися з Давньою Грецією. Сьогодні на нас чекає чудова подорож до Давнього Риму, ми доторкнемося до його дивовижної історії, дізнаємося про римську літературу, яка пройшла такі етапи розвитку, як і грецька, але значно інтенсивніше.

На відміну від греків, римляни в ранній період існування своєї держави, коли Рим був ще невеликим полісом, не створили оригінальних культурних пам’‎яток. Головною причиною цього були постійні війни, які вів Рим. Епоха швидких і радикальних змін настала для Риму в ІІІ-ІІ століттях до н.е., коли він із невеликого полісу перетворився на могутню державу. Завоювавши грецькі поселення на півдні Італії, а згодом і саму Грецію, римляни остаточно потрапили під вплив значно розвиненої грецької культури. Із завойованих грецьких земель у Рим потяглися ремісники, скульптори, архітектори, вчителі, письменники та філософи. Саме їм судилося здійснити культурну революцію у Римі. Після їх прибуття місто стало забудовуватися в грецькому стилі, в ньому повсюдно відкривалися театри і школи за грецьким взірцем, а знати грецьку мову стало престижно навіть для аристократів.

Учитель. Давайте подумки пройдемо вулицями Давнього Риму часів «золотої доби». Рим був тоді справді світовою столицею. Його вигляд відповідав його славі: збільшилася кількість суспільних будівель, будувалися мости, форуми, збагатилася архітектура міста.

Форум - площа в центрі Стародавнього Рима, на якій відбувалися загальні народні збори населення міста, проводились ярмарки, виносилися вироки засудженим. Майдан, котрий став центром політичного життя. Усі римські імператори прагнули увічнити себе у монументальних архітектурних формах, тому такі форуми вражали своєю пишністю та багатством.

Учні-екскурсоводи проводять заочну екскурсію Римом.

Учитель. Дійсно, Давній Рим - держава з неймовірно багатою історією та архітектурою. І саме в цей час, коли тривала нескінченна громадянська війна, палали лани і села, лилася кров, брат ішов на брата, чим міг допомогти своїй державі фізично слабкий Вергілій? Лише творчістю. І він робив усе для звеличення Риму, для майбутнього своєї держави. Хто ж він, Публій Вергілій Марон?

Перегляд відео «Вергілій».

Учитель. Зверніть увагу на мозаїчний портрет Вергілія, датований І ст. н.е. По обидва боки від Вергілія - музи. Ліворуч від нього стоїть муза історії Кліо. Праворуч, обпершись ліктем на спинку крісла, з трагічною маскою у лівій руці, - муза трагедії Мельпомена. Напевне, цей було омріяним товаристовм поета, саме ці музи надихали на написання творів.

У 42 році до н.е. Гай Юлій Цезар провів конфіскацію земель в Італії, щоб роздати ділянки солдатам зі своїх легіонів, які підтримали його в громадянській війні. Під час цих конфіскацій у Вергілія несподівано відібрали маєток у Північній Італії. На щастя, його підтримали друзі-поети - усі вони стали впливовими політиками й змогли повернути втрачене, звернувшись до Октавіана. Обуренням беззаконням, але водночас і радість порятунку стали для Вергілія поштовхом до написання першого великого твору «Буколіки» («Пастуші вірші»). «Буколіки» складаються з 10 еклог - невеликих поем про красу природи та спокійне життя пастухів і пастушок (буколікос - пастуший) Політичний мотив: конфіскація земель на користь ветеранів армії Цезаря. В 4 еклозі мрії про «золотий вік», коли всі люди будуть рівними, багатими, не буде чвар і воєн Ці зміни настануть з приходом чарівної дитини Сина із сімейства Божого Можливо, це Цезар - потомок богів, чи Ісус Христос.

Вергілій пише «Георгіки», описуючи життя бджіл. Повчальна поема (про землеробство) написана на замовлення імператора Августа. 4 книги про красу і корисність сільськогосподарських занять. Поради, як виховати любов до праці. Тема підказана Октавіаном Августом та покровителем мистецтв - Меценатом Головне гасло «Георгік»: ВСЕ ПЕРЕМАГАЄ ПРАЦЯ.

Після виходу «Буколік» на Вергілія звернув увагу Меценат. Ця поема свідчила, що Вергілій прихильно ставиться до нового правителя - коли в першій еклозі пастух прославляє доброго царя, який повернув йому несправедливо відібрану землю, всі сучасники чудово розуміли, кого поет має на увазі. Август та його оточення потребували відомого поета, який би поставив свій талант на службу державі, і Вергілій став таким поетом. Останні десять років свого життя Вергілій віддав монументальній героїчній поемі «Енеїда». Спочатку Вергілій планував написати героїчну поему про подвиги Августа. Але згодом він залишив цей свій задум і взявся за епопею, яка б прославила увесь римський народ, його легендарних предків, історію та водночас підносила б і заслуги імператора та всього роду Юліїв. ідеальним для такої мети здавалась історія мандрів і воєн троянського героя Енея, що начебто заснував на латинській землі царство, яке стало основою Римської імперії.

Вергілій, створюючи поему, поставив перед собою таку мету: возвеличити Октавіана Августа, возвеличити державу, римський народ, героїчних предків; позмагатися із славнозвісним Г омером.

Історія створення «Енеїди» (повідомлення учнів).

Робота над «Енеїдою» зайняла ціле десятиліття (29-19 рр. до н.е.), аж до смерті поета. Працював Вергілій дуже ретельно: спочатку склав план, потім написав епопею прозою, і аж потім розділив на 12 книг, став надавати віршованої форми найкращим її епізодам. Але завершити «Енеїду» він так і не встиг. Незадовго до своєї смерті Вергілій наказав спалити своє творіння, проте Август не міг цього дозволити, адже сам Октавіан запросив у Мецената написання цієї поеми. Після смерті Вергілія «Енеїду» нашвидкуруч дописали інші поети і письменники.

12 пісень «Енеїди» чітко розподіляються на дві частини: перші шість пісень розповідають про тяжкі поневіряння Енея у пошуках нової батьківщини по дорозі від знищеної Трої до Італії, тому часом їх називають «латинською Одіссею». Других шість пісень присвячені війнам італійських племен з троянцями, бої з Латином, і тому їх здавна порівнюють з «Іліадою».

Учитель. А зараз ми з вами побачимо, як видатні художники зображують Енея. Чи збігається ваше уявлення про героя з тим, що ви бачите на картинах?

Виступ учнів-мистецтвознавців.

Учитель. Завдяки «Енеїді» Вергілій став Гомером Риму. Хоча були й такі, що звинувачували його у запозиченні в Гомера не лише задуму і форми, а й цілих рядків «Ілліади» й «Одіссеї». На такі звинувачення Вергілій відповів мудро, запропонувавши критикам самим що-небудь запозичити у Гомера: мовляв, це не легше, чим підняти палицю Геркулеса або відібрати блискавку у Юпітера.

IV. Рефлексія.

V. Домашнє завдання:

Опрацювати конспект, прочитати С. 96-105; скласти план характеристики Енея*