Суперечливість і трагічність образу Понтія Пілата (за твором М. Булгакова «Майстер і Маргарита») - шкільний твір

11 клас
З РОСІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Михайло Булгаков народився в Києві в сім’ї професора Духовної семінарії. Віра в Бога в сім’ї не була предметом розмов. Вона була органічною складовою стосунків між членами родини, основою виховання дітей.

У своїй творчості письменник часто звертався до теми віри, боротьби добра і зла, Бога і Диявола. У романі «Майстер і Маргарита» Михайло Булгаков створює три світи, які пов’язані між собою. Перший — міфологічний, або біблійний, другий — сатиричний, третій — фантастичний.

Відомо, що в Новому Завіті Біблії є чотири Євангелія, чотири варіанти історії діянь, суду і страти Ісуса Христа. У своїй книзі Булгаков створює п’ятий, і в його викладі відома історія стає до того земною, що не викликає жодних сумнівів у її правдивості. Здається, що саме так і відбуватися ті давні події, як їх описав Майстер.

Понтій Пілат — державний діяч і тонкий політик. Колись він був хоробрим воїном, умів цінувати мужність, відвагу і сам не знав страху. За це його призначили на високу посаду, і Понтій Пілат переродився. Він оволодів мистецтвом брехати, лицемірити, думати одне, а говорити інше. А оскільки найчастіше мав справу з такими ж людьми, то повірив у силу саме таких стосунків, а не в силу нормальних людських почуттів, поривань.

Понтій Пілат вірою і правдою служить імператору Тиберію, хоча особа імператора не викликає в нього особливої поваги. Як тільки прокуратор згадає лису голову з рідкозубим вінцем, круглу виразку на лобі, беззубий рот з відвислою нижньою губою — «із його слухом відбувалося щось незвичайне — неначе десь заграли тихо і грізно сурми і дуже ясно почувся гугнявий голос, який тягне слова: «Закон про образу величності...» І одразу в голові Пілата проносяться думки: «Загинув! Загинули!»

Він боїться не за життя, а за кар’єру. І коли йому доводиться вирішувати, чи ризикнути кар’єрою, чи відправити на смерть Ієшуа, який підкорив його своїм розумом, дивною силою свого слова, він обирає друге.

Він злякався і цим страхом прирік себе на вічні муки совісті. Виправдати його моральне падіння не можна ніякими обставинами: складною, неприємною посадою, головним болем, страхом перед життєвими обставинами. Для Булгакова кожна людина — це духовна особистість, і якщо ми хочемо зберегти свою душу, то зробити це можемо тільки одним способом: бути в злагоді з самим собою, не зраджувати свого високого призначення на землі. Людина повинна бути відповідальною за свою долю, а в умовах жорстокого вибору виявляється істинна сутність людини.

Пілат на своїй службі імператору звик до брехні. Уперше в житті він не розуміє, чому Ієшуа не рятує своє життя, а чесно і прямо відповідає на всі запитання прокуратора.

Прокуратор бачить перед собою невинну людину і намагається у розмові підказати Ієшуа правильні відповіді: «Відповідай! Говорив? Або... не... говорив?.. — Пілат вимовляв слово «не» трохи довше, ніж це належить робити на суді, і поглядом неначе передавав Ієшуа думку, яку хотів, мабуть, навіяти арештантові».

Як досвідчений політик, розмовляє він і з Каїфою, намагаючись вплинути на рішення первосвященика, але так, шоб не накликати на себе ніяких підозр.

Та в обох випадках він отримує поразку. Ієшуа у своїй абсолютній чесності просто не розуміє Прокуратора, а Каїфа скоріше прирече іудеїв на загибель, ніж дозволить, щоб проповіді Ієшуа дійшли до вух народу.

Трагедія Понтія Пілата в тому, що він вірить у вічне життя. Прокуратор знає, що прийде час — і він стане перед найвищим суддею, який не повірить брехні, виправданням, вивертам. За кожне слово, за кожний вчинок доведеться відповідати, і смерть невинного, святого чоловіка буде довіку лежати на совісті Пілата.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.