Роль Г. Ібсена в розвитку світової драматургії, його новаторство. Ляльковий дім як соціально-психологічна драма

Роль Г. Ібсена в розвитку світової драматургії, його новаторство. Ляльковий дім як соціально-психологічна драма

Зарубіжна література 9 клас ІІ семестр - розробки уроків

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Генріка Ібсена; розкрити його роль в світовій літературі як творця «нової драми» та показати специфіку його новаторства; розпочати цілісний аналіз п’‎єси Г. Ібсена «Ляльковий дім», з’‎ясувати первинне учнівське враження-розуміння твору; розкрити жанрово-композиційні особливості п’‎єси як соціально-психологічної драми; розвивати й вдосконалювати навички аналітико-інтерпретаційного дослідження тексту драматичного характеру; сприяти формуванню критичного мислення старшокласників.

Обладнання: фрагменти художнього фільму «Ляльковий дім», портрет письменника, тексти творів.

Бути самим собою або бути задоволеним собою.

Генрік Ібсен. «Пер Гюнт»

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вступне слово учителя. Генрік Ібсен (звертається увага на портрет митця) - найвідоміший норвезький письменник XIX століття. Завдяки йому розпочалося оновлення драматургії не тільки у Норвегії, а й в інших країнах світу. Літературознавці стверджують, що за своє довге життя Ібсен здійснив настільки вагомий внесок у розвиток норвезької національної літератури, що його порівнюють із здобутками в інших літературах романтиків, реалістів, символістів, натуралістів. Він був першовідкривачем, своєрідним оригінальним письменником, що зумів по-новому зобразити й витлумачити начебто вже відоме. Ідейні суперечки з сучасним йому суспільством стали для Ібсена головним випробуванням життя. Його персонажі - послідовні самотні люди, що воюють з усім світом, кидають виклик спокою й рутині більшості, не бояться сказати правду у вічі. Митець сподівався, що його думки, його біль зрозуміють читачі й глядачі. Генрік Ібсен здійснив переворот у царині драматургії і своєю творчістю могутньо штовхнув театр XX століття до нових обріїв. Три уроки поспіль ми будемо знайомитись зі здобутками великого норвежця й спробуємо оцінити й зрозуміти найкращий діамант у його літературній колекції - драму «Ляльковий дім».

Перегляд відеопрезентації «Генрік Ібсен»

Бесіда.

- Яке враження справило на вас знайомство з життєвим шляхом Генріка Ібсена? Що ви можете сказати про нього як про людину?

- Стисло розкажіть про основні віхи творчості Ібсена.

- Прокоментуйте наведені нижче вислови Генріка Ібсена. Хто, на вашу думку, в них відображений більше: Ібсен-людина чи Ібсен-митець?

1) «Я знаю про свій ґандж - нездатність близько, душевно сходитись з людьми, які вимагають, щоб ти був із ним відкритий...Я не можу змусити себе роздягатись перед іншими. І я відчуваю, що у взаєминах із людьми поготів не можу повністю виразити те, що втаємничене у глибині моєї душі і складає моє істинне «Я». Тож я охочіше замикаюсь у собі. »

2) «Я ніколи не погоджуся з тим, що свобода й політична свобода - поняття тотожні. Те, що Ви називаєте свободою, я називаю свободами, і те, що я називаю боротьбою за свободу, - ніщо інше, як невтомне, живе осягнення ідеї свободи. Інакше оволодіння свободою, котре не передбачає постійного її прагнення, є мертвим і бездушним. Адже саме поняття «свобода» тим і відзначається, що розширюється в міру того, як ми прагнемо його осягнути. Відтак, якщо у розпалі боротьби за свободу хтось спиниться і скаже: «Я надбав її», він насправді доведе, що її втратив.»

3) «... Під сварливою і паскудною оболонкою я завжди приховував глибоке ставлення до життя. я назавжди дистанціювався від своїх батьків, від усіх родичів, адже, не зміг змиритися із взаєминами, з огляду на які розумієш один одного лише наполовину».

- Як характеризує Ібсена вислів його сучасника В. Бергсе: «Зрештою, Ібсен був надзвичайно самовпевненим і часто проголошував, що творив не для сучасників, а для історії. Коли ж одного разу я наважився зауважити, що на це не може розраховувати жоден письменник, що навіть найбільші генії з плином століть призабулися, він кинувся до мене і, ледве стримуючи лють, вимовив: «Відчепись від мене зі своєю метафізикою! Якщо ти забереш у мене вічність, то забереш усе!»?

ІІІ. Аналітичне дослідження п’‎єси Г. Ібсена «Ляльковий дім»

Перегляд буктрейлера до п’‎єси «Ляльковий дім».

а) з’‎ясування первинних вражень-розумінь від прочитання п’‎єси Г. Ібсена «Ляльковий дім»

- Як читалась п’‎єса? Що в ній привернуло найбільше вашу увагу? Чому?

- Чим, на вашу думку, цей драматичний твір відрізняється від античної трагедії, п’‎єс Шекспіра, Мольєра та Гоголя, які ми вивчали раніше?

- Що у творі видалось вам дивним, незрозумілим?

- Як би ви визначили тему п’‎єси «Ляльковий дім»? Про що, по-вашому, вона?

- На які запитання ви хотіли б отримати відповіді у ході аналітичного дослідження?

Реальна основа твору.

Головна героїня драми мала реальний прототип — норвезьку письменницю Лауру Кілер. Вона для лікування свого чоловіка взяла в банку велику позику, оскільки він відмовився позичати гроші у свого заможного батька. Не змігши вчасно повернути позику і опинившись у скруті, жінка мало не зважилася на підробку платіжного векселя. Після одужання коханий чоловік дізнався про фінансові проблеми дружини. Під тиском оточення він розлучився з нею, забравши дітей. Лауру ж визнали душевно хворою та аморальною особою. Однак згодом пристрасті вляглися і сім’‎я відновилася.

б) аналітико-інтерпретаційне дослідження твору

- Схарактеризуйте композиційні особливості драми. Спробуйте створити її композиційну формулу. Які особливості композиції ви помітили порівняно з традиційною побудовою класичної п’‎єси?

Композиція п’‎єси «Ляльковий дім» має аналітичний характер. Аналітизм її полягає в тому, що твір розпочинається показом зовнішньої ілюзії щастя, а закінчується катастрофою. Драматург доводить, що злагода, комфорт, у яких живуть його персонажі, а також нібито доброзичливі взаємини між ними є оманою.

Тема твору — духовне пробудження людини, її прагнення вільно проявитися як особистість; становище жінки в суспільстві, бунт проти суспільної моралі.

Ідея — розкриття безправного становища жінки в чоловічому суспільстві; заклик до збереження сімейних стосунків, до злагоди й миру в родині; відновлення загальнолюдських цінностей.

Проблематика:

• жінка і суспільство;

• особистість і суспільство;

• багатство і бідність;

• кохання, шлюб, сім’‎я;

• відповідальність за свої вчинки;

• материнський обов’‎язок;

• людська гідність;

• сенс життя і щастя.

Головну увагу письменник зосередив на проблемі прав жінки, але побудова драми, система образів переконливо довели, що доля головної героїні відбила глибинні суперечності сучасного драматургові суспільства.

Жанр твору — соціально-психологічна драма, драма-дискусія.

ТЛ. Соціально-психологічний твір — це твір, у якому у складних, часто екстремальних життєвих ситуаціях, розкрито багатогранні характери героїв у всьому розмаїтті їхнього психологічного функціонування в контексті соціального середовища.

Драма-дискусія — це драма, у якій герої є носіями різних, але добре обґрунтованих поглядів. Конфлікт вибудовано на дискусії і впродовж п’‎єси її не закінчено, а, навпаки, загострено, фінал залишається відкритим.

У драмі Ібсена «Ляльковий дім» використано прийом ускладнення композиції подіями минулого — звернення до якоїсь великої таємниці, що колись була в житті персонажа. Композицію, яка передбачає викриття фатальних таємниць, що виявляють зовні благополучні, а, по суті, трагічні події твору, називають аналітичною композицією.

Автор використовує в «Ляльковому домі» принцип «кокона», з якого розмотується ціла низка несподіваних подробиць, важливих для розкриття характерів героїв. Також драматург уникає прямих оцінок своїх героїв і залишає незавершений. відкритий фінал.

- Поміркуйте, чому Ібсен залишає фінал твору відкритим?

- Яку роль відіграють у п’‎єсі авторські ремарки та рекомендації для декораторів та акторів?

- Схарактеризуйте особливості хронотопічних особливостей тексту. Де і коли відбуваються події, зображені у творі? Як ви вважаєте, що в п’‎єсі Ібсена відіграє визначальну роль - час дії чи її місце? Аргументуйте свої відповіді.

- Спробуйте створити опорно-смислову схему «Художній простір п’‎єси Генріка Ібсена «Ляльковий дім» та визначити в ньому місце героїв твору.

(Дія відбувається у квартирі Хельмерів)

Двері до кабінету Хельмера

Піаніно

Двері до передпокою

«На стінах гравюри»

«Затишна кімната обставлена зі смаком, проте недорогими меблями».

«На підлозі килими»

Вікно

«Етажерка з фарфоровими та іншими дрібничками»

Кахляна грубка

«Книжкова шафа з книгами в розкішних оправах»

Двері

Двері

Нора майже впродовж усієї п’‎єси знаходиться у цій кімнаті. Чому?

столик

Крісла

Глядачі

Кілька крісел і качалка

- Розглянемо жанрову специфіку «Лялькового дому». Звернімося до літературознавчих досліджень твору. Науковці визначають жанр цієї п’‎єси Ібсена як соціально- психологічну драму, «нову драму», «драму ідей». Користуючись підручником та текстом п’‎єси, спробуйте навести аргументи, що підтверджують ці наукові висновки. (Генрік Ібсен виводить на перше місце соціальні проблеми, пов’‎язані з підневільним становищем жінки у сучасній йому Норвегії, піддає критиці моральні устої та закони суспільства, які суперечать особистісній реалізації людини. Тому його «Ляльковий дім», як й інші твори, називають ще й аналітично-інтелектуальною драмою, де зіштовхуються різні ідеї, різні моралі, наявні у суспільстві. Специфічним є те, що сценічно вони втілюються у зображення життя подружжя Хельмерів. Новаторським здобутком Ібсена було те, що він принципово й послідовно піддав критиці моральні підвалини суспільства. До нього цього ніхто в драматургії не робив. Соціально-психологічною цю драму Ібсена називають через перенесення основної драматичної дії із зовнішньої проекції у внутрішній світ героїв, у їхні думки та переживання.)

Ібсенізмам називають новаторський метод у драматургії кінця XIX - початку XX століття. Його розробив у своїй творчості норвезький драматург Генрік Ібсен, автор «п’‎єс про людську душу».

В основі художніх принципів ібсенізму лежить дискусійність порушених у творі проблем і зображення актуальних для сучасників конфліктів. Прихильники ібсенізму відстоювали необхідність реалістичного змалювання повсякденного життя звичайних людей.

Послідовники Ібсена намагалися пояснити — проаналізувати — різкі повороти в долях своїх героїв, виходячи із соціальних причин. Водночас воші акцентували увагу не на зовнішньому драматизмі обставин, а на внутрішньому конфлікті в душах героїв.

Ібсен, здається, володів здатністю будь-яку загальноприйняту, абсолютно звичну ідею повернути до глядача несподіваним боком, показавши штучність і облудність тої чи іншої норми життя добропорядного товариства, викликавши цим хвилю і здивування, і обурення. Новаторський метод Генріка Ібсена отримав назву ібсенізм.

Перегляд початку п’‎єси за фільмом-спектаклем «Ляльковий дім» (1973)

(сцени повернення Нори з новорічними подарунками, діалог з Хельмером до приходу фру Лінне)

Бесіда

- Де і коли відбуваються події'? (Напередодні Різдва в квартирі Хельмерів.)

- Звідки повернулася Нора?

- Що ми дізналися про цю родину, переглянувши початок п’‎єси? Яку роль в цьому відіграє помешкання та речі, які його наповнюють?

- Схарактеризуйте стосунки між подружжям?

- Що вас здивувало? Що видалося штучним? Що вас обурило в ставленні Хельмера до дружини й поведінці Нори? Чому?

- Яким є ваше первинне сприйняття головних персонажів твору? Кому з родини Хельмерів ви більше симпатизуєте на початку п’‎єси?

- Як акторська гра Ентоні Хопкінса і Кетрін Блум увиразнила ваше уявлення про головних героїв?

- Чи такими ви їх уявляли, читаючи текст?

IV. Рефлексія

- Спробуйте визначити за початком першої дії, що не так в родині Хельмерів?

- Який план найбільше цікавить автора, зовнішній чи внутрішній? Обґрунтуйте.

- Подумайте над словами Г. Ібсена, взятими за епіграф до даного уроку. Яким чином вони пов’‎язані з авторським задумом «Лялькового дому».

- Визначте головну проблему п’‎єси. Чи можна вважати, що в ній Ібсен піднімає гендерні проблеми? Аргументуйте. Як це пов’‎язане зі становищем жінки у норвезькому суспільстві рубежа XIX-XX століть?

- Як би ви визначили сутність основного конфлікту драми Ібсена «Ляльковий дім»?

V. Аргументація й виставлення оцінок за урок

VІ. Домашнє завдання:

Ще раз переглянути зміст п’‎єси, дібрати цитати до характеристики Нори та інших персонажів твору







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.