Контрольна робота за темами «Реалізм», творчість О. де Бальзака, М. Гоголя - IІ семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: визначити роль письменників у розвиткові та втіленні реалізму та романтизму; охарактеризувати вивчені твори як вершинні добутки світової літератури; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати наполегливість, прагнення до самовдосконалення; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та аналітичне, критичне мислення учнів, уміння систематизувати й узагальнювати; комунікативної: формувати навички аналізу художніх творів, толерантного висловлення думок та почуттів, оцінних тверджень; інформаційної: формувати вміння виділяти головне та художні деталі; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: реалізм, романтизм, повість, комедія, тематика, жанр, композиція, сюжет, ідея, художній образ, художні засоби, традиції, новаторство, засоби комічного.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія, живопис, музика, етика, естетика.
Обладнання: тестові завдання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Інструктаж до написання контрольної роботи (виконують усі завдання).
І варіант
Початковий і середній рівні
1. До основних ознак реалізму не належать:
а) типізація дійсності;
б) зображення незвичайних героїв у незвичайних обставинах;
в) поглиблений соціальний аналіз;
г) головна проблема — взаємини людини та суспільства.
2. Адвокат Дервіль у повісті О. Бальзака «Гобсек» — це:
а) головний герой; в) антипод головного героя;
б) герой-оповідач; г) сам автор.
3. Місто N у комедії Гоголя «Ревізор» — це:
а) плід уяви письменника з позірними проблемами;
б) типове провінційне російське місто;
в) унікальне місто, яке увібрало всі пороки;
г) чарівне місто, де здійснюються будь-які мрії.
4. Повість М. Гоголя «Шинель» належить до:
а) «українських повістей»;
б) «фантастичних повістей»;
в) «італійських повістей»;
г) «петербурзьких повістей».
5. У повісті «Шинель» М. Гоголь використав прийом:
а) гротеску; в) фантастики;
б) антитези; г) паралелізму.
6. Яки риси не характерні для гоголівських чиновників?
а) Страх перед начальством; в) гостинність;
б) хабарництво; г) використання службового становища.
Достатній рівень
7. Розкрийте образ Гобсека з однойменної повісті О. Бальзака.
8. Визначте коло проблем, порушених у п’єсі М. Гоголя «Ревізор». Чи актуальними є ці проблеми сьогодні? Свою відповідь обґрунтуйте.
ІІ варіант
Початковий і середній рівні
1. До основних ознак реалізму належать:
а) пишність, метафоричність, алегоричність стилю;
б) зображення незвичайних героїв у незвичайних обставинах;
в) поглиблений соціальний аналіз;
г) дотримання правила «трьох єдностей».
2. Адвоката Дервіля, який був не із вищого світу, віконтеса де Гранльє приймала в себе в салоні тому, що:
а) бачила в ньому майбутнього зятя;
б) він допоміг повернути відібрані маєтки;
в) постійно потребувала юридичних послуг;
г) він був репетитором дочки.
3. В основі комедії Гоголя «Ревізор» покладено:
а) історичні події та особи;
б) реальні, сучасні авторові події;
в) вигадані, фантастичні події та герої;
г) романтичні герої та події.
4. Темою повісті М.Гоголя «Шинель» є:
а) життя і страждання бідного чиновника;
б) доля солдата царської армії;
в) байдуже ставлення «значного лиця» до своїх обов’язків;
г) поширення злочинності в Петербурзі.
5. Акакій Акакійович із повісті М. Гоголя «Шинель» мав єдине захоплення — ...:
а) вирізати з дерева порсигари; в) малювати карикатури на колег;
б) переписувати папери; г) вести розмови з Петровичем.
6. «Німа сцена» в комедії «Ревізор» відбулася в...:
а) експозиції твору; в) у розв’язці;
б) зав’язці твору; г) розвитку дії.
Достатній рівень
7. Розкрийте філософію влади золота за образом Гобсека з однойменної повісті О. Бальзака.
8. Визначте коло проблем, порушених у повісті М. Гоголя «Шинель». Чи актуальними є ці проблеми сьогодні? Свою відповідь обґрунтуйте.
Високий рівень (спільний для обох варіантів)
9. Виконайте одне із завдань.
1. Напишіть твір- роздум «Вплив грошей, багатства на людину в часи Бальзака та в наш час».
2. Продовжте історію Хлестакова з п’єси М. Гоголя «Ревізор».
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
♦ У процесі виконання контрольної роботи я з’ясував(-ла.) для себе, що...