Дружба і любов у поемі Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі» - Твір Зарубіжна література

ШОТА РУСТАВЕЛІ

Ці почуття лейтмотивом проходять через усю поему Шота Руставелі «Витязь у тигровій шкурі». Для грузинського народу ця книга стала народною реліквією, основою для створення народних пісень, переказів. Це така ж пам’ятка грузинської літератури, як «Слово о полку Ігоревім» для українців чи «Божественна комедія» Данте для італійців.

Перед нами виникають картини придворного життя, що пов’язане ,із біографіями героїв — Автанділа, який закоханий у доньку арабського царя Ростевана Таріела, що дістав прізвисько Витязь у тигровій шкурі і прагне любові доньки індійського царя Фарсадана — Нестан - Дареджан. Допомагає обом лицарям у борні їхній друг — царевич Нурадін -Фрідон, володар Мулгазанзару.

Навіть враховуючи нинішні засоби пересування, важко уявити ці відстані—Аравія, Індія, Грузія, Персія.

Та виявляється, героям поеми вони до снаги, як і подвиги заради кохання і дружби. Саме дружба є одним із положень морально-етичного кодексу лицарства, створеного Руставелі: Та коли тобі помоги Я не зможу поянить, Хай ніколи супокою Не зазнаю і па мить.

Герої проходять у своїй боротьбі за кохання тяжкі випробування. Визволено з каджетського полону наречену Таріела, Нестан-Дареджан, Фрідон справляє їм пишне весілля, обдаровуючи щедро і багато. Автанділ допоміг Таріелові, тож і Таріел горить бажанням:

Ти ж бо знаєш, як завзято

допоміг нам Автанділ,

І йому взаміну прагну помогти я,

скільки сил, —

йди спитай у нього — може,

просить помочі для діл.

Він мій пал згасивши,

гине сам у полум’ї горнил.

Та для Автанділа святою справою є утвердження Таріела як володаря царства, а вже потім — уладнання своїх особистих справ: Я одне бажання маю, — і тобі б я побажав, Щоб ти в Індії патроні над народом владував, Щоб сиділо поруч тебе сонце в сяйві цпот і слав, Щоб злочинців супротивних ти дощенту подолав. Лиш тоді, коли звершиться прагнення моє святе Я в Аравію поїду, стріну сонце золоте.

Але Таріел благородно відкидає це бажання Автанділа, і тільки після його одруження приймає його допомогу, що підтверджують і слова українського поета Микола Бажана: «не визнаючи переваг чи непереборних перетинок між расами й племенами, почуття братньої самовідданої дружби об’єднує своїх героїв».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.