Розвиток медіакомпетентності учнів на уроках зарубіжної літератури - О. М. Казакова, Г. В. Пономаренко 2021 Головна

Частина 3. Розвиток медіакомпетентності учнів: медіазаняття

Медіазаняття «Як безпечно користуватись інтернетом та соціальними мережами?»

Поворозник Світлана, учитель зарубіжної літератури Калинівського ЗЗСО І - ІІІ ступенів Березанської селищної ради Березанського району

Категорія учасників

Учні 7-8 класів

Мета

Розвиток медіакомпетентності педагогів та учнів7-8 класів: навчити учнів безпечної поведінки на просторах Інтернету. Попередити негативні наслідки користування соціальними мережами

Які навички/компетентності розвиває

Медіаграмотність, Інтернет безпека, вміння користуватись соціальними мережами

Допоміжний та роздатковий матеріал

Комп’ютер з проектором, доступ до мережі Інтернет, мобільний телефон з доступом до Інтернету, картки з QR- кодом.

Орієнтовний час тренінгу

45 хвилин

Медіаконтент (назви відео або інших матеріалів)

Портали соціальних мереж Fаcеbook, Instagram, TikTok

План

I. Вступ

II. Основна частина

1. Небезпека, яка чекає в Інтернеті

2. Я та соціальні мережі

3. Робота з QR-кодами та коротка характеристика топ-3 найпопулярніших соціальних мереж.

III. Мозковий штурм: перегляд відео та обговорення 12 «золотих правил» користування Інтернетом.

IV. Заключна частина.

Використані джерела.

Хід заняття

I. Вступ

Доброго дня! Підніміть руку, будь ласка, ті, хто вчора користувався інтернетом? А сьогодні? Як ми бачимо, більшість з Вас є активними користувачами. А тепер підніміть руку ті, хто отримує задоволення від перебування у мережі? Користь? Як ми бачимо, інтернет допомагає нам, піднімає настрій.

Тепер час поговорити з собою. Дайте відповідь собі на питання: Чи ображали вас інші користувачі? Чи зустрічали ви неприємну інформацію? Чи псувався ваш настрій після перебування в Інтернеті?

Ми прийшли до висновку, що Інтернет багато що може, як позитивного так і небезпечного.

II. Основна частина

1. Ворога необхідно знати в обличчя, тому познайомимося з різновидами онлайн-небезпек

Робота у групах (Зайдіть за посиланнями, ознайомтеся з матеріалом та за допомогою динамічного сторітейлінгу повідомте інформацію іншим групам).

✵ Комп’ютерні віруси

https://sites.google.com/site/diresideinaction/komp-uterni-virusi-ta-ieh-osnovna-harakteristika

✵ Кібер-хуліганство

https://sites.google.com/site/vebkvestbezpecnijinternet/kiber-huliganstvo

✵ Кібер-булінг

https://www.unicef.org/ukraine/cyberbulling

✵ Кібер-грумінг (входження у довіру до дитини з метою використання її у сексуальних цілях) https://steblivska-gromada.gov.ua/news/1603878517/

✵ Грифери. Інтернет-шахраї, які заважають учасникам он-лайн-ігор спокійно грати.

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93 %D1 %80%D1%96%D 1 %84%D0%B5%D1 %80

Статистика свідчить, що чим більш дорослою стає людина, тим безпечніше вона поводить себе у віртуальному світі. Памятайте про можливі загрози та розповідайте про них друзям та родичам.

Я та соціальні мережі

Висока популярність соціальних мереж пов’язана з тим, що вони допомагають нам реалізувати природну потребу в соціалізації та самовираженні. Обмін повідомленнями і думками, публікація фото та картинок, дискусії у коментарях та «вподобання» формують для нас позитивні емоції. Та, крім позитивних якостей соціальних мереж, є багато проблем та загроз, які вони становлять.

Як ви вважаєте:

✵ Які позитивні та негативні наслідки масштабного розповсюдження Всесвітньої мережі?

✵ Навіщо створюються соціальні мережі?

✵ Які ви знаєте соціальні мережі?

✵ Чому, на вашу думку, соціальні мережі забирають так багато часу?

✵ Чи можна повністю відмовитися від соціальних мереж?

Соціальні мережі можуть негативно впливати на наш

фізичний стан, моральне та психологічне самопочуття, адже для користування соцмережами ми застосовуємо різні гаджети, а їхнє неправильне використання може стати причиною погіршення якості зору.

Окрім цього, соціальні мережі:

✵ Провокують зниження самооцінки та надмірну критику своєї зовнішності.

✵ Перетворюють прокрастинацію (відкладання справ на потім) на рису характеру.

✵ Людина відчутно втрачає здатність швидко приймати рішення та оцінювати ситуацію.

3. Робота з QR-кодами та коротка характеристика топ-3 найпопулярніших соціальних мереж

У яких соціальних мережах ви зареєстровані? Легкий доступ, широке розповсюдження дає можливість соціальним мережам поширюватись дуже швидко. Розробники соціальних мереж скорочують час на реєстрацію, роблять усе можливе для швидкого доступу. Наприклад, усім нам вже давно знайомі QR-коди. Увімкнувши камеру на телефоні або скориставшись спеціальною програмою, нам залишається лише навести камеру телефону на цей код і ми миттєво переміщаємось на Інтернет-сторінку, куди нас запросили. Без усіляких зусиль. Давайте поглянемо, куди «приведуть» нас ці qr-коди. (Перевірка qr-кодів за допомогою телефона з доступом до Інтернету)

Так, всі ці коди ведуть нас на головні сторінки топ-3 соціальних мереж в Україні — це Фейсбук, Інстаграм та ТікТок.

Чи користуєтесь ви цими соціальними мережами? Скільки часу ви проводите там? Які ваші основні цілі користування мережами? Чи відчуваєте ви залежність від користування соціальними мережами?

Наше спільне завдання — не відмовитися від соціальних мереж, а навчитися отримувати від них максимум користі. Вони мають стати одним із механізмів нашого розвитку, а не стіною, яка заважає бачити всі барви життя. В інтернеті та соціальних мережах є багато неправдивої інформації і нам потрібно вчитися її аналізувати.

ІІІ. Мозковий штурм: перегляд відео та обговорення» золотих правил» користування Інтернетом.

Пропоную переглянути відеоматеріал, який допоможе нам закріпити усю інформацію, яку ми сьогодні отримали.

(Перегляд відео)

Які висновки ви зробили? Давайте спробуємо сформувати «золоті правила» користування Інтернетом та соціальними мережами для того, щоб почувати себе в безпеці і бути досвідченним користувачем Всесвітньої павутини.

✵ Не повідомляйте нікому приватну інформацію стосовно себе і своїх рідних чи знайомих, тримайте паролі у таємниці..

✵ Відчуваючи небезпеку або переслідування, обов’язково зверніться до дорослих, яким ви довіряєте.

✵ Перш ніж зустрічатися у реальному житті з онлайн-знайомими необхідно порадитися з батьками і перевірити ретельно їх онлайн-репутацію. Бажано на першу зустріч піти зі знайомими чи друзями

✵ Не відкривайте електронні листи від незнайомих.

✵ Не піддавайтеся емоціям, будьте ввічливими. Під час онлайн-спілкування не застосовуйте текст, набраний у верхньому регістрі — це сприймається у мережі як крик.

✵ Не розсилайте «спам».

✵ З іншими так поводьтесь у мережі, як би ви хотіли, щоб поводилися із Вами!!!

IV. Заключна частина.

Дорогі учні! Я сподіваюсь, що сьогоднішня виховна година ознайомила вас із загрозами, з якими ви можете стикнутись у мережі Інтернет, навчила вас правильно користуватись соціальними мережами. Ми також з’ясували, що Інтернет — це зручно, швидко, класно і корисно, а вміння користуватись ним безпечно підвищує всі ці характеристики у багато разів. Будьте уважними, обережними та поділіться цією інформацією зі своїми друзями та близькими.

Використані джерела

Інтернет-ресурси:

1. Використання соціальних медіа на уроках : http://osvita.ua/school/method/technol/46076/

2. Інформаційний матеріал про «Безпеку в Інтернеті» : http://stepmnvk.net.ua/bezpeka-v-%D1 %96nternet%D1 %96.html

3. Безпечний Інтернет: як захистити дітей від кібербулінгу: https://naurok.com.ua/webinar/bezpechniy-internet-yak-zahistiti-ditey-vid-kiberbulingu

4. Інтернет-небезпека: поради вчителям для захисту учнів : https://naurok.com.ua/post/internet-nebezpeka-poradi-vchitelyam-dlya-zahistu-uchniv


Посилання на схожі матеріали:

Дата останньої редакції: 02 березня 2026

Пошук на сайті

📚 Асистент з літератури
Вітаю! Я допоможу вам розібратися з творами зарубіжної літератури — аналіз, образи героїв, біографії авторів. Просто напишіть наприклад назву твору чи автора. Про що запитаєте?
ШІ‑Асистент