Бернард Шоу «Пігмаліон». Особливості світогляду Б. Шоу - IІ семестр

Бернард Шоу «Пігмаліон». Особливості світогляду Б. Шоу - IІ семестр

Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік

Мета: формування предметних компетентностей: визначити основні віхи життєвого й творчого шляху, особливості світогляду письменника Б. Шоу; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, критичного мислення; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення висловлювання інших; інформаційної: формувати вміння визначати основне та роль деталі в тексті; розвивати навички роботи з книгою; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: біографія, світогляд, засоби комічного, «філологічна п'єса».

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, українська та англійська мови.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до біографії, до твору, презентація.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивна вправа «Дерево рішень»

Як можна розв'язати проблему Нори?

Наслідки

Рішення І

Рішення ІІ

Рішення ІІІ

Розлучитися, зайнятися своєю справою, жити в дому батька

Примиритися з чоловіком заради дітей

Залишитися в родині, але поставити чоловіка в жорсткі умови, які він висував спочатку до неї

Позитивне

не буде під моральним тиском чоловіка

сім’‎я буде разом

родина разом, гордість збережена

Негативне

залишиться без матеріальної підтримки й без дітей

треба зламати свою гордість, принизитися

це не буде справжньою щасливою сім’‎єю, а тим же «ляльковим домом», тільки таким, у якому всі ляльки пересварилися й не розмовляють

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Джордж Бернард Шоу — видатний англійський драматург, театральний критик, громадський діяч. Його драматургія стала одним із найпомітніших явищ літератури кінця ХІХ — першої половини ХХ ст. Він єдина людина, яка одночасно удостоєна і Нобелівської премії з літератури, і премії «Оскар» за сценарій фільму «Пігмаліон». Про це — на сьогоднішньому уроці.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Заслуховування повідомлень або перегляд презентацій про життя Бернарда Шоу

2. Опрацювання статті підручника з теми, відповіді на запитання та виконання завдань

3. Штрихи до портрета Б. Шоу (запис у зошитах)

Шоу народився 1856 р. в Ірландії, у родині дрібного службовця.

У 1871 році 15-річний Бернард починає працювати клерком. У 1876 р. переїздить до Англії.

Наприкінці 70-х років письменник остаточно обирає шлях професійного літератора.

Бернард Шоу ввійшов у літературу зрілою людиною. Його першими творами були газетні статті, критичні праці з питань музики, а також театральні рецензії.

У 1885 р. Шоу створює свою першу п’‎єсу «Дім удівця», з якої почалася «нова драма» в Англії.

Серед творів, написаних Б. Шоу до Першої світової війни, найширшої популярності набула комедія «Пігмаліон» (1912) і п’‎єса «Дім, де розбиваються серця». Вони започаткували новий період у творчості Шоу.

Коли Б. Шоу запитали про те, які 5 книг він би взяв із собою на безлюдний острів, драматург відповів, що взяв би 5 книг з чистими сторінками.

Письменник був вегетаріанцем і дожив до 94 років. У 70 років на питання «Як ви почуваєтеся?» він відповів: «Чудово, тільки мені докучають лікарі, стверджуючи, що я помру, якщо не буду їсти м’‎ясо». У 90 років на те саме питання він відповів: «Прекрасно, більше мене ніхто не турбує: ті лікарі, які мене лякали, що я не зможу прожити без м’‎яса, вже померли».

Б. Шоу ідеально поєднував гумор і глибокі спостереження, а його влучні й точні цитати підтверджують всю глибину його світогляду.

Афоризми Б. Шоу

Англія завоювала Ірландію. Що залишалося робити мені? Завоювати Англію.

Нобелівська премія — рятівне коло, яке кидають плавцю, коли він благополучно вибирається на берег.

Найбільший гріх у ставленні до ближнього — не ненависть, а байдужість; ось істинно вершина нелюдськості.

Той, хто вміє, робить, хто не вміє — вчить інших.

Тепер, коли ми навчилися літати у повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби, нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди.

Навчився говорити — значить виріс, навчився мовчати — значить порозумнішав.

Спробуйте отримати те, що любите, інакше доведеться полюбити те, що отримали.

Світ утворено з нероб, які хочуть мати гроші не працюючи, і дурнів, які готові працювати не багатіючи.

Любіть чоловіків. За кожним великим чоловіком завжди є жінка, яка в нього вірила. І любила по-справжньому.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Складання інформаційного ґрона «Бернард Шоу —митець і особистість»

Бернард Шоу: письменник, драматург, блискучий памфлетист, театральний та музичний критик, романіст, він завжди багато читав, подорожував і спілкувався, при цьому ставився з іронією і поблажливістю до людських вад і життєвих перешкод, мав неперевершений парадоксальний гумор.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Знати зміст п’‎єси Б. Шоу «Пігмаліон».

2. Підготувати повідомлення або презентацію «Міф про Пігмаліона та Галатею».







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.