Жанрово-тематичне розмаїття лірики О. Пушкіна

Уроки зарубіжної літератури 9 клас

Мета: поглибити знання учнів про лірику О. Пушкіна; формувати читацькі навички дослідницького характеру, уміння формулювати та висловлювати власні судження, аналізувати ліричні твори; сприяти формуванню гуманної особистості.

Обладнання: портрет О. Пушкіна, гроно на тему «Пушкін».

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь та навичок.


...І думи в голові хвилюються безсонні,

І рими легко так назустріч їм ідуть,

І пальці до пера вже тягнуться в розгоні,

Перо — до аркуша, і вірші потечуть.

О. Пушкін. «Осінь» (уривок)


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань


Гронування на тему «Пушкін»

Робота ведеться на дошці й у зошитах: учні по черзі виходять до дошки, записують слово-асоціацію та коротко коментують його.



II. Мотивація навчальної діяльності


Учитель. Пушкіна ще у двадцятирічному віці було визнано першим, тобто найкращим поетом Росії. І в російській столиці, і в степах України, і на Кавказі, і в Криму, і в Одесі, і в степах Молдавії — усюди, де поет побував за чотири роки південного заслання, він зустрічав хоробрих офіцерів і чарівних жінок, які знали його вірші напам'ять. Чим же вірші Олександра Пушкіна хвилювали та чарували, викликаючи бажання вивчити їх, щоб тим самим залишити у своєму серці? Про лірику поета, її жанрово-тематичне розмаїття ми говоритимемо сьогодні. (Учні записують тему, а після коментарів учителя — і епіграф уроку в зошити.)

III. Робота над темою уроку


1. Робота в групах

Основні мотиви лірики О. Пушкіна

Завдання для групи 1

Прочитайте та проаналізуйте вірші «До моря», «Осінь», «Зимовий ранок»; підготуйте повідомлення.

Орієнтовна схема аналізу вірша «Осінь»

2. У якій частині вірша йдеться про цілющий та такий, що дарує натхнення, вплив осені на поета?

2. Які кольори осені називає Пушкін у своєму вірші? Які асоціації вони викликають? Чи можливо намалювати пушкінську осінь?

2. Як ви зрозуміли зміст 12-тої частини? Чи пов'язаний зміст цієї частини з тим, про що йшлося у попередніх частинах? Яка функція крапок у цій частині?

2. Що сприяє емоційності поезій Пушкіна?

2. Якими є характерні особливості написання поезії?

Орієнтовна схема аналізу вірша «До моря»

2. Якою є форма вірша?

2. Якою є композиція вірша?

2. Що ви можете сказати про систему образів твору? Як розвиваються почуття та думки у творі?

2. Визначте ідею вірша, сформулюйте своє судження про думки автора.

Завдання для групи 2

Прочитайте та проаналізуйте вірші «Я вас любив...», «Я мить чудову пам'ятаю...», «Мадонна», визначте ідею кожного вірша; підготуйте повідомлення.

Орієнтовна схема аналізу віршів

2. Визначте тему кожної частини та тему вірша взагалі.

2. Визначте сюжетну лінію вірша й засоби, якими вона зображена.

2. Визначте систему образів вірша.

2. Визначте способи створення образів.

Завдання для групи 3

Прочитайте та проаналізуйте вірші «Пам'ятник», «Пророк», «Поету», визначте ідею кожного вірша; підготуйте повідомлення.

Орієнтовна схема аналізу віршів

2. Укажіть основний образ поезії.

2. За допомогою яких художніх засобів він створюється?

2. Яким, на думку автора, є призначення поета?

Завдання для групи 4

Прочитайте та проаналізуйте вірші «Вольність», «До Чаадаєва», «19 жовтня 1827»; підготуйте повідомлення.

Орієнтовна схема аналізу вірша «Вольність»

2. Якою є основна тема вірша?

2. Якою є система образів твору? Що ви можете сказати про головний образ-хвилювання? Визначте, які події вплинули на появу цього образу.

2. Визначте ключові фрази вірша, його ідею.

2. Якою є форма написання вірша?

Орієнтовна схема аналізу вірша «До Чаадаєва»

2. Яке почуття пронизує вірш, як це почуття пов'язане з адресатом?

2. Якою є основна думка вірша? Визначте ідею вірша?

2. ) Знайдіть елементи російського романтизму у вірші. Примітка. Під час презентації результатів роботи учні виразно читають поезії, запропоновані для аналізу (якщо є можливість, напам'ять).

2. Узагальнення

Робиться колективно і записується учнями в зошити.


2. Рефлексія


Виразне читання напам'ять віршів О. Пушкіна

«Мікрофон»

Учні стисло висловлюються на тему «Якого Пушкіна я відкрив для себе».


2. Домашнє завдання


Випереджувальне завдання для 3 — 4 учнів: підготувати виразне читання поезій М. Лермонтова (можна напам'ять).






На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.