Художнє новаторство О. С. Пушкіна (у жанрі, мові, авторській позиції, підході до дійсності). Образ автора у романі - І семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: визначити ознаки новаторства в романі «Євгеній Онєгін», розкрити образ автора і його значення у творі; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників прагнення долучитися до загальнолюдських цінностей; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію із різних джерел; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: закріплення знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: тематика, засоби виразності.
Міжпредметні зв'язки: всесвітня історія.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Літературний диктант
1. Назвіть за описом ім’я героя: милий і розумний, має широке коло літературних уподобань: від Гомера до Адама Сміта, непогано розбирається в людях, модно вдягнений та зачісний. (Онєгін.)
2. Де народився Євгеній Онєгін? (На берегах Неви.)
3. З якою метою Онєгін їде до свого дядька в село? (Сподівався отримати спадок.)
4. Назвіть за описом ім’я героя: красень, стрункий, як очерет, чорні кучері до плеч, навчався у Геттінгенському університеті, захоплювався філософією Канта. (Ленський.)
5. Що автора приваблює у Тетяні Ларіній? (Краса душі.)
6. Чому Тетяна, вперше побачивши Онєгіна, одразу закохалася в нього? (Він здавався їй ідеальним чоловіком, що був схожий на одного з героїв французького роману.)
7. Що стало причиною недобрих передчуттів Тетяни напередодні її іменин? (Віщий сон.)
8. Як закінчилася дуель Ленського і Онєгіна? (Смертю Ленського.)
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
— Письменник визначив жанр свого твору як «роман у віршах», ніби натякаючи читачам, що покаже свого героя різнобічно. У цьому відбилася його полеміка з класицизмом, бо класики намагалися дотримуватися певних правил та канонів.
2. Евристична бесіда
• Пригадайте, що таке роман у віршах.
• А що таке «онєгінська строфа»?
• Які дві різні жанрові форми поєднав О. Пушкін у творі «Євгеній Онєгін»? (Епос та лірику.)
• Хто надає основний тон оповіді? (У кожному художньому творі, крім образів персонажів, завжди є ще один образ, не менш головний — образ автора. Він надає основний тон оповіді, визначає наше сприйняття героїв, їхніх вчинків, життя загалом.)
• Якою є система образів роману? (У творі наявна низка образів, які втілюють два типи світогляду: «ті, що беруть від життя усе» — Онєгін, його батько, дядько, батьки Тетяни, Ольга та ін. і «ті, що прагнуть змінити світ» — поет, Тетяна, Ленський.)
• Яку роль відіграють авторські відступи у творі? (За допомогою відступів автор знайомить читача зі смаками, культурним світоглядом та інтересами представників суспільства, ми відчуваємо його ставлення до соціуму, у якому він живе, автор розкриває потаємний духовний світ своїх героїв.)
3. Слово вчителя
— В «Євгенії Онєгіні» образ автора не статичний, за сім років творення роману він змінювався. Пушкін створює ілюзію невимушеної розмови, дружніх теревенів з читачами. У перших розділах автор жартівливий, говіркий, майже безтурботний. У шостому розділі з’являється авторська гіркота прощання з юністю, а в сьомому — сприйняття весни людиною з «мертвою душею». У восьмому розділі поряд з трагічним прощанням героїв чується гіркий вигук автора: «О, скільки втрат було з тих пір!» Близькість настроїв героїв роману і автора така значна, що багато ліричних відступів автора могли б стати внутрішніми монологами героїв.
4. Заповнення кіл Венна
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Рефлексія
— Автор присутній в багатьох сценах і описах, ми постійно чуємо його голос. У Пушкіні є і захоплений запал Ленського, і глибина відчуттів Тетяни, і твереза іронічність Онєгіна, але автор не обмежений однолінійним ставленням до життя. І в цій широті погляду на життя — відмінність поета від героїв роману. А в одному з розділів автор прямо застерігає читачів від ототожнення автора і героя.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Індивідуальне завдання. Підготувати презентацію або повідомлення про життя й творчість М. Лермонтова.