Специфіка жанрів у різних національних літературах. Розмаїття індивідуальних стилів митців - І семестр

Специфіка жанрів у різних національних літературах. Розмаїття індивідуальних стилів митців - І семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: розрізнення понять загальне та національне, визначення специфіки індивідуальних стилів митців; формування ключових життєвих компетентностей: уміння вчитися: виробляти навички з пошуку потрібної інформації в додаткових джерелах; аналізувати, відбирати головне, цікаве, корисне, робити висновки; комунікативної — розвивати вміння вести дискусії; громадянської: з повагою ставитися до інших народів, цінувати не за національними ознаками, а за чеснотами; загальнокультурної: уміння розрізняти стилі в архітектурі, музиці, живопису та інших видах мистецтва; у способі життя, в сучасній моді; виховної — виховувати толерантність, допитливість, прагнення до розширення свого кругозору, ключових компетентностей.

Тип уроку: нетрадиційний (захист міні-проекту «Стилі в мистецтві і в нашому житті»).

Основні терміни та поняття: жанр, стиль.

Міжпредметні зв'язки: живопис, архітектура, музика, дизайн та інші види мистецтва.

Обладнання: відеопрезентації, ілюстративні матеріали до теми.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературне лото

♦ Установіть відповідність між авторами та літературними епохами, коли вони творили.

Автори

Літературна епоха

Луїс де Ґонґора-і-Арґоте, Джон Донн

а) Античність

Р. Бах, Б. Космовська

б) Середньовіччя

Мольєр

в) Відродження (Ренесанс.)

Овідій, Сапфо

г) бароко

Лі Бо, Данте

д)класицизм

Петрарка, Шекспір

ж) література ХХ-ХХІ ст.

Відповіді: 1 — г, 2 — є, 3 — д, 4 — а, 5 — б, 6 — в.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Мати свій стиль, стиль життя, бути стильним, стильно одягатися — ці вирази усім нам добре знайомі і часто є предметом обговорення, мрій і навіть заздрощів. До речі, стилі притаманні всім видам мистецтва, і художній літературі також. Однак у різні епохи кожна національна література вирізнялася своєю стильовою спрямованістю та художніми особливостями.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Презентація міні-проекту «Стилі в мистецтві і в нашому житті»

— Стиль життя кожного з нас є індивідуальним і неповторним. З іншого боку, можна говорити про цілі групи людей, що живуть за подібними правилами, неписаними законами і мають схожі смаки. Тож не дивно, що в сучасному житті ми спостерігаємо ціле розмаїття стилів чи то в моді (діловий, спортивний, романтичний, класичний.), чи то в способі світосприйняття (стилі різних молодіжних субкультур.).

(Демонструє фото, на якому зображені моделі, що презентують одяг у романтичному, спортивному, діловому, етнічному та інших стилях.)

— Свого часу всі види мистецтв умовно поділили на три типи: просторові, часові та синтетичні. До просторового мистецтва належить живопис, скульптура та архітектура. До часового мистецтва віднесли все те, що подається в русі, і літературу. До синтетичного мистецтва зарахували кіно і театр.

Історично ж так склалося, що кожний зі згаданих видів мистецтва залежно від епохи вирізнявся своїм неповторним стилем.

♦ Відгадайте, у якому стилі зведено будівлю, зображену на фото.

(Демонструє фото, на якому зображені руїни Парфенона, собор в Реймсі, храм-ротонда в Римі, Собор Святого Юра у Львові чи інші.)

♦ Послухайте, як звучать різні стилі в музиці.

(Вмикає записи різних стилів музики — класичний, рок, джаз та ін.)

Свої стилі в різні епохи мала й література. Окремо зауважимо, що в науці прийнято виділяти загальний стиль та індивідуальний стиль письменника.

♦ За уривками творів визначте автора й назву твору, з’‎ясуйте характерні ознаки індивідуального стилю одного з авторів, зробіть висновки.

...Гермес до Олімпу високого швидко Злинув. На землю тоді Пріам з колісниці зіскочив

І, візника залишивши Ідея на місці, щоб бистрих

Коней і мулів стеріг, подався їздець староденний

Прямо до дому, де Зевсові любий Ахілл мав оселю. (Гомер «Іліада»)

Одна тільки мрія —

відвідать прославлені гори,

Щоб там, окримівшись,

пізнати Велике Дао!

(Лі Бо «Призахідне сонце...».)

Шукай людину скрізь: на бідному постої,

У закутку нужди, й у пишному покої.

Одна душа за сто Кааб дорожча!

Чому ж ідеш до них? Шукай душі живої! (Омар Хаям. Рубаї.)

В однім селі у Ламанчі жив собі гідальго, з тих, що мають лише списа на ратищі, старосвітського щита, худу шкапину та хорта-бігуна. Душенина на щодень, суботами «бите-різане», неділями ще якесь голуб’‎ятко на додачу. Решта йшла на камізелю з дорогої саєти, оксамитні штани й пантофлі про свято; про будень малась одежа з сукна домашнього. (Сервантес «Дон Кіхот».)

Висновок: індивідуальний стиль письменника, його національну приналежність можна визначити за тематикою (природа, філософські роздуми.), назвами географічних та історичних об’‎єктів, за деталями побуту; інколи видами віршування (наприклад, гекзаметр характерний переважно для Гомера).

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія

♦ Яка інформація виявилася для вас корисною, цікавою?

♦ Яку тему вам захотілося дослідити глибше?

♦ Які навички ви здобули в процесі роботи над проектом, які розвинули вміння?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Уміти розповідати про літературні стилі, наводити приклади та робити висновки про актуальність цих знань.

Індивідуальне. Підготувати повідомлення про епоху Просвітництва.