ПЛАНИ - Ш. ПЕРРО, Г. К. АНДЕРСЕН, С. МАРШАК - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - 5 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Порівняльна характеристика казок «Попелюшка» Ш. Перро та братів Грімм

1. Спільні риси між казками. (В обох казках зображено тяжку долю пасербиць, працелюбність, красу, доброту, щирість, милосердя цих героїнь. Наприкінці обох казок Попелюшка стала щасливою, одружившись із принцем.)

2. Особливості кожної з казок. (У казці братів Грімм зображується хвороба та смерть матері. На прохання доньки батько привіз їй з ярмарку не коштовності та дороге вбрання, а горіхову гілочку, яку вона посадила на могилі матері. Деревце виросло, і біленька пташка, що прилетіла туди, заспокоювала бідну дівчину. Окрім того, пташка виконувала всі бажання дівчинки. На бал Попелюшка теж з'явилася за допомогою пташки. Біленька пташка весь час була на заваді того, щоб хтось із дочок мачухи не став королевою. Вона навіть очі виклювала злим сестрам, тим самим покаравши їх за карколомність. Незважаючи на те що старша донька мачухи відрізала палець, а менша — п'яту, черевичок однаково був замалий для них. Окрім того, черевичок у німецькій казці був золотий, а у французькій — соболиний.)

3. Причини популярності казки про Попелюшку. (Цей сюжет є «мандрівним». А популярність його пояснюється тим, що за всіх часів тема незаслужених страждань і несправедливого ставлення оточуючих, поваги до працелюбства, гідної нагороди за важку працю і доброту була і залишається дуже важливою.)


Реальне та фантастичне у казці Г. К. Андерсена «Снігова королева»

1. Мета використання елементів фантастики у казці. (Фантастичні елементи використовуються у казці з метою привернення уваги читача, зацікавлення його, збудження уяви.)

2. Елементи фантастики у казках народів світу. (Це чарівники, феї, різноманітні перетворення, звірі, птахи, які розмовляють людською мовою, тощо.)

3. Риси реального та фантастичного у казці Андерсена «Снігова королева». (Реальне: життя містечка, бідність людей, їхній побут, зміна пір року, принци та принцеси тощо. Фантастичне: «сатанинське дзеркало» та його власники, властивості дзеркала, перетворення серця на крижину, Снігова королева, звірі, птахи, що вміють говорити людською мовою, сни, що блукали в палаці, тощо).


Особливості п'єси С. Маршака «Дванадцять місяців»

1. Драматургічні елементи у творі. (Основу драми складає дія, що розгортається в теперішньому часі через конфлікт та у формі діалога. У творі є монологи персонажів. «Голос» самого автора відчувається в ремарках.)

2. Основний конфлікт п'єси. (Протистояння добра і зла. У п'єсі це протистояння втілюється на прикладі протиставлення характерів мачухи та її доньки характерові пасербиці.)

3. Казкові мотиви твору. («Мандрівний сюжет» — протиставлення рідної дочки мачухи та її пасербиці; звірі, що розмовляють людською мовою; чарівні предмети (перстень); чарівні помічники (дванадцять місяців); чарівні перетворення (мачуха та її донька перетворилися на собак); чарівні події (фантастично швидкі зміни пір року); перемога добра над злом, що є характерним ялі казок.)