Джонатан Свіфт «Мандри Лемюеля Гуллівера». Просвітницькі ідеї у творі
Мета: формування предметних компетентностей: визначити ключові ідеї Просвітництва, виявити їх у романі Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера»; розвивати словниковий запас старшокласників та навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування як в колективі, так і в групах; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Основні терміни та поняття: жанр, стиль.
Міжпредметні зв'язки: всесвітня історія.
Обладнання: портрет Дж. Свіфта, видання «Мандрів Гуллівера», ілюстрації до нього.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Сьогодні разом з Гуллівером ми продовжуємо мандрувати не тільки у просторі, а й у часі. Наше завдання — не тільки простежити мандрівні шляхи героя, а й відповісти на запитання: «Чому автор привів свого героя у країну, якої немає на жодній карті? Яку мету він переслідував?» Про це ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Літературна гра «Лови помилку»
✵ Батьківщиною Гуллівера був Лондон. (Ноттінгемпшир.)
✵ Ще з дитинства Гуллівер мріяв про те, що він стане багатим та знаменитим. (Він мріяв про морські подорожі.)
✵ Гроші, які надсилав батько, Гуллівер витрачав на їжу та розваги. (Він купував книги з мореплавства, математики, географи, природознавства.)
✵ За освітою Гуллівер був юристом. (Лікар.)
✵ Судно, на якому Гуллівер відплив з Брістоля 4 травня 1699 р., мало назву «Ластівка». («Антилопа».)
✵ Ліліпути не змогли забрати у Гуллівера його компас. (Окуляри.)
✵ Ім’я, що дали ліліпути Гулліверу, перекладали як Ведмідь-Гора. (Чоловік- Гора.)
✵ Гулліверу надали титул нардака — найнижчий титул у державі. (Це найвищий титул.)
✵ «Риси обличчя його гострі й мужні; ніс — орлиний, шкіра — оливково-смаглява, постать — струнка; у поводженні — велич» — так автор описав Гуллівера. (Імператора Ліліпутії.)
✵ Ворожих партій, котрі існували в Ліліпутії, було 3. (2.)
✵ Щоб отримати нагороду в Ліліпутії, потрібні були спеціальні знання, розум, вміння орієнтуватися в політиці й економіці. (Потрібно було вище за всіх стрибнути на канаті.)
✵ Гуллівер залишив Ліліпутію, бо він мріяв побачити нові країни, відкрити
нові світи. (Бо імператор віддає наказ його осліпити.)
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя
— Твір Дж. Свіфта посідає чільне місце в культурі Просвітницької доби. Автор прагне пробудити в читачеві почуття внутрішнього опору тим обставинам, які існують як звичайні й узаконені громадською думкою, але насправді не повинні бути такими. Обурений несправедливістю, що панувала у тогочасній Англії, письменник створює роман-пародію, роман-сатиру, читаючи який можна провести паралелі між Ліліпутією та Англією.
2. Опрацювання статті підручника з теми
4. Колективне створення Створення порівняльної таблиці
«Ліліпутія та Англія часів Дж. Свіфта»
Ліліпутія та Англія часів Дж. Свіфта
|
Ліліпутія
|
Англія часів Дж.Свіфта
|
|
Імператор Ліліпутія
|
Король Георг І, який правив Англією протягом 1714-1726 років
|
|
Імператорський палац
|
Королівський палац у Лондоні
|
|
Державні нагороди — синя, червона, зелена шовкові нитки
|
Ордени Підв’язки, Бані (Купола.), Св. Андрія
|
|
Політичні партії тремексенів та слемексенів, відрізнялися одна від одної тим, що прибічники однієї з них «дуже полюбляють низькі підбори, а іншої — високі».
|
Політичні партії Англії — віги та торі
|
|
Наступник ліліпутського трону, що мав один високий підбор, а другий низький і тому навіть трохи шкандибав
|
Сучасники Свіфта впізнавали принца Уельського, який загравав з представниками і торі, і вігів, не знаючи, кому віддати перевагу
|
|
Щоб дістати міністерську посаду, треба було взяти участь у змаганнях танцюристів на канаті
|
Міністерські посади діставали люди, які мали найбільше грошей або добре підлещувалися
|
|
Сторічна війна між Ліліпутією та Блефуску
|
Сторічна війна між Англією і Францією
|
|
Теоретичних суперечки ліліпутів про те, з якого кінця слід розбивати яйце
|
Боротьба різних релігійних конфесій
|
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
— Отже, спочатку роман «Мандри Гуллівера» ми сприймаємо як смішну, веселу казку про велетня і пігмеїв, але швидко розуміємо, що йдеться про найголовніше — про людину й суспільство. Автор показує мізерність державного життя, безглуздя політичної метушні і нездарність політиків. Саме ці Просвітницькі ідеї втілив у своєму твір письменник Дж. Свіфт.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати цитатний матеріал для характеристики образу Гуллівера.