Частина 3. Розвиток медіакомпетентності учнів: медіазаняття
Медіазаняття «Медіа у моєму житті»
Дротенко Тамара, учитель зарубіжної літератури Рибаківського ЗЗСО І - ІІІ ступенів Коблівської сільської ради Березанського району
|
Категорія учасників |
Учні 8-9 класів |
|
Мета |
Розвиток медіакомпетеності учнів: уміння розрізняти поняття реклама, пропаганда, інформування, PR-кампанія для захиститу себе в умовах перенавантаження інформацією. Сформувати уявлення про медіа та інструменти впливу медіа на особистість |
|
Які навички/компетентності розвиває |
Медіаграмотність, критичне мислення, цифрова безпека |
|
Допоміжний та роздатковий матеріал |
Листи для фліпчарту, фломастери, стікери, постери |
|
Орієнтовний час тренінгу |
45 хвилин |
|
Медіаконтент (назви відео або інших матеріалів) |
Відео — Google |
План
I. Вступ
II. Визначення термінів «Медіа», «Біографія», «Медіа біографія»
III Складання власної медіа біографії
IV Інструменти впливу медіа на людину
V Рефлексія Використані джерела.
Хід заняття
Тема: « Медіа у моєму житті»
І. Вступ
Усі люди на планеті живуть і ростуть під впливом медіа. У різному віці ми використовуємо різні види медіа: книги, комікси, журнали, радіо, музику, телебачення, інтернет, мобільні телефони, комп’ютерні ігри.
Отже медіа завжди присутнє у нашому житті. Яке ж визначення цього терміну?
II «Визначення терміну» (робота у парах)
Учні на карточка записують визначення поняття, яке на їх думку є правильним. Учитель паралельно заповнює карточку з правильним визначенням. Після чого усі картки перемішуються. Один з учнів читає визначення, а усі голосують за правильне, на їхню думку, визначення.
Кінцевий результат вправи — формулювання терміну «Медіа»
Медіа (англ. media — засоби, способи) — канали та інструменти для зберігання, передавання й подачі інформації чи даних. У широкому практичному значенні функція медіа — передача будь-якої інформації з будь-якою метою.
Що таке медіа ми з’ясували. Тепер спробуємо пояснити таке поняття, як біографія, медіа біографія.
Біографія (грец. — життя, пишу), також життєпис — опис життя якої-небудь людини. В основі біографії — описання життя, творчості тощо.
Існують різні види біографій: художня, наукова тощо.
Життєпис дає можливість на основі фактичних даних простежити процес формування людини у зв’язку з суспільними умовами певної історичної епохи.
Що ж таке медіа біографія?
Комбінація цих двох понять
Отже першим нашим завданням буде створити особисту медіа біографію
III «Моя медіа біографія»
Завдання: пригадайте ваше дитинство: які медіа та який
медіа контент були для вас важливими? Що залишило у вашій пам’яті слід? Згадайте позитивний і негативний досвід та ваш вік, коли ви користувались цим контентом?
Моя медіа біографія
позитивне
вік
негативне
Порівняйте вашу медіа біографію з медіа біографією вашого партнера. Які подібні і відмінні риси ви побачили?
Приклади медіа біографій збираються і візуалізуються.
Питання для обговорення:
✵ Яким був емоційний вплив різних медіа на вас і чому?
✵ Що змінилось з роками?
✵ Які ваші улюблені медіа зараз?
✵ Які причини подібності і відмінності?
✵ Які медіа впливають на вас особисто і чому так важливо про це думати?
✵ Які ваші висновки?
Отже усі види медіа впливають на людину, іноді це очевидно, а іноді завуальовано. Іноді люди свідомо дозволяють впливати на себе, а іноді просто не помічають цього впливу. У сучасному світі дуже важливо уміти взаємодіяти з медіа. Саме ці вміння і є медіаграмотністю. Так як грамотність — це уміння читати та писати, то медіаграмотність — сукупність знань, навичок та умінь, які дозволяють людям аналізувати, критично оцінювати і створювати повідомлення різних жанрів і форм для різних типів медіа, а також розуміти й аналізувати складні процеси функціонування медіа в суспільстві, та їхній вплив.
IV Інструменти впливу медіа на людину
Основним поняттям медіаграмотності є інформація, яку отримує кожен із нас.
Але слід розрізняти те, яким чином і з якою метою нас інформують.
Наступні категорії, з якими ми спробуємо розібратись — це інформування і пропаганда
На фліпчарті розміщено дві колонки
|
Інформування |
Пропаганда |
Завдання: дібрати слова-асоціації до цих категорій
|
Інформування |
Пропаганда |
|
Повідомлення |
Вплив |
|
Знання |
Агітація |
|
Просвіта |
Заклик |
|
Опис подій |
Реклама |
|
Спілкування |
Оцінка |
|
Обєктивність |
Зміна думки |
Інформування — інформує, пояснює, але не дає готових рішень
Пропаганда — інформує, пояснює, запевняє, але компроментує, маніпулює
Чи відповідає визначення тим стікерам, які наклеєно на фліпчарті, щоб ви змінили?
Відскануйте код і перегляньте відео.

Підтвердить чи спростує воно наші висновки.
Існують також такі інструменти медіа як реклама і PR-кампанія.
Робота з поняттями «реклама», «піар», «зв’язок з громадськістю».
Наступна наша вправа пов’язана саме з цими категоріями
V Вправа «Знайди відповідності» (робота у групах або парах)
На отриманих постерах знайти вищезгадані інструменти і прикріпити стікери з назвами до кожного.


VI Рефлексія «Чоловічок»
Кожен учень з листка паперу руками вириває чоловічка.
На частинах тіла діти пишуть враження
Права рука — кому допоміг сьогодні, або з ким краще
співпрацював
Ліва рука — що відчув
Ноги — що допомогло у досягненні мети заняття
Голова — над чим замислився
Використані джерела
1. Розуміння медіа: основи медеіаграмотності. Навчальний посібник для викладачів: ЗМІ та медіаграмотність, 160 с. URL:http://www.aup.com.ua/ml/MILTraining_Materials_ru.pdf
2. Медіаосвіта та медіаграмотність : В.Федоров/вид: Кучма, 2004, 360 с. URL:http://phdseminars.narod.ru/olderfiles/1/Fedorov_AV_Mediaobrazovanie_i_medi-27310.pdf
3. Медіаграмотність: практичний навчальний посібник для вищих навчальних закладів закладів з медійної та інформаційної грамотності: укладач С.Штурхецький/ проект IREX Europe, 2018, 155 с. URL: https://docplayer.ru/79611166-Mediagramotnost-prakticheskoe-uchebnoe-posobie-dlya-vysshih-uchebnyh-zavedeniy-po-mediynoy-i-informacionnoy- gramotnosti.html
Посилання на схожі матеріали:
- Медіазаняття «Стоп маніпуляціям у ЗМІ» — Розробки уроків
- Медіазаняття «Інформаційна прірва» 7-9 кл. — Розробки уроків
- Медіазаняття «Як жити в умовах інфодемії або «Як одягнути захисні маски на мозок» ?» — Розробки уроків
Дата останньої редакції: 02 березня 2026