Оноре де Бальзак «Гобсек». Сюжетно-композиційні особливості твору - IІ семестр

Оноре де Бальзак «Гобсек». Сюжетно-композиційні особливості твору - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: визначити сюжетно-композиційні особливості повісті Бальзака «Гобсек»; риси художньої майстерності письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно- мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати навички роботи із підручником та уміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: систематизація та узагальнення навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: композиція, сюжет, тематика, проблематика, ідея, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, економіка.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Літературний диктант

1) З чого адвокат Дервіль розпочав свою оповідь, пов’‎язану з історією життя Гобсека? (Зі спогадів про те, як він познайомився зі своїм сусідом Гобсеком, коли був іще студентом.)

2) Якою була юність Гобсека? (До тридцяти років плавав на кораблі, мандрував Вест-Індією, був в Америці.)

3) Яким було життя Гобсека? (Своє життя лихвар присвятив накопиченню грошей.)

4) Яку суму податків спалачує мільйонер Гобсек і пишається цим? (7 франків.)

5) Що одержав Гобсек від графині де Ресто за вексель? (Діамант.)

6) Яка угода була укладена між Гобсеком і Дервілем? (Гобсек позичив Дервілю гроші для купівлі адвокатської контори під 15 % річних.)

7) Про що думав в останні години Гобсек, що радив Дервілю? (Як і де вигідніше продати твори, що були у нього в будинку.)

8) У який момент свого життя Гобсек відчув, «ніби опинився в атмосфері щирості, душевної чистоти»? (Під час відвідин швачки Фанні Мальво.)

9) Що знайшов Дервіль у кімнатах Гобсека після його смерті? (Зіпсовану їжу, коштовності, посуд, зброю, книги, картини, меблі.)

10) Кому заповідав своє багатство перед смертю Гобсек? (Доньці Прекрасної Голландки на прізвисько Змійка.)

11) Яка доля спіткала Прекрасну Голландку? (Вона стала повією.)

12) Як склалася доля Фанні Мальво? (Вона одружилася з Дервілем.)

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Літературознавці часто висловлювали свої думки про природу шедевра в мистецтві. Та зрештою всі схилялися до думки, що основною ознакою шедевра є те, що в ньому нічого не можна змінити. Такими є твори Бальзака: цілісні, художньо довершені. У невеликій за обсягом повісті «Гобсек» відкривається цілий світ паризького життя. Про це поговоримо на сьогоднішньому уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

— «Гобсек», як й інші твори Бальзака, — багатоцентрова повість. Окрім постаті лихваря, важливу роль у ній відіграють адвокат Дервіль і члени сім’‎ї графа де Ресто. Сюжетні лінії Гобсека, Дервіля, графині де Ресто та інших персонажів твору перетинаються. Повість має чітку, продуману побудову, що засвідчує композиційну майстерність її творця.

2. Складання схеми «Модель французького суспільства за повістю Бальзака «Гобсек»

1) Верхівка - золото (гроші.);

2) Істинні господарі Парижа — лихварі;

3) Аристократія (віконтеса де Гранльє та її родина, граф де Ресто та ін.);

4) Середній прошарок — люди заробляють собі на життя власною працею (адвокат Дервіль, швачка Фанні Мальво.);

5) Низький прошарок — воротарка та її чоловік, прислуга.

3. Слово учителя

— У повісті повною мірою відобразилися особливості стилю письменника, важливе місце в його творах належить описам — портрету («жовтава блідість скидалася на колір срібла, з якого облупилася позолота») й інтер’‎єру (живе у «похмурому, вологому будинку...»). Для творів Бальзака характерні великі експозиції, детально описано час дії, матеріальне і соціальне становище персонажів тощо.

Композиційно повість «Гобсек» є «оповіданням у оповіданні». Це був досить типовий прийом у літературі XIX ст., а також у літературі попередніх часів. Для чого ж авторові знадобився адвокат Дервіль, адже з назви зрозуміло, що увага читачів має бути зосереджена на лихварі Гобсеку? У своїх творах Бальзак дає начебто подвійне зображення людини: під кутом зору суспільства та з її особистої позиції.

За своєю природою Дервіль спостережливий, розумний, бачить те, що причаїлося в глибинах життя. Це посередник, людина простої та ясної душі, що допомагає зрозуміти суть інших людей. Читач вірить тому, про що говорить Дервіль, бо на початку повісті він показаний як «людина високої чесності, обізнана, скромна і з гарними манерами».

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Займи позицію»

Висловіть своє ставлення до грошей.

Гроші — це дуже важливе.

Важливе, але не головне в житті.

Необхідне в розумних межах.

Неважливе.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Творче завдання. Підібрати цитати, які розкривають життєву філософію Гобсека.