Генрік Ібсен. «Ляльковий дім». Сюжет. Особливості драматичного конфлікту та розвиток сценічної дії (зовнішньої і внутрішньої) - IІ семестр

Генрік Ібсен. «Ляльковий дім». Сюжет. Особливості драматичного конфлікту та розвиток сценічної дії (зовнішньої і внутрішньої) - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: визначити особливості драматичного конфлікту та розвиток сценічної дії п'єси Г. Ібсена «Ляльковий дім»; охарактеризувати твір як один із вершинних у творчості письменника; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати на принципах високої моралі; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: драма, прототип, діалог, репліка, ремарка, тематика, проблематика, сюжет.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, образотворче мистецтво.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, відеопрезентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

♦ Скласти «Асоціативне ґроно» до поняття «ібсенізм».

І — інтелектуальний підхід.

Б — боротьба з лицемірством.

С — символіка.

Е — експериментаторство.

Н — нова драма.

І — ідеї як рушій сюжету.

З — зовнішня і внутрішня дії.

М — митці: Шоу, Чехов, Метерлінк.

2. Евристична бесіда

♦ Чому п’‎єса «Ляльковий дім» викликала негативний резонанс у суспільстві? Як оцінила її тогочасна критика? (У фіналі героїня йде від чоловіка, покинувши трьох дітей. Така кінцівка викликала бурхливу суспільну реакцію. Нору звинуватили в легковажності та нещирості, а автора твору — у прагненні обмовити шлюб і зруйнувати сім’‎ю. Багато хто вважав кінець драми неприродним, бо жодна мати не покине своїх дітей. Під тиском громадськості Ібсен переписує кінцівку п’‎єси. (В останній момент Хельмер широко прочиняє двері до дитячої кімнати, і Нора, побачивши своїх діточок, залишається.). Але потім автор повернувся до першого варіанта.)

♦ Що таке соціально-психологічна драма? (Соціально-психологічна драма — змалювання високоінтелектуальних людських характерів, досить складних переживання; увага з побутових обставин переноситься на психологію персонажів.)

♦ Які ознаки соціально-психологічної драми притаманні п’‎єсі «Ляльковий дім»? Визначте у цьому творі ознаки «нової драми». (Актуальність, п’‎єса- дискусія, боротьба за оновлену драму, тематики, глядачі — учасники драми, відкритий фінал.)

• Якою постає Нора у першій дії? Чи щаслива вона у шлюбі?

• Як ви гадаєте, чи любив Хельмер свою дружину? Які епізоди це красномовно засвідчують?

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Слово вчителя

— Генрік Ібсен відіграв провідну роль у становленні нової європейської драми. Його новаторство полягало у відмові від звичного любовного конфлікту як основного рушія дії, у постановці низки актуальних проблем про особистість та її взаємини із суспільством.

Чи не найвідомішим взірцем його «нової» драми стала саме п’‎єса «Ляльковий дім», сюжетом для якої автор обрав історію однієї родини, яка, проживши разом багато років, так і не зуміла побудувати справжній родинний дім, а не «ляльковий».

2. Робота з текстом

Читання фрагменту кінцевої ІІІ дії (розмова Нори і Хельмера).

3. Евристична бесіда

• Як ви зрозуміли фінальну сцену? Чим завершується п’‎єса?

• Що ми знаємо про минуле Нори?

• Як ви оцінюєте вчинок Нори, чи можна її виправдати?

• Якої реакції на лист вона чекає від чоловіка?

• Який вихід знаходить Хельмер у цій ситуації?

• Чому ж так закам’‎яніла Нора, адже Хельмер простив її?

• Як ви оцінюєте рішення Нори залишити свій дім?

• Які права відстоює героїня: жінки чи людини?

• Чи, можливе, на вашу думку, повернення Нори в сім’‎ю? Якщо так, то за яких умов?

4. Слово учителя

— Особливість аналітичної драми полягає у тому, що, попри зовнішнє благополуччя, у житті головних героїв існує конфлікт, таємниця, що певний час залишається не розкритою. Але виникають обставини (загроза збоку Крогстада) — і таємницю розкрито. Композиція п’‎єси дозволяє побачити зовнішній конфлікт — шантаж Крогстадом Нори — і внутрішній — бажання Нори розповісти про все чоловікові та великий страх це зробити.

5. Проблемне запитання

• Як вислів Соломона стосується головної героїні Нори: «Мудра жінка будує свій дім, а безумна своєю рукою руйнує його»? До яких жінок належить героїня — до мудрих чи безумних? Відповідь обґрунтуйте.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа «Продовж речення»

— Фінал п’‎єси для мене...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Навчитися характеризувати особливості конфлікту п’‎єси.

2. Підібрати цитатні характеристики до образів твору.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.