Літературний процес. Основні літературні епохи, напрями, течії, специфіка їхнього розвитку в різних країнах
Зарубіжна література 8 клас І семестр - розробки уроків
Мета: ознайомити учнів з поняттям «літературний процес», розкрити основні позиції розвитку літератури в контексті різних культурно-історичних епох, показати специфіку виникнення і функціонування літературних напрямів і течій у різних країнах; сприяти формуванню в учнів цілісного діалектичного сприйняття і розуміння літературного процесу як духовного центру культури людства.
Обладнання: схеми-таблиці «Світоглядно-естетичні моделі культурно-історичних епох».
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань Фронтальне бліц-опитування
- Що ми розуміємо під поняттям «культура»?
- Які сфери людського буття входять до понять «матеріальна культура» і «духовна культура»?
- Що таке «художня культура»?
- Які види мистецтва розвиваються з найдавніших часів до сьогодення?
- Чому художню літературу вважають центром культури?
- Яка країна вважається батьківщиною західноєвропейської культури? (Давня Греція.)
- Назвіть основні роди літератури.
- Назвіть головні ознаки епосу, лірики й драми.
- Що таке літературний жанр?
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Ми розпочинаємо системне вивчення літературного процесу від найдавніших часів до сьогодення. Тому наша перша розмова буде присвячена з’ясуванню надзвичайно важливих культурологічних та літературознавчих понять, які мають стати для вас науковим підґрунтям як до розуміння поступального й невпинного розвитку всесвітнього літературного процесу в цілому, так і до опанування окремих творів, що є шедеврами різних культурно- історичних епох та національних культур. Як тільки людський розум почав здійснювати спробу опанувати сутність світобудови й визначати в ній місце людини, стали виникати різноманітні культурно-історичні моделі, що відповідали рівневі розвитку певних суспільно-економічних формацій. Філософи, історики, культурологи дійшли висновку, що людство у своєму розвитку пройшло певні цикли. Зміна культурно-історичних епох бачиться нам як постійні діалоги єднання та заперечення. Проте це неперервний органічний процес, який прийнято називати «всесвітнім літературним процесом».
Літературний процес — історичний розвиток як світової, так і національних літератур.
Літературний процес відбиває зв’язки художньої літератури з іншими видами мистецтв — живописом, музикою, скульптурою, театром, кіно. Як відомо, давньогрецькі поети не читали свої вірші, а співали їх, акомпануючи собі на лірі і кіфарі — знаменитих попередниках сучасної арфи. В історію літератури увійшли імена відомих художників і композиторів, що ілюстрували літературні твори різних часів і народів і створювали музику до них. І нині зв’язок літератури з іншими видами мистецтв залишається нерозривним: художники створюють ілюстрації до класичних і сучасних літературних творів, малюють декорації для театру; композитори пишуть музику до театральних постановок, теле- і кінофільмів, які є екранізацією відомих книжок. Що ж об’єднує різних митців — будь то письменник, художник чи музикант? З цього приводу відомий англійський письменник Джон Голсуорсі (1867—1933) сказав: «На питання, заради чого ми віддаємося мистецтву, є тільки одна відповідь: заради більшого блага і величі людини».
Літературний процес у світовому масштабі невіддільний від суспільно-історичного процесу, тобто від тих змін, які відбувалися в різний часу житті і суспільстві різних країн і народів (в давнину, середньовіччя, новий і новітній час).Важливим складником літературного процесу є вивчення міжнародних літературних зв’язків, встановлення подібностей і відмінностей у творчості письменників різних народів. Національні літератури, що мають багато спільних рис (загальнолюдські ідеали, теми, проблеми, ідеї тощо), і водночас самобутні, не схожі одна на одну, складають неоціненне багатство світової культури. Завдяки літературним взаємозв’язкам і, зокрема, перекладам художньої літератури з однієї мови на іншу, мільйони читачів усього світу мають можливість познайомитися з чудовими творами письменників різних країн.
З давніх часів відомі способи, або роди літературного зображення: епічний, ліричний і драматичний.
У творах, що відносяться до епічного роду, розповідається про події та людей (героїв). Епічна розповідь ведеться від імені автора-розповідача, який є посередником між зображуваним у творі і читачами (слухачами). Відомості про його долю, стосунки з персонажами зазвичай відсутні. Про свої думки і переживання автор епічного твору замовчує, або говорить мало. Водночас розповідач може стати конкретною особою, тобто оповідачем. Наприклад, від імені оповідача ведеться розповідь у відомому вам оповіданні Е. По «Золотий жук». Вдумливий читач не тільки засвоює сюжет епічного твору, але й розуміє ставлення автора до зображуваного, помічаючи його засудження або співчуття, заперечення або ствердження. Епічні твори — це казка, билина, байка, балада, оповідання, поема, повість, роман.
У творах, що належать до ліричного роду, автор основну увагу приділяє зображенню власних почуттів, настроїв, роздумів, викликаних навколишнім світом. До ліричних творів відносять вірш, пісню, хайку та ін. Знайомлячись у цьому навчальному році з античною і середньовічною літературою, з видатними поетами Сходу і Китаю, ви дізнаєтеся й про інші ліричні літературні жанри — оду, елегію, сонет, рубаї тощо. Ліричні твори відрізняються не тільки за жанрами, а й за темами. З попередніх класів ви добре знайомі з пейзажною, любовною, громадянською, філософською лірикою. Особливості індивідуального, глибоко особистого сприйняття кожним поетом навколишнього світу і визначають його звернення до тієї чи іншої теми в своєму ліричному творі. Є твори, в яких автор (або оповідач), розповідаючи про певні події або людей, передає свої власні думки і почуття. Такі твори називаються ліро-епічними. До них відносять, наприклад, балади; з цим жанром ви ознайомилися в 7 класі.
У творах, що відносяться до драматичного роду мова автора відсутня, крім зауважень для акторів (ремарок). Характери героїв в драматичному творі не описуються, а проявляються безпосередньо в дії, у вчинках, висловлюваннях. У п’єсах важливі монолог і діалог — мова героїв, за допомогою якої розгортається драматична дія. Події, відтворені на сцені, сприймаються нами як такі, що відбуваються в даний час, «зараз». Тому так хвилює нас постановка драматичного твору на сцені. До основних драматичних творів належать трагедія, драма, комедія.
Рід літератури |
Епос |
Лірика |
Драма |
Основні характеристики |
- розподільний характер: - усебічне змалювання героїв (портрет, вчинки, дії мовні партії); - сюжетність. |
- відтворення людських емоцій, переживань, думок; - ліричний герой: - безсюжетність. |
- дія (призначена для постановки на сцені); - монологи та діалоги героїв; - сюжетність. |
Основні жанри |
Малі форми: - оповідання; - новела; - нарис; - казка; - легенда тощо. Середні форми: - повість. Великі форми: - роман |
- гімн; - сонет; - елегія; - ода; - пісня; - епітафія; - ідилія; - курйозні вірші (акровірш, азбучний вірш, фігурний вірш тощо); - лірична поема; - послання тощо. |
- трагедія; - комедія; - власне драма. |
IV. Рефлексія.
V. Домашнє завдання:
Опрацювати конспект, підручник С. 7-9.
Повторити поняття «міф», «фольклор».
Виконати завдання 11, С. 9*