КОНТРОЛЬНА РОБОТА №3 ЗА ТВОРЧІСТЮ О.С. ПУШКІНА - ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ І РЕАЛІЗМУ
Зарубіжна література 9 клас розробки уроків "Сучасний майстер-клас" - 2017 рік
Мета: перевірити рівень знань учнів за темою «Творчість О.С. Пушкіна»; розвивати логічне мислення, формувати вміння концентрувати увагу на виконанні завдання, застосовувати набуті знання; виховувати відповідальність, зібраність.
Компетентності, що формуються: предметні — уміння застосовувати знання з теми, виконувати завдання різних типів та рівнів складності; ключові — інформаційно-цифрова компетентність (уміння діяти за алгоритмом), уміння вчитися впродовж життя уміння планувати й організовувати власну навчальну діяльність; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію), спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття, висловлювати думки, почуття, погляди).
Обладнання: картки із завданнями у двох варіантах (кожному учневі).
Тип уроку: урок перевірки і контролю знань.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ
Варіант І
Початковий рівень
1. Як у літературознавстві називається період життя О.С. Пушкіна, коли молодого поета вислали з Петербурга в Україну за волелюбні вірші?
А Опальний період;
Б провінційний період;
В українське заслання;
Г південне заслання.
Відповідь: Г.
2. До якої тематичної групи лірики належить вірш О.С. Пушкіна «Я вас кохав...»?
А Громадянська лірика;
Б любовна лірика;
В пейзажна лірика;
Г філософська лірика.
Відповідь: Б.
3. Тему якого твору розробив О.С. Пушкін у вірші «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...»?
А Оди Горація;
Б сонета В. Шекспіра;
В сатири Ювенала;
Г вірша Дж. Байрона.
Відповідь: А.
4. Ознаки яких художніх напрямів поєднуються в романі О.С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»?
А Класицизму та романтизму;
Б романтизму та реалізму;
В класицизму та реалізму;
Г сентименталізму та романтизму.
Відповідь: Б.
5. Скільки глав у романі О.С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» (без урахування уривків з подорожі Онєгіна)?
А Сім;
Б вісім;
В дев’ять;
Г десять.
Відповідь: Б.
6. З чого починається роман «Євгеній Онєгін»?
А 3 портрета Тетяни;
Б з епізоду святкування іменин Тетяни;
В з роздумів Онєгіна про необхідність розважати хворого дядька;
Г з опису подорожі Онєгіна.
Відповідь: В.
Середній рівень
7. Установіть відповідність між характеристиками героїв роману «Євгеній Онєгін» і їхніми іменами.
1. Не міг він, хоч і як ми вчили,
Хорей од ямба відрізнить.
2. Слухняна завжди, непримхлива,
Весела завжди, як весна,
Як сни поетові, правдива,
Як поцілунок, чарівна...
3. Красунь, стрункий, як очерет,
Поклонник Канта і поет.
А Ольга Ларіна
Б Євгеній Онєгін
В Тетяна Ларіна
Г Володимир Ленський
Відповідь: 1 Б. 2А. ЗГ.
8. Установіть послідовність подій роману «Євгеній Онєгін».
А Євгеній повчає Тетяну та зізнається, що «не створений для раю»
Б Євгеній приїжджає до села і потрапляє на похорон дядька
В Володимир Ленський і Євгеній б’ються на дуелі
Г Володимир Ленський везе Євгенія знайомитися з Ларіними
Відповідь: 1Б. 2Г. ЗА. 4В.
9. Запишіть особливості «онєгінської строфи».
Відповідь: 1) загальна кількість рядків у строфі — 14; 2) рядки римуються між собою за схемою абаб (перехресне римування), ввгг (парне римування), deed (кільцева рима), жж (парна рима).
Достатній рівень
Прочитайте уривок із роману «Євгеній Онєгін» і виконайте завдання 10, 11.
Печальна, дика, мовчазлива,
Неначе сарна полохлива,
Вона росла в сім’ї своїй,
Немовби зовсім у чужій.
10. Запишіть, про кого йдеться в уривку. Назвіть художні засоби, які тут використав поет.
Відповідь: в уривку йдеться про Тетяну Ларіну. Автор використав епітети («печальна, дика, мовчазлива», «полохлива» ), порівняння («неначе сарна»), інверсію («сарна полохлива» ).
11. Стисло схарактеризуйте героїню, про яку йдеться в уривку.
Відповідь: Тетяна має піднесено-романтичну душу, здатна на сміливі вчинки (першою зізналася в почуттях до коханого), поводиться з гідністю (реакція на відмову Онєгіна), дотримується своїх принципів та ідеалів незалежно від обставин (лишилася вірною чоловікові попри кохання до Онєгіна; ставши світською панною, не відірвалася від рідних коренів, зберегла своє моральне обличчя).
Високий рівень
12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.
А Над чим мене змусили замислитися вірші О.С. Пушкіна.
Б Проблеми людських взаємин у романі О.С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»: чи актуальні вони сьогодні?
Варіант ІІ
Початковий рівень
1. У якому українському місті О.С. Пушкін прожив тривалий час, перебуваючи на засланні?
А У Полтаві;
Б в Одесі;
В в Харкові;
Г в Чернігові.
Відповідь: Б.
2. Який жанр вірша О.С. Пушкіна «До А. П. Керн» («Я пам'ятаю мить чудову...»)?
А Ода;
Б віршоване послання;
В елегія;
Г сатира.
Відповідь: Б.
3. До якої тематичної групи лірики належить вірш О.С. Пушкіна «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...»?
А Громадянська лірика;
Б любовна лірика;
В роздуми про поета і призначення поезії;
Г пейзажна лірика.
Відповідь: В.
4. Що поет ставить собі в заслугу у вірші «Я пам'ятник собі поставив незотлінний...»?
А Плекання добрих почуттів, звеличення свободи;
Б утвердження реалізму в російській літературі;
В виховання монарха та вищої знаті за допомогою слова;
Г формування в суспільстві поваги до літературної праці.
Відповідь: А.
5. Яка цитата є епіграфом до роману «Євгеній Онєгін»?
А Із поеми Дж. Байрона «Дон Жуан»;
Б із роману Руссо «Юлія, або Нова Елоїза»;
В із байки І. А. Крилова «Лебідь, рак та щука»;
Г із приватного листа.
Відповідь: Г.
6. У чому головний герой роману «Євгеній Онєгін» «був справжній геній»?
А В одурюванні людей;
Б у філософії та літературі;
В у «науці милування»;
Г у стрільбі з пістолета.
Відповідь: В.
Середній рівень
7. Установіть відповідність між характеристиками героїв роману «Євгеній Онєгін» і їхніми іменами.
1. Він серцем був невіглас милий,
Ще марева його манили,
І полонили юний ум
Нові для нього блиск і шум.
2. Спізнала досвідом великим,
Як волю взять над чоловіком
Та самовладне управлять,
І стала жити-поживать...
3. Він по-французьки, як годиться,
Міг розмовляти і писать,
Мазурку легко танцювать,
Умів незмушено вклониться...
А Володимир Ленський
Б Тетяна Ларіна
В Євгеній Онєгін
Г мати Ольги і Тетяни
Відповідь: 1 А. 2Г, З В.
8. Установіть послідовність подій роману «Євгеній Онєгін».
А Євгеній Онєгін знайомиться з Володимиром Ленським
Б Тетяну везуть на ярмарок наречених до Москви
В Євгеній і Володимир їдуть на іменини Тетяни
Г Тетяна Ларіна пише листа Євгенію
Відповідь: 1А, 2Г, ЗВ. 4Б.
9. Запишіть особливості жанру роману у віршах.
Відповідь: 1) великий обсяг; 2) поєднання ознак роману як епічного жанру (широке, багатопланове зображення життя героїв і суспільства) з віршованою формою; 3) важлива роль образу автора.
Достатній рівень
Прочитайте уривок з роману «Євгеній Онєгін» і виконайте завдання 10, 11.
Вони зійшлися. Тьма і промінь,
Пісні і проза, лід і пломінь
Ховають більше схожих рис...
10. Запишіть, про кого йдеться в уривку. Назвіть художні прийоми, які тут використав поет.
Відповідь: в уривку йдеться про Євгенія Онєгіна та Володимира Ленського. Для їхньої характеристики використано порівняння (герої порівнюються з тьмою і променем, піснею і прозою, льодом і пломенем) і протиставлення (антитеза «тьма і промінь, пісні і проза, лід і пломінь»).
11. Стисло запишіть, чому герої, про яких ідеться в уривку, знайшли спільну мову.
Відповідь: хоча Ленський — юний мрійник, а Онєгін — уже зріла людина, розчарована в житті, між ними багато спільного.
Обидва герої в селі мають репутацію вільнодумців; крім того їх об'єднує зневага до світського життя.
Високий рівень
12. Напишіть невеликий твір на одну з запропонованих тем.
А Покликання поета і призначення поезії в розумінні О.С. Пушкіна.
Б Мій улюблений персонаж у романі «Євгеній Онєгін».
III. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Підготуватися виразно читати вірші М. Ю. Лєрмонтова «Сосна», «І нудно, і сумно...», «На дорогу йду я в самотині...». Вірш «На дорогу йду я в самотині...» вивчити напам’ять.
Індивідуальне завдання. Підготувати цікаві факти про М.Ю. Лєрмонтова.
Випереджувальне завдання до уроку №36. Читати повністю роман М.Ю. Лєрмонтова «Герой нашого часу».