ПЛАНИ - МІФ І ЛІТЕРАТУРА - 6 клас

МЕГАЗБІРКА НАЙКРАЩИХ УЧНІВСЬКИХ ТВОРІВ. 2014 5-11 КЛАСИ

Характерні особливості міфу і казки як літературних жанрів

1. Міфи і казки як жанр фольклору. (Міфи і казки — вид усної народної творчості. Це витвір колективної фантазії.)

2. Основа казок і міфів. (В основі міфів лежать реальні події, в основі казки — вигадка.)

3. Мета створення міфів і казок. (Міфи — з потреби пояснити світ, а казки — як свідома вигадка, що мала на меті певне повчання. В її основі — протиставлення мрій та дійсності.)

4. Герої міфів і казок. (Герої міфів — міфічні істоти, тісно пов'язані з віруваннями наших предків. Серед них люди, герої, боги. У казках дійові особи згруповані контрастно і є носіями певних людських якостей (добрі — злі, сміливі — боягузи тощо). Серед казкових героїв найчастіше трапляються звірі, люди, рослини. У казках герой — сам творець своєї долі, а у міфах усе вирішують боги.)

5. Композиція міфів та казок. (Казка складається із зачину, основної частини, кінцівки. Характерними є однакові початки («Були собі...») та закінчення («Стали жити-поживати і добра наживати»). Для міфу характерною є відсутність чіткої структури, повільний, неспішний розвиток дії.)

6. Особливості сюжету обох жанрів. (Казка має багатоепізодний сюжет із драматичним розвитком подій, переважно із щасливим кінцем. У міфах сюжет теж багатоепізодний, але закінчення буває різним.)

7. Роль елементів фантастики у міфах і казках. (В обох жанрах елементи фантастики допомагають розкрити основний задум.)

8. Мова творів. (Мова міфів, переказів, легенд, казок образна, поетична. Для неї є характерним уживання епітетів, гіпербол, порівнянь, повторів, інверсій.)

Геракл - мужній герой Давньої Греції

1. Народження та виховання Геракла. (Геракл, або Алкід, як його назвали при народженні, син Зевса і смертної жінки Алкмени, народився у Фівах. Виріс він у лісах Кіферону і став могутнім юнаком. Він був на цілу голову вищий від усіх на зріст, а сила його далеко перевищувала силу людини.)

2. Страшна хвороба героя. (Він збожеволів і вбив своїх дітей. Це сталося з вини богині Гери, яка ненавиділа Геракла з перших хвилин його життя.)

3. Служба в Еврисфея. (Щоб спокутувати свій гріх, Геракл мав служити Еврисфею і здійснити за його наказом дванадцять подвигів.)

4. Подвиги Геракла. (Немейський лев, лернейська гідра, керінейська лань, ери-манфський кабан і битва з кентаврами, яблука Гесперид тощо.)

5. Риси вдачі героя. (Сміливий, мужній, сильний, розумний, кмітливий, вірний у дружбі.)

6. Моє ставлення до Геракла.