Сонет «Голосівки» А. Рембо - яскравий зразок символістської лірики - ЗРАЗКИ ТВОРІВ - П. ВЕРЛЕН, А. РЕМБО - ІЗ ПОЕЗІЇ ФРАНЦУЗЬКОГО СИМВОЛІЗМУ. СИМВОЛІЗМ ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ НАПРЯМ ОСТАННЬОЇ ТРЕТИНИ XIX - ПОЧАТКУ XX СТ. ОСНОВНІ ЕСТЕТИЧНІ ПРИНЦИПИ ТА ПОЕТИЧНЕ НОВАТОРСТВО СИМВОЛІСТІВ - 10 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Коли звучить ім'я митця, обов'язково якийсь його твір спливає у пам'яті першим. Якщо згадати Артюра Рембо, то першим віршем, що асоціюється з іменем поета, буде сонет «Голосівки». Чому так? Мабуть, річ у тому, що ця поезія, як яскравий приклад символістської лірики, була не тільки зразком магії слова, а й зразком магнетичного впливу особи автора. Він запропонував небачений до цього погляд на Всесвіт, що відкрив його більш об'ємно, багатомірно, оригінально, навіть екзотично.

Рембо успадкував бодлерівську ідею «відповідностей» у природному храмі. На її основі молодий поет створив свою концепцію «яснобачення». Його Всесвіт під таким кутом зору був позбавлений як причинно-наслідкових зв'язків, так і об'єктивних закономірностей. Погляд, відверто кажучи, революційний.

Революціонером поет став і стосовно жанру «Голосівок». Твір, визначений жанрово як сонет, заперечує притаманні йому традиції: чіткість ритму, строгість у виборі теми, стриманість. Сонет Рембо пропонує нове бачення світу, поет зовсім інакше створює поетичний образ. У ньому кольори, запахи і звуки є відповідниками одне одного. Заяви поета категоричні: «А чорне, біле Е, червоне І, зелене У...»

Світ у Рембо ділиться на п'ять сфер, кожній відповідає певний колір, предмети і явища світу, голосна буква і певний душевний стан. Поет намагається визначити колір та символічне значення голосного звуку. Автор вважав єдиним цілим природу і людину. Людина сповнена асоціаціями та відчуттями, які складаються із звуків, образів та кольорів. Природа також є живою істотою зі своїми звуками та кольорами. І поету дана можливість її чути.

Звук «А» викликав у Рембо асоціації з чорним кольором, жорстокістю, смертю. Білий колір викликав асоціації з звуком «Е» та почуттям гідності, гордості, моральної чистоти. Звук «І» поет пов'язував з червоним кольором, а почуттями, які він вважав червоними, були сміх, гнів, шаленство. Зелений колір у свідомості поета відповідав звуку «У» і був пов'язаний з відчуттям спокою, безтурботності та щастя. А звук «О» — з синім кольором та почуттям неземної любові. Отже, у Рембо кожен звук має відповідність певному кольору, певній емоції та відчуттю.

Рембо називав поета новим Прометеєм. Він, як і міфічний герой, викрадає вогонь. Тільки це вогонь таємничого знання. Мета поета — нове і небачене, заради якого потрібно змінитися самому тілесно і духовно. Світ сповнений цього потаємного знання, яке недоступне більшості. Лише поет може прочитати знаки і, переклавши їх мовою символів, донести до людства.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.