УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ №1. «РІК БАЛАД»: ТВОРЧЕ ЗМАГАННЯ Й.В. ҐЕТЕ І Ф. ШИЛЛЕРА. ХУДОЖНЯ СВОЄРІДНІСТЬ БАЛАДИ Ф. ШИЛЛЕРА «ІВІКОВІ ЖУРАВЛІ» - ПРОСВІТНИЦТВО
Зарубіжна література 9 клас розробки уроків - 2017 рік
Мета: ознайомити учнів з історією творчого змагання Й. В. Ґете і Ф. Шиллера, легендарною основою балади «Івікові журавлі», проаналізувати ідейно-художні особливості твору; розвивати усне мовлення, аналітичне мислення, вміння аналізувати художній твір, уміння зіставляти та узагальнювати; прищеплювати інтерес до творчості Ф. Шиллера.
Компетентності, що формуються: предметні — уміння аналізувати художні особливості балади Ф. Шиллера «Івікові журавлі», визначати її тему та ідею, називати жанрові ознаки; ключові — спілкування державною мовою (уміння висловлювати думки, почуття, погляди), математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати таблицю)), уміння вчитися впродовж життя (уміння постійно поповнювати словниковий запас; користуватися різними джерелами довідкової інформації (словником)).
Обладнання: текст балади Ф. Шиллера «Івікові журавлі», портрети Й. В. Ґете та Ф. Шиллера.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
Традиція особистих змагань народилась в античній Греції. У країні проводили ігри (Піфійські, Олімпійські, Істмійські, Немейські), під час яких спортсмени, філософи, музиканти, поети демонстрували свої вміння, розум і таланти. Традицію античних змагань підхопили в Новий час. Одним із найвідоміших у XVIII ст. стало дружнє творче змагання Й.В. Ґете і Ф. Шиллера, під час якого поети «мірялися силами» у створенні балад. Унаслідок цих змагань світ побачила низка прекрасних творів. Один із них ми розглянемо на уроці, а також дізнаємося про подробиці творчого суперництва двох німецьких поетів.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ,
ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ
IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення учня
Учень, який виконував індивідуальне повідомлення, розповідає про «рік балад» — творче змагання Ґeme і Шиллера, його значення для світової літератури.
Слово вчителя
В основі балади «Івікові журавлі» лежить антична легенда про поета Івіка (жив у другій половині VI ст. до н. е.) — старшого сучасника всесвітньо відомого Анакреонта.
Про життя Івіка відомо мало. Встановлено, що він народився в грецькій колонії Регій (зараз — м. Реджо-Калабрія, що в південній Італії). Йому пропонували посаду у правителя Регія, але Івік залишив місто через політичні заворушення. Після цього поет тривалий час вів життя мандрівника, а зрештою приєднався до Анакреонта, який перебував при дворі правителя Полікрата Самоського (на острові Самос в Егейському морі).
Івік помер у своєму рідному місті, але існує легенда, згідно з якою поет загинув дорогою до Коринфа, де відбувались Істмійські ігри на честь бога Посейдона. За легендою, на Івіка напала зграя розбійників, у сутичці його було смертельно поранено. Вмираючи, поет подивився в небо і побачив зграю журавлів. З останніх сил він звернувся до птахів: «Будьте моїми месниками!» Розбійники посміялися з цих слів. Потім вони пішли до Коринфа дивитися змагання. Сидячи на місцях для глядачів, один із них побачив у небі журавлів і зі сміхом сказав товаришеві: «Ось летять месники Івіка». Публіка почула ці слова, розбійників схопили та допитали. Під час допиту вони зізнались у вбивстві. А фраза «Івікові журавлі» стала у греків приказкою. Її використовували, говорячи про якийсь злочин, розкритий через божественне втручання.
Виразне читання твору
Учні по черзі або в особах читають баладу Ф. Шиллера «Івікові журавлі».
Словникова робота (перевірка домашнього завдання)
Учні презентують складені вдома лексичні коментарі до тексту балади.
Бесіда
1. Яке враження на вас справила балада? Який її епізод вам здався найбільш зворушливим? Чому?
2. Де відбувається дія твору?
3. Коли вперше з’являються журавлі? Як їхню появу сприймає Івік?
4. Чому перед смертю Івік звернувся до журавлів?
5. Як ви розумієте слова друга загиблого поета: «А я ж гадав вінком із хвої / Славетні скроні увінчать!»? (Переможців змагань у Давній Греції нагороджували вінками з гілок різних рослин.)
6. Як ви вважаєте, для чого поет увів сцену з ериніями?
7. Як відзначив дослідник І. М. Семенко, Шиллер збагатив класичний для античності мотив відплати мотивом сили впливу мистецтва на душу людини: приголомшені виступом хору ериній, убивці видають себе. Чи згодні ви з дослідником? Обґрунтуйте свою позицію.
8. Чим завершується твір? Як ви вважаєте, чому Шиллер не зобразив суд і покарання душогубів?
9. Чим, на вашу думку, антична легенда привернула увагу Шиллера?
10. Які жанрові ознаки балади має вірш?
11. Які художні засоби в баладі допомагають надати дії напруженості й динамізму?
12. Чому Шиллер обрав для твору саме таку назву?
13. Сформулюйте тему та ідею балади.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ
Виконання завдання (робота в парах)
Спираючись на обговорення твору в класі, заповніть таблицю «Художні особливості балади Ф. Шиллера».
ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ БАЛАДИ Ф. ШИЛЛЕРА
Джерело сюжету |
|
Жанр, жанрові ознаки твору |
|
Основні художні засоби (з прикладами) |
|
Ключові образи |
|
Значення назви |
|
Тема |
|
Ідея |
Пари учнів представляють результати роботи. Клас доповнює їхні відповіді.
VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Підготуватися до контрольної роботи за темою «Просвітництво».