ЗОБРАЖЕННЯ РІЗНИХ СФЕР ЖИТТЯ (ІСТОРІЇ І СУЧАСНОСТІ, СТОЛИЦІ І ПРОВІНЦІЇ, НАРОДНИХ ЗВИЧАЇВ І КОЛА КУЛЬТУРНИХ ІНТЕРЕСІВ СУСПІЛЬСТВА ТОЩО) В РОМАНІ О. С. ПУШКІНА «ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН» - ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ

ЗОБРАЖЕННЯ РІЗНИХ СФЕР ЖИТТЯ (ІСТОРІЇ І СУЧАСНОСТІ, СТОЛИЦІ І ПРОВІНЦІЇ, НАРОДНИХ ЗВИЧАЇВ І КОЛА КУЛЬТУРНИХ ІНТЕРЕСІВ СУСПІЛЬСТВА ТОЩО) В РОМАНІ О. С. ПУШКІНА «ЄВГЕНІЙ ОНЄГІН» - ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ

Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. I семестр - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (знання про тематичне багатство роману О. С. Пушкіна (висвітлення різних сфер життя — історії та сучасності, столиці та провінції, народу та вищого світу); словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати загальнолюдські цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність; критичне мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі, толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: вміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурні: естетичний смак, читацькі інтереси, світогляд).

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.

Основні терміни й поняття: тематика, засоби виразності.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, образотворче мистецтво.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; фрагменти кінофільмів («Євгеній Онєгін», реж. Р І. Тихомиров, муз. П. І. Чайковського, СРСР, 1958; «Онєгін», реж. М. Файнс, Велика Британія та США, 1999); медіазасоби.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Роман О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» критики недаремно назвали «енциклопедією російського життя» першої половини ХІХ ст. Справді, разом із героєм ми відвідуємо пишний бал у столиці, театр, маєток провінційного поміщика; дізнаємося, як одягалися, що робили, у що вірили сучасники поета. Сьогодні ми досліджуватимемо тематичне й ідейне багатство цього видатного твору.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

ü Стисло перекажіть і прокоментуйте 5-6-ту глави роману

О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін».

ü Зачитайте продовження історії «Якби Онєгін відповів Тетяні взаємністю...».

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Міні-дослідження (робота в групах)

ü Наведіть цитати з роману О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін», у яких змальовано: 1-ша група — давню історію та сучасність; 2-га група — столиці та провінції; 3-тя група — народні звичаї та культурні інтереси тогочасного суспільства.

2. Аналіз образів літературного твору

Учитель. Антиподом головного героя в романі Пушкіна певною мірою є Ленський, який уособлює романтичний світ. Вихований на німецькій філософії, палкий поет повністю віддав своє серце коханню до Ольги Ларіної. Володимир товаришував із Євгенієм. Сварка між ним виникла несподівано, ні з чого. Євгеній образився на ленського тому, що той передав йому запрошення на іменини Тетяни й умовив поїхати. Онєгіну там стало нудно, незручно, і він вирішив помститися другові, залицяючись до його нареченої. легковажна Ольга прийняла його залицяння, ленський не стерпів образи й викликав кривдника на дуель. Закінчилася вона, як ми знаємо, трагічно — загибеллю ленського. Ольгу, кохану Володимира, у свою чергу, протиставлено її сестрі, Тетяні.

ü Складіть цитатну характеристику Ленського й Ольги та їхніх взаємин.

3. Аналіз літературного твору (евристична бесіда)

Учитель. У цих образах розкрито і характери дворянства, і тогочасний дух: час романтизму спливає... Якби Ленський залишився жити, швидше за все він став би звичайним сімейним поміщиком, як це описує поет, скотився б у прірву побуту та знудьгованого, безцільного життя.

ü Хто розпоряджався на дуелі, чому і як?

ü Чи міг Онєгін не прийняти виклику? Якщо міг, то чому не зупинився? Підтвердьте свої міркування цитатами. (Як Онєгін не намагався відмежуватися від світу, його пліток і пересудів, усе ж остерігався негативної думки про себе, залежав від неї. Свою честь він поставив вище за життя іншої людини.)

4. Сприйняття творів інших видів мистецтва

ü Перегляньте фрагменти двох кінофільмів. Зробіть висновки про режисерську й акторську майстерність митців кожної стрічки.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ МАТЕРІАЛУ

Аналіз образів літературного твору

ü Складіть порівняльну характеристику Онєгіна й Ленського.

Очікувана відповідь

Порівняльна характеристика Онєгіна й Ленського

Критерії порівняння

Онєгін

Ленський

Виховання й освіта

Домашні вчителі

Освіта в німецькому університеті

Приблизний вік героїв

23-24 роки, наприкінці роману — 26

18 років

Ставлення до сусідів-поміщиків і сусідська думка про героя

Зневажливе, зверхнє через різні інтереси, погляди на життя, спосіб проведення дозвілля; сусіди перестали через це та через крамольні реформи з ним спілкуватися, вважали його небезпечним

Ставився доброзичливо; сусіди вважали підходящим нареченим

Ставлення до світського життя

Набридли бали, розваги, плітки, флірти

Приймав, але особливо не захоплювався

Ставлення до подружнього життя

Вважав, що не створений для родини, що сімейне життя швидко набридне й він почне зраджувати; нічого немає гіршого, як ревнива дружина у сльозах

Вважав себе створеним для сімейного життя

Почуття кохання, пристрасті

Умів спокусити, але це для нього лише гра. Пристрасть відчув лише тоді, коли побачив у Тетяні світську заміжню даму

Щиро полюбив Ольгу, мріяв лише про неї

Ставлення один до одного

Ставився, як старший і досвідченіший, поблажливо

Онєгін був для ленського таємничим, загадковим, не схожим на решту молодиків; ставився щиро, приязно

Дружні розмови, суперечки

Полюбляв розмови про мистецтво, філософію й на інші серйозні та цікаві для нього теми

Цікавився розмовами з розумною, досвідченою людиною

Життєвий досвід

Досить значний

Відсутній

Чи почувався щасливим?

У чому вбачав своє щастя?

Не почувався щасливим, не знав, що йому потрібно для щастя, поки не закохався в Тетяну

У подружньому житті з коханою Ольгою

Висновок. ленський довірливо розкриває душу, а Онєгін вважає це маренням. Володимир «бажав сердечно» мати такого друга, а Євгеній поблажливо прийняв цю дружбу задля розваги. Чи вміє Онєгін узагалі дружити?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна стратегія «Одне слово»

ü По черзі додайте по одному-два слова до початого мною речення: «Російська дійсність розкривається автором у романі через... (образи, дії й учинки героїв, роздуми автора, ліричні відступи тощо)».

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: дочитати роман О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» до кінця, уміти переказувати, коментувати.

Індивідуальне: підготувати повідомлення (за можливості — презентації творчо-дослідницьких міні-проектів) «Новаторство О. С. Пушкіна в романі «Євгеній Онєгін»» й «Образи автора й літературного героя в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»».

Творче: підготувати інсценування «Освідчення Онєгіна і відповідь йому Тетяни».