Михайло Юрійович Лермонтов. «Герой нашого часу». Печорін у системі інших образів. Новаторство М. Ю. Лермонтова в жанрі роману - І семестр

Михайло Юрійович Лермонтов. «Герой нашого часу». Печорін у системі інших образів. Новаторство М. Ю. Лермонтова в жанрі роману - І семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: розвивати навички складання характеристики образу-персонажа; визначати жанрове та стильове новаторство письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, ідейно-художнього аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колектив та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: формувати вміння визначати роль головного та деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: сприяти вихованню в учнів гуманістичних почуттів.

Тип уроку: урок-лекція.

Основні терміни та поняття: художній образ, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: всесвітня історія.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Людина і доля, мета і сенс життя людини, дослідження психології людини — усе це в центрі уваги авторів психологічних романів, які були особливо поширеними в ХІХ ст. Лермонтов пішов далі — він показав типові тенденції розвитку представників молодого покоління, їхню «неприкаяність», відірваність від реального життя та його проблем, активний, проте марний «пошук себе». Як розкривається образ Печоріна в системі інших образів роману, поміркуймо сьогодні на уроці.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання

Характеристика жіночих образів в романі

1- ша група — Бела. (Головна героїня першої повісті роману — юна княжна, яку викрали на прохання Печоріна. Чорноока, струнка, боязка, мов лань, вона одразу привернула увагу Печоріна. Любовна історія побудована на протиставленні почуттів: Бела байдужа — Печорін палкий, Бела звикла, полюбила — Печорін охолов; усе закінчується загибеллю героїні.)

2- га група — Мері. (Мері Ліговська — мрійлива натура, здатна на глибокі почуття. Загадковість Печоріна інтригує її; його оповідь про себе, про те, як світ зіпсував його, глибоко зворушує її. Ми бачимо людину з певними життєвими принципами: першою зізнавшись у коханні, вона дістає відмову. Боляче вражена в саме серце, Мері знаходить у собі сили не доходити до дрібної помсти.)

3- тя група — Віра. (Печорін давно її кохає, але його кохання неприродне, адже жінка зазнає у стосунках лише страждань. Віра — образ ескізний, намальований кількома яскравими штрихами. Це жінка, у якої почуття, емоції весь час борються з розумом, бо заради кохання до Печоріна Віра йде на будь- які жертви, поставивши на карту і родинний спокій, і повагу чоловіка до неї, і своє майбутнє.)

4-та група — «Ундина». (Образ дівчини-контрабандистки є досить романтичним: дивна зміна настрою, незвичайне, наближене до народних приказок мовлення, її пісні, що нагадують народні. За образом Ундини приховано суворі реалії життя.)

2. Інтерактивна вправа «Займи позицію»

♦ Настільки згодні ви зі словами Печоріна: «Моє кохання нікому не принесло щастя, тому що я нічим не жертвував для тих, кого любив...»? Свою відповідь обґрунтуйте.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Колективна робота з таблицею «Характеристика образу Печоріна»

♦ Заповнити таблицю, давши характеристику Печорину через розкриття його взаємин із Грушницьким, Максимом Макимовичем, лікарем Вернером.

Характеристика образу Печоріна

Печорин — Максим Максимович

Він начебто близько знав Печоріна, але так і не зумів зазирнути в його душу, зрозуміти її. Тому капітана часто дивує поведінка Григорія Олександровича, він не розуміє його песимізму і навіть запитує, чи «столична молодь уся така?»

Печорин — Грушницький

Головному героєві, що страждає по-справжньому, протиставлений образ Грушницького, який не надто вміло імітує «байронізм». Він і є справжньою пародією на романтичний образ похмурого «байронічного героя».

Тож Лєрмонтов вустами Печоріна виносить вирок не лише Грушницькому, який грає роль «байронічного героя», а й нещирості, «байронівській позі» як такій

Печорин — Вернер

Лікар Вернер — такий собі «двійник» Печорина, який, не поступаючись Печоріну в розумі і спостережливості, відрізняється від нього тим, «що ніколи не вмів скористатися своїм знанням». Вернер в повісті представлений свідком життя, ніж її учасником.

У взаєминах з Вернером виявляється і егоїзм Печоріна, який не визнає дружби, тому що вона вимагає самозабуття: «...я до дружби не здатний: з двох друзів завжди один — раб іншого...»

Коментар вчителя. Заслуга та новаторство М. Лермонтова полягає в тому, що він написав перший російський психологічний роман. У кожній повісті автор занурює свого героя у нове середовище, де він співіснує з людьми іншого соціального статусу та психологічного складу: горці, контрабандисти, офіцери, «водне товариство». Всі ці герої живуть власним життям і ніби відтіняють найважливіші риси характеру головного героя, щоразу з іншого боку відкриваючи його для читача.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.