Урок розвитку мовлення. Образи «маленьких людей» у російській літературі першої половини XIX століття
Уроки зарубіжної літератури 9 клас
Мета: розвивати усне та писемне мовлення учнів; повторити вивчене за темою «Життя та творчість М. Гоголя»; порівняти образи «маленьких людей»: Максима Максимовича та Акакія Акакійовича; формувати уміння вільно будувати та висловлювати власні судження; сприяти формуванню гуманної особистості.
Обладнання: картки із запитаннями для «Каруселі», слова для етюдів, «Кола Вена».
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.
Розум іде наперед, коли йдуть наперед усі моральні сили в людині.
М. Гоголь
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
• Повторення
Гра — змагання: робота в двох групах (поділ можна здійснити за рядами). Учасники груп по черзі висловлюють факти із життєвого та творчого шляху М. Гоголя. Перемагає група, яка назвала більшу кількість інформативних відомостей.
• Написання етюдів (склад груп попередній)
Кожна група для роботи отримує декілька слів, серед яких кожен член групи обирає для себе одне. До обраного слова — теми учні підбирають по три слова — асоціації і, використавши підібрані слова, складають 3 речення, пов'язані за змістом. Учні за бажанням зачитують.
Варіанти слів
. варіант. Сміх, нікчема, сум, втрата.
. варіант. Самотність, безвихідь, душа, приреченість.
Приклад етюду
Слова — асоціації до слова «душа»: жага, страх, очищення.
Палаюча пекельна жага знищення. Вона може нести з собою страх пекла. У ній може бути живильна іскра очищення та життя.
II. Узагальнення та систематизація знань за темою
• «Запитання до автора» (на основі тексту повісті Гоголя «Шинель»)
Учні працюють у парах. Формулюючи запитання «до автора твору», вони озвучують сформульоване запитання своєму товаришу, який намагається на нього відповісти. Якщо пара не знаходить відповіді, по закінченню роботи в парах такі запитання озвучують, відповідь формулюють учні всього класу (учитель допомагає).
Примітка. Учням пропонується уникати буквальних і занадто простих за змістом запитань.
• «Карусель». Робота в 4-х групах
Запитання для «Каруселі»
. Які почуття викликає у вас Акакій Акакійович?
. Що нового ви побачили в розкритті Гоголем теми чиновництва?
. У чому, на вашу думку, криються причини трагічного становища Башмачкіна?
. Як ви думаєте, чи міг Акакій Акакійович змінити своє життя? Аргументуйте власну точку зору.
3. «Кола Вена»: образ «маленької людини». Порівняльна характеристика Акакія Акакійовича та Максима Максимовича
• Рефлексія
Написання есе («вільного письма») на тему «Гоголь і життя»
• Домашнє завдання
Прочитати поему М. Гоголя «Мертві душі» (або комедію «Ревізор» — за вибором учителя); повторити значення термінів «поема», «роман».