ПЛАНИ - КАЗКИ НАРОДІВ СВІТУ - 5 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Жанрова специфіка фольклорної і літературної казки

1. Казки як жанр фольклору. (Казка — один з основних жанрів народної творчості. Це епічний художній твір усного походження, в основі якого — захоплюючі розповіді про вигадані події та явища, котрі сприймаються і переживаються як реальні.)

2. Різновиди казок. (Загальноприйнятим є поділ казок на три групи: казки про тварин, чарівні казки, соціально-побутові казки.)

3. Літературна казка — витвір фантазії письменників. (Літературна казка — це казка, що є результатом творчості певного письменника.)

4. Відмінність між народною та літературною казкою. (Під пером письменника казка набуває самобутності та художньої неповторності. Звичайно, вона зберігає деякі фольклорні особливості — у побудові, жанрових прийомах, трактуванні чудес тощо.)

«Мандрівні сюжети» у казках народів світу

1. Поняття про «мандрівний сюжет». («Мандрівний сюжет» — це спільні, однакові історії, пригоди, які трапляються у фольклорі різних народів.)

2. Причини виникнення «мандрівних сюжетів». (Подібність між сюжетами пояснюється взаємовпливами культур і літератур у період активних «мандрівних» процесів. Подібність основних мотивів у сюжетах узято з родинного, родового життя (мачуха і пасербиця, бездітні сім'ї, битва героя з нечистими силами, зрада брата, коханої, коханого, шукання скарбів тощо), з історії взаємин багатих і бідних, завойовників і завойованих тощо.)

3. Спільні риси вдачі позитивних героїв у казках народів світу. (Доброта, щирість, працелюбність, кмітливість, мудрість, скромність, чесність, ввічливість, повага до старших, шляхетність, патріотизм.)

Своєрідність конфлікту казни братів Грімм «Пані Метелиця»

1. Поняття про конфлікт твору. (Конфлікт твору (лат. conflictus — зіткнення, суперечка) — зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що спонукають до активних дій, ускладнень, боротьби.)

2. Конфлікт народної казки. (Традиційно це боротьба добра і зла.)

3. Особливості конфлікту казки «Пані Метелиця». (Своєрідність конфлікту цієї казки полягає в різному ставленні героїнь твору, пасербиці та доньки мачухи, до праці, до людей, до моральних цінностей і чеснот: поваги до старших, доброти душі, вихованості, переваги моральних цінностей над матеріальними.)

4. Поділ героїв твору відповідно до конфлікту. (З одного боку — добра та нещаслива пасербиця, що за всі свої страждання дістала винагороду, і пані Метелиця. А з іншого — мачуха та її донька.)

5. Виховне значення казки. (Казка братів Грімм вчить бути працелюбним, добрим, поважати старших, любити людей.)На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.