Дочка і мати Ларіни - шкільний твір

9 клас
ЛІТЕРАТУРА XIX СТОЛІТТЯ

От цікаво, чому тема сформульована «Дочка і мати Ларіни», адже дочок дві?

Пушкін казав про старшу, що вона у рідній сім’ї здавалася чужою дівчинкою. Як на мене, то Тетяна не здавалася, а була чужою дівчинкою, зовсім не схожою на своїх батьків і тим більше на сестру.

Старша дочка народилася не в найщасливіший період життя матері, яку не спитали, чи хоче вона заміж, чи подобається їй наречений. Молода дружина плакала, страждала, ледве не розлучилася з чоловіком... Потім зайнялася господарством.

Дочка від нелюбого чоловіка, старша за віком, Тетяна не стала улюбленицею матері, і після народження її доручили няні. На щастя, та не могла навчити свою вихованку дворянської манірності і пустої балаканини. Сільська віддаленість позбавила дівчинку від компанії інших панночок, а нестачу спілкування надолужили книги:

Ей рано нравились романы;

Они ей заменяли все...

Вона закохувалася в оманливий світ оповідей Річардсона і Руссо.

Наступним вихователем і подругою Тетяни стала природа: ранні підйоми, ще до сходу сонця, і влітку й узимку... Простота й природність вигідно відрізняють Тетяну від матері і сестри — цих копій московської панночки.

У роки своєї юності Pachette (так називали Ларіну-матір) книжок не читала, але чула про них від московської кузини — княжни Аліни. Вона завжди була одягнена за модою і до лиця, писала «кров’ю ... в альбоми ніжних дів», російську Н як N французьку вимовляти вміла в ніс... Ставши сільською баринею, вона передала московську «науку» молодшій дочці Ользі. Та була гарною ученицею.

С послушной куклою дитя

Приготовляется шутя

К приличию — закону света,

И важно повторяет ей

Уроки маменьки своей.

Подібно до того як мати Ларіна забула «славного франта» і «гвардії сержанта», Ольга швидко втішилася після загибелі Ленського:

Увы! Невеста молодая

Своей печали неверна.

...Улан умел ее пленить,

Улан любим ее душою...

Звичайно, й Тетяні довелося вийти заміж не за коханого, а з волі батьків:

Меня с слезами заклинаний

Молила мать; для бедной Тани

Все были жребии равны...

Я вышла замуж..

Люди різні, а життя однакове... Ні старша Ларіна, ні її дочки не винні в тому, що їхня доля була визначена заздалегідь. Мабуть, навіть щасливішою є доля Ольги та її матері, завдяки тому, що світське виховання зробило їх такими неглибокими, з короткою пам’яттю.

Тетяні такого не випало.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.