М. Гоголь і Україна - шкільний твір

6 клас
ФАНТАСТИЧНІ ПОДОРОЖІ

«Между тем черт крался потихоньку к месяцу и уже протянул было руку схватить его, но вдруг отдернул ее...» Кому не відома ця історія, описана Гоголем у повісті «Ніч перед Різдвом»? Події, пов’язані з викраденням місяця, який чорт умудрився покласти до кишені, відбуваються на українському хуторі біля Диканьки. Гоголь так і назвав цикл повістей: «Вечора на хуторі біля Диканьки». У цих творах він створив поетичний образ України, овіяний повір’ями і легендами.

Гоголь добре знав Україну, її народ, звичаї, культуру. Він народився в містечку Сорочинці, Миргородського повіту, Полтавської губернії. Дитинство його пройшло в родовому маєтку на хуторі Васильєвка. Будинок Гоголів, невеликий, з колонами і двома вежами по кутках, стояв у тінистому саду. Перед будинком — квітники. Недалеко від панської садиби виднілися білі мазанки селян під солом’яними дахами. Узимку все було занесено снігом, а навесні і влітку степ був такий красивий, що неможливо було око відвести.

...Безкрайнім українським степом їдуть три вершники. Це Тарас Бульба із синами, їдуть вони до славного Запорожжя. У ньому живуть «горді і міцні, як леви, воїни», що хоробро захищали свої землі від іноземних загарбників, боролися з польськими панами. Який гарний степ, яким вони їдуть! Сильно й ніжно любить і цей степ, і всю прекрасну свою батьківщину Тарас Бульба. Немає нічого для нього святішого за бойове товариство, рідну українську землю. І тече по цій землі велика ріка. «Чуден Днепр при тихой погоде, когда вольно и плавно мчит сквозь леса и горы полные воды свои... Редкая птица долетит до середины Днепра. Пышный! Ему нет равной реки в мире...» Дніпро в Гоголя — уособлення величі його батьківщини, його України... «А как упоителен, как роскошен летний день в Малороссии (так в царской России называли Украину)!» — говорить Гоголь у повісті «Сорочинський ярмарок». Нагнулися від ваги плодів гілки черешень, слив, яблунь, груш. І в такий час поспішали із сіл і хуторів до містечка Сорочинці люди на ярмарок. Гоголь сам бував на цьому ярмарку. Він бачив, як тяглися нескінченною низкою чумаки з рибою, везли свої вироби гончарі. Про Сорочинський ярмарок Гоголь часто згадував, живучи в Петербурзі. Відтіля, здалеку, летів він думкою на рідну благословенну Україну і писав про все, що було добре знайоме і дороге його серцю із самого раннього дитинства. У творах Гоголя багато українських слів, які автор залишив без перекладу на російську. Слова ці допомагають відчути атмосферу українського побуту, культури.

В Україні відроджені Сорочинські ярмарки. І незмінно на них потішають народ гоголівські персонажі: і Черевик із Солохою, і Вакула, і чорт, і відьми.

Гоголь дуже вплинув на українську літературу. Тарас Шевченко високо цінував його творчість і присвятив Гоголю вірші.