Михайло Юрійович Лермонтов «Герой нашого часу». Складність образу Печоріна, засоби його розкриття, духовна трагедія - І семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: розкрити образ головного героя роману «Герой нашого часу»; з'ясувати засоби його розкриття, духовну трагедію; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль головного та деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: художній образ, художні засоби.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія.
Обладнання: портрет письменника, репродукція ілюстрації Д. Шмарінова «Печорін на дивані», кросворд.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда
♦ Згадайте, які риси притаманні байронічному герою. Чи можна вважати Печоріна байронічним героєм?
2. Розгадування кросворда
♦ Розв’яжіть кросворд та дізнайтеся, де відбувалися події роману
1) Прізвище розжалуваного офіцера, з яким відбулась дуель головного героя твору.
2) Назва повісті, яка хронологічно є першою.
3) Ім’я коханої Печоріна, що залишила в душі героя незгладимий слід, хоча відчувається, що й тут було більше смутку, ніж радості.
4) Прізвище Мері.
5) Укажіть жанр твору Лермонтова «Герой нашого часу».
6) Одна з головних негативних рис характеру Печоріна.
Ключове слово: Кавказ.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Бесіда
— Розгляньте ілюстрацію до роману Д. Шмарінова. Як ви вважаєте, які риси характеру героя підкреслив художник?
2. Колективне складання таблиці-характеристики до образу Печоріна
♦ Впишить способи, якими герой намагався подолати свою нудьгу.
Служив у армії |
Бував на світських вечірках і на балах |
Закохувався |
Мандрував |
Печорин |
Намагався читати, навчатися |
Вів щоденник |
Брав участь у дуелях |
Закохував у себе заради розваги |
Висновок. Всі ці намагання не давали результату, і герой відчував дедалі глибшу нудьгу.
3. Постанова та рішення проблемне запитання
♦ А яке рішення запропонували б ви?
4. Слово вчителя
Душевна черствість, байдужість, невміння цінувати дружбу й кохання роблять образ головного героя малопривабливим. Але така оцінка Печоріна була б однозначною, якби не нотки сусму та безнадії в його образі нотки суму, безнадії. Саме ці риси нагадують нам іншого героя — Євгенія Онєгіна.
5. Робота з таблицею «Порівняльна характеристика Євгенія Онєгіна з однойменного роману О. Пушкіна та Григорія Печоріна з роману М. Лермонтова „Герой нашого часу"»
Порівняльна характеристика Євгенія Онєгіна з однойменного роману О. Пушкіна та Григорія Печоріна з роману М. Лермонтова «Герой нашого часу»
Євгеній Онєгін |
Григорій Печорін |
Спільне |
|
Прізвища обох походять від назв річок (Онеги, Печори.). Вони обоє — представники вищого світу, цікавилися науками, мають критичний та скептичний розум, освічені, добре розбираються в людях, уміють ними маніпулювати, егоїстичні, спочатку прагнуть світських задоволень, потім розчаровується в них, робили спробу вивчати науки, читати книги, але байдужіють до всього, їх охоплює нудьга. Обидва мандрують |
|
Відмінне |
|
Наприкінці роману Онєгін стає зовсім іншою людиною. Він по-справжньому закохався, його хандра змінюється пристрастю. Тепер він мисляча, начитана людина, майже поет |
Стан Печоріна є трагічнішим, він за натурою більш талановитий і чуттєвий. Це — сильна і вольова особистість, яка прагне діяльності. Та, попри обдарованість і багатство духовних сил, він, за його власним визнанням,— «моральний каліка» |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Сенкан»
Печорін.
Самотній, зайвий.
Кохає, страждає, маніпулює.
Душа його зіпсована суспільством.
Егоїст.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Охарактеризуйте жіночі образи роману. 1-ша група — Бела; 2-га група — Мері; 3-тя група — Віра; 4-та група — «Ундина».