Частина 3. Розвиток медіакомпетентності учнів: медіазаняття
Медіазаняття «Бути медіаграмотним — це модно!»
Бойко Світлана, учитель зарубіжної літератури, заступник директора з навчально-виховної роботи Миколаївської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 40 Миколаївської міської ради
|
Категорія учасників |
Здобувачі освіти 8-9 класів |
|
Мета |
Розвиток медіакомпетентності здобувачів освіти: формувати поглиблене розуміння щодо ролі, яку відіграє інформація в умовах сьогодення, розвивати вміння виокремлювати технології, які використовують мас-медіа з метою керування масовою свідомістю, розвивати критичне мислення щодо отриманої інформації, навичок для збору та аналізу достовірної інформації. |
|
Які навички/компетентності розвиває |
Медіаграмотність, критичне мислення, навички аналізу інформації, цифрова безпека, соціальна толерантність, |
|
Орієнтовний час тренінгу |
45 хвилин |
|
Медіаконтент (назви відео або інших матеріалів) |
Відео: |
4. Відповідь на проблемне питання.
5. Рефлексія («мікрофон» )
Перебіг заняття
1. Вступне слово вчителя
- Сьогодні є безперечним вплив медіа на формування світобачення людини, що суттєво впливає і на суспільство вцілому. А чи здатне сучасне суспільство протистояти інформаційним війнам, підривним політичним технологіям та іншим різновидам маніпуляції? Перш за все, для цього необхідно бути медіаграмотним: усвідомлювати медіа маніпуляції та передбачати їх наслідки.
Можливо, ми зараз не знаємо, якими будуть наслідки тих процесів, які відбуваються у вітчизняних і зарубіжних
медіа; для більшості громадян не зрозуміло, що українці повинні вітати й чому мусять протистояти. Але ми бачимо, що все більша присутність ЗМІ в суспільстві обговорюється скрізь — від перукарських салонів до університетів, від інтернет-форумів до ток-шоу на телебаченні. Медіаграмотність — це досвід, обговорення та дискусія щодо тенденцій та наслідків визначної ознаки нашого часу — все більшого впливу ЗМІ на суспільство.
- У 2010-му році в Україні ухвалена Концепція впровадження медіаосвіти (остання редакція 2016 року), згідно з якою з 2017 р. розпочався практичний етап навчання медіаграмотності, починаючи з дошкільних навчальних закладів.
2. Мотивація + проблемне питання
Завдання:
- прочитати вірш В.Щур (листок на парті)
Якщо хочеш щось ти знати?
Перестань ти горювати,
А залізь ти в Інтернет
Там є сайт, і не секрет
Є на ньому все, що треба
Від низин землі до неба.
Вся історія і факти,
Все є там і всі контакти!
«Вікіпедія» — любима,
Доведе вона до Рима!!!
Вікторія Щур (Фоміна)
- дати відповідь на питання:
а) яку пораду дає авторка вірша?
б) про яке найбільше, найпопулярніше електронне джерело інформації йде мова?
Вчитель: Ось сьогодні ми і розглянемо, чи все те, про що пишуть в інтернеті — правда, як розрізнити правдиву інформацію від фейку. І з’ясуємо, чи правду говорять, що БУТИ МЕДІАГРАМОТНИМ — ЦЕ МОДНО??
( проблемне питання)
3. Робота в групах.
3.1. Складання асоціативного куща до понять понять
«Медіа», «Цифровий простір», «Медіапродукт», «Медіаграмотність», «Контент»
Можливі відповіді :


Загальний висновок: якщо людина обізнана в цих термінах, знає їх значення, використовує у своєму житті, то можна казати, що людина розуміється на медіаграмотності.
3.2. Перегляд медіатексту «Соціальні медіа як джерело новин» та обговорення в групах окремих питань (відповіді на які є в переглянутому відео)
A) Чому соціальні мережі так притягують?
Б) Від чого залежить стрічка новин нашої сторінки у Фейсбук?
B) В чому особливість новин в Інстаграм і Твіттері?
Г) Від чого застерігає автор цього медіатексту?
- Перегляд медіатексту «Шість типів контенту у медіа»
та виконання практичної роботи за групами.
Завдання №1 групам : за зображенням встановити тип контенту: інформування, судження, пропаганда, зв’язок із громадськістю, соціальна реклама, комерційна реклама.
1.

2.

3.
Сергій знає, що всі мавпи — ссавці (і)
Петро сумнівається, що всі леви — хижаки (і)
викладачі впевнені, що всі студенти — здібні.
Хома вірить, що всі жінки — відьми (х)
4.

5.

6.

Правильні відповіді:
1. Інформування
2. Комерційна реклама
3. Судження
4. Соціальна реклама
5. Пропаганда
6. Зв’язок із громадськістю
Завдання №2 групам: за допомогою своїх гаджетів знайти приклади 2-х фактів і 2-х суджень (довести свою точку зору).
Наприклад:
Судження:
- Громадяни держави їдуть на заробітки, оскільки життя в країні «перетворилося на виживання»
- Сьогодні соціальні та традиційні медіа забирають більшість нашого часу
Факт:
- Друга світова війна закінчилася у 1945 році
- Земля — третя планета від Сонця
Завдання: Створення колективної пам’ятки «Як не потонути в інформаційному океані медіа?»
1) Не довіряй заголовку;
2) Фільтруй джерела: спирайся на авторитетні;
3) Не довіряй «випадковим» експертам;
4) Важливою є дата, коли була викладена інформація;
5) Пам’ятай про фотофейки ;
6) Відрізняй факти від суджень.
- Перевірка, доповнення складеної пам’ятки за посиланням:

4. Відповідь на проблемне питання.
Вчитель: Повертаємося до нашого проблемного питання: чи справді бути медіаграмотним модно?
Приблизні відповіді здобувачів освіти:
- Так, бути медіаграмотним — це не тільки модно, а й і необхідно. Треба бути пильними, адже свідомо оцінюючи будь-яку інформацію, ми не даємо будь-кому зробити з нас покірних зомбі. Пам’ятаймо, що інформаційна війна за наші голови й серця іде он-лайн цілодобово, і лише від нас залежить розумна протидія і опір цим атакам
- Тільки будучи медіаграмотним, ми зможемо оцінити величезний обсяг інформації, що кожного дня оточує нас, вимагає від нас уміння аналізувати інформаційні потоки
Заключне слово вчителя:
- Як не захлинутися у морі інформації та врятуватися від інформаційного цунамі? Як виокремити авторитетні джерела інформації? Чи Ви переконані, що факти, думки та судження — це зовсім різні речі? Чи Ви можете відрізнити інформацію від пропаганди? Якщо на ці питання можете дати відповідь, то Ви — медіаграмотна людина, а це — модно!
5. Рефлексія «Мікрофон»
Сьогодні на занятті:
- Я дізнався....
- Я навчився…
- Я зрозумів…
Список використаних джерел
1. «Бути медіаграмотним: десять необхідних компетентностей» — стаття проекту громадської організації «Детектор медіа», створеної 2010 року за підтримки Internews Network ( автор — Н.Лигачова) https://ms.detector.med.ia/med.iaosvita/post/18961/2017-05-24-buti-mediagramotnim-desvat-neobkhidnikh- kompetentnostei/
2. «Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін: Посібник для вчителя» / За ред. В. Іванова, О. Волошенюк, О.Мокрогуза — К.: Центр вільної преси, Академія української преси, 2016 https://www.aup.com.ua/upd/mo.pdf
3. Володимир Селезньов, «Як не потонути в інформаційному океані» https://enigma.ua/articles/yak ne potonuti v informat siynomu okeani
Посилання на схожі матеріали:
- Медіазаняття «Література крізь призму жартівника». (Лінгвістичний (літературний) мем як різновид медіатексту і його вплив на формування критичного та творчого мислення) — Розробки уроків
- Медіазаняття «Друковані видання: газета» — Розробки уроків
- Медіазаняття «Стоп маніпуляціям у ЗМІ» — Розробки уроків
Дата останньої редакції: 02 березня 2026