Розвиток зв'язного мовлення. Образ Прометея у мистецтві
Мета: формування предметних компетентностей: розкрити особливості втілення образу Прометея у різних видах мистецтва; розвивати навички дослідницької роботи, зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.
Міжпредметні зв'язки: музичне мистецтво, живопис інші види мистецтва.
Обладнання: відеопрезентації, ілюстративні матеріали до теми.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
✵ Установіть відповідності між художніми засобами виразності та цитатами з поезії.
Художні засоби виразності
|
Цитати
|
1) Метафори
|
а) О земле, сонце, любов ясна!
|
2) Епітети
|
б) О, будь щаслива, моя любов!
|
3)Звертання
|
в) Квітки барвисті
|
4) Окличні речення
|
г) Сміється природа
|
Відповіді: 1— г, 2 — в, 3 — а, 4 — б.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Евристична бесіда
✵ Хто такий Прометей? (У грецькій міфології титан, який викрав з Олімпу вогонь і передав його людям, за що був покараний богами.)
✵ Як ви думаєте, що означає вислів вічний образ? («Вічні образи» стали втіленням певних загальнолюдських рис, загальними для певного типу людей, явищ. Наприклад, Ромео та Джульєтта — вічні образи кохання.)
✵ Чи чули ви вислів прометеїв вогонь?
✵ Як ви вважаєте, що він означає й коли вживається? (Вислів «Прометеїв вогонь» уживають у значенні священний вогонь, що горить у душі людини. Уживають тоді, коли характеризують дух благородства, мужності й таланту.)
2. Слово вчителя
— Ім’я Прометей означає «той, що думає наперед», тобто бачить майбутнє, утім, він не лише бачить, а й творить його. Титан мав велике і благородне серце, тому став на допомогу людям. Прометей навчив людей будувати житло, обробляти землю за допомогою тварин. Крім того, навчив їх рахувати і писати. Прометей навчав смертних лікуватися цілющим зіллям, знаходити путь по зорях і лету птахів, користуватися щедрими дарами природи. Він став символом свободи, боротьби за краще життя.
1) Образ Прометея в літературі
Давньогрецький міф
|
Есхіл. Трагедія «Прометей закутий»
|
Дж. Байрон. Вірш «Прометей»
|
П. Б. Шеллі. Драма «Звільнений Прометей»
|
Т. Шевченко. Поема «Кавказ»
|
Прометей підштовхнув людей до занять ремеслами, мистецтвом, до того, щоб вони навчилися мріяти й вірити в майбутнє
|
Прометей став утіленням завзятості, вільної творчої думки, сміливого творця, генія прогресу
|
Прометей — втілення безстрашності та волелюбності.
|
Прометей — борець. Його образ втілює думку про те, що боротьба з політичним та духовним гнітом може врятувати народ від загибелі
|
Кобзар в образі Прометея втілює незламність, безсмертя народу, нехай поневоленого, але нескореного
|
Висновок. Образ Прометея є «вічним» для світової художньої культури, оскільки він уособлює не лише героїчну самопожертву заради інших, а й залізну волю, міцний дух, нескореність. Титан Прометей став символом одвічних прагнень та ідеалів людства. Він — сильний герой, який робить усвідомлений вибір — бути альтруїстом, допомагати іншим — і йде цим шляхом до кінця. Від імені титана походить і поняття «прометеїзму», «прометеєвого вогня» — прагнення свободи, незалежності; нескореність.
2) Образ Прометея в музичному мистецтві
— До образу Прометея зверталися не тільки письменники, але й музиканти. Йому присвячені симфонічні поеми Л. Бетховена, Ф. Ліста, О. Скрябіна. Останній вперше у музичне полотно увів партію світла.
(Презентують музичні твори.)
3) Образ Прометея в живописі та скульптурі
— Своє втілення Прометей дістав і в образотворчому мистецтві. Серед найвідоміших робіт називають полотна Тіціана. «Прометей» (1548-1549), Я. Коссирса «Прометей, який несе вогонь на Землю» {близько 1637), Я. Йорданса «Прометей закутий» (бл. 1640), Г. Моро «Прометей» (1868) та ін., скульптури Н.-С. Адама (1762) та Ф. Гордєєва (1769).
(Паралельно демонструють роботи.)
4) Віденський придворний театр — постановка балета Сальватора Вігано «Творення Прометея» (1801) та ін.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Бесіда
✵ Як у мистецтві інтерпретують образ Прометея? (Як персоніфікацію просвітителя.)
✵ Хто з відомих письменників, художників, музикантів звертався до образу Прометея?
✵ У чому секрет популярності Прометея?
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Як ви вважаєте, чи потрібні Прометеї сьогодні?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Уміти характеризувати образ Прометея. Відповісти на запитання: «Кого із сучасників можна було б назвати Прометеєм? Чому?»
2. Індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення або презентацію про життя та творчість Ф. Шиллера.